Zasady prowadzenia postępowania pojednawczego

Bywają sprawy sądowe, które rozwiązują spory małżeńskie, sąsiedzkie lub pracownicze. Bardzo często trudno ustalić winnego, przedstawiać dowody i wydać obiektywny wyrok. W takich sytuacjach stosuje się postępowanie pojednawcze. Jak...

Bywają sprawy sądowe, które rozwiązują spory małżeńskie, sąsiedzkie lub pracownicze. Bardzo często trudno ustalić winnego, przedstawiać dowody i wydać obiektywny wyrok. W takich sytuacjach stosuje się postępowanie pojednawcze. Jak wygląda i czym się wyróżnia?

Żeby postępowanie pojednawcze zostało uruchomione trzeba złożyć wniosek, w którym uprasza się o zastosowanie procedury ugodowej. Dokument należy przekazać do sądu rejonowego, zgodnego z miejscem zamieszkania.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją sytuacje, gdy postępowanie pojednawcze nie może zostać zastosowane. Chodzi przede wszystkim o zakup lub sprzedaż zagranicznych nieruchomości, ubezpieczeń społecznych oraz procesów, które zakończyły się prawomocnym wyrokiem sądu.

Wynikiem postępowania pojednawczego jest ugoda, które najczęściej ma formę pisemną. Po ustaleniu szczegółów sąd jednocześnie weryfikuje wiarygodność dokumentu oraz zgodność z aktualnie funkcjonującym prawem.

red. Justyna Błahut
pulsinwestycji.pl

Kategorie
Prawo
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy