Złoty w cieniu szerokiego rynku – komentarz PLN

Wczoraj na polskim rynku mieliśmy do czynienia z pustym kalendarzem makro. Tymczasem wiele publikacji pojawiło się za granicą – w czwartek opublikowane zostały m.in. ważne dane makro z amerykańskiego...

Wczoraj na polskim rynku mieliśmy do czynienia z pustym kalendarzem makro. Tymczasem wiele publikacji pojawiło się za granicą – w czwartek opublikowane zostały m.in. ważne dane makro z amerykańskiego rynku pracy, a ponadto inwestorzy wyczekiwali konferencji po posiedzeniu ECB.

Powyższe wydarzenia miały niebagatelny wpływ na wycenę eurodolara, to zaś przełożyło się na notowania złotego względem EUR i USD. Również w przypadku relacji złotego do CHF i GBP widać było wyraźne uzależnienie od wartości tych walut w relacji do USD.

W rezultacie, notowania indeksu BOSSAPLN wczoraj delikatnie osunęły się w dół po środowej zwyżce i ustabilizowały się w konsolidacji tuż powyżej poziomu 101 pkt. Brak wyraźnego kierunku poruszania się tego indeksu był wypadkową różnej siły złotego względem poszczególnych walut.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Głównym wydarzeniem rynków walutowych podczas wczorajszego popołudnia był dynamiczny spadek wartości eurodolara. Wspólna waluta była słaba po deklaracjach ECB o chęci działań chroniących strefę euro przed deflacją. Ponadto, notowaniom euro zaszkodziły świetne dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Zaskakująco niska stopa bezrobocia i spory wzrost zatrudnienia w USA sprawiły, że amerykański dolar się umocnił.

Wpłynęło to bezpośrednio na kurs EUR/PLN. Notowania tej pary walutowej poruszały się wczoraj w okolicach środowego minimum, a dzisiaj rano znów delikatnie spadają. Obecnie kurs EUR/PLN zbliża się do technicznego wsparcia w okolicach 4,1380.

2

Wykres 2. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia na wykresie CHF/PLN. Słabość franka względem dolara przełożyła się także na kurs szwajcarskiej waluty względem PLN. Wczoraj kurs CHF/PLN spadł poniżej wcześniejszego wsparcia w rejonie 3,4130 i obecnie najbliższym technicznym wsparciem są okolice 3,3960.

3

Wykres 3. Notowania CHF/PLN – dane dzienne.

Z kolei na wykresie USD/PLN widać było siłę amerykańskiego dolara. Notowania tej pary walutowej odbiły się w górę od technicznego wsparcia w okolicach 3,03. Dzisiaj rano wartość USD/PLN nieznacznie rośnie.

4

Wykres 4. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

Dzisiaj kalendarz danych makro dla Polski jest pusty, nie pojawią się także żadne istotne dane z zagranicy. Obchodzony dziś w USA Dzień Niepodległości z pewnością zmniejszy aktywność inwestorów na rynkach walut, co może przełożyć się na spokojną i mało zmienną sesję na rynku złotego.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Kategorie
Komentarze rynkowe
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy

 • Jak rozpoznać srebro?

  Srebro jest zdecydowanie mniej popularne niż złoto. Okazuje się jednak, że jest także bardzo dobrą lokatą kapitału. Stawiać można na srebrne monety i wykonane ze srebra sztabki. Decydując się...
 • Eksport na rynki pozaunijne rośnie znacznie szybciej niż do UE

  W 2019 roku polski eksport rósł szybciej niż import, dzięki czemu powrócił do dodatniego salda handlu zagranicznego. Choć polskie firmy są elastyczne i mimo spowolnienia gospodarki u głównych partnerów handlowych...
 • Smartfon z dual SIM do 1000zł

  Dual SIM to rozwiązanie, które sprawia, że w jednym telefonie możemy umieścić dwie karty SIM. W efekcie w jednym telefonie możemy mieć kartę zarówno od numeru prywatnego, jak i...
 • Jak sprawdzić opinie o Polo Market?

  Zakupy spożywcze to nieodłączny element codziennego życia. Każdy z nas udaje się do sklepu z żywnością przynajmniej parę razy w tygodniu. Oprócz lokalnych sklepów prowadzonych przez mniejszych przedsiębiorców mamy...