Wyższe kwoty kredytów gotówkowych: jak pożyczać z głową?

Pomimo spadku liczby udzielanych kredytów gotówkowych, ich wartość stale wzrasta. W pierwszym półroczu 2017 roku średnia kwota kredytu gotówkowego wynosiła 17 125 zł (por. Raport Biura Informacji Kredytowej Kredyt Trendy,...

Pomimo spadku liczby udzielanych kredytów gotówkowych, ich wartość stale wzrasta. W pierwszym półroczu 2017 roku średnia kwota kredytu gotówkowego wynosiła 17 125 zł (por. Raport Biura Informacji Kredytowej Kredyt Trendy, I półrocze 2017 roku). Jak pożyczać, by kredyt okazał się skuteczną pomocą, a nie kolejnym finansowym problemem?

Zbadaj zdolność kredytową

Wprawdzie każdy bank przed udzieleniem kredytu ma obowiązek sprawdzenia naszej zdolności kredytowej, warto jednak jeszcze przed udaniem się do placówki zorientować się samodzielnie w tej kwestii. Trzeba pamiętać, że zdolność kredytowa może nieco się zmieniać, w zależności od wymagań konkretnego banku, a także od wybranych parametrów kredytu np. okresu spłaty czy typu rat (stałe lub malejące).

W sprawdzeniu zdolności kredytowej i porównaniu swoich możliwości w kilku bankach pomogą nam praktyczne kalkulatory zdolności kredytowej zamieszczone w serwisach o tematyce finansowej.

Porównaj RRSO i inne parametry w wielu bankach

Obecnie mamy możliwość wygodnego porównywania ze sobą ofert wielu banków. Umożliwiają nam to profesjonalne porównywarki; kredyty gotówkowe możemy porównać na stronie https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

Pod uwagę bierze się przede wszystkim oprocentowanie. Warto zwrócić uwagę na to rzeczywiste (RRSO), a nie nominalne. RRSO obejmuje nie tylko odsetki, ale też takie opłaty jak prowizja, koszt ubezpieczenia czy monitów. To właśnie ten parametr decyduje o całkowitym koszcie kredytu.

Korzystając z porównywarki, możemy też uporządkować propozycje kredytowe według innych ważnych dla nas parametrów np. wysokości prowizji bądź kosztów ubezpieczenia.

Wybierz odpowiedni okres spłaty

Niestety – im dłuższy okres spłaty, tym droższy staje się kredyt. Natomiast raty miesięczne są wówczas niższe. Długi okres spłaty jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy pewności, czy damy radę spłacać wysoką ratę. Jeśli jednak stać nas na wyższą comiesięczną opłatę, warto spłacić kredyt szybciej.

Wybierać raty stałe czy malejące?

Podobnie jak w przypadku wyboru okresu spłaty, przy wyborze rodzaju rat kierujemy się bieżącą sytuacją finansową. Jeżeli stać nas na spłacanie na początku wysokich rat, warto się na to zdecydować – kredyt będzie tańszy. Gdy nie mamy pewności, czy budżet to udźwignie, wybierzmy bezpieczne raty stałe.

Kiedy warto wybrać oprocentowanie zmienne?

Jeśli stajemy przed wyborem: „oprocentowanie stałe czy zmienne”, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jeżeli za jakiś czas odsetki dość znacznie wzrosną, będziemy nadal w stanie spłacać ratę? Dotyczy to zwłaszcza kredytów z długim okresem spłaty – trudno wówczas przewidzieć sytuację rynkową w przyszłości. Jeżeli nie mamy takich obaw, zdecydujmy się na oprocentowanie zmienne: istnieje możliwość, że raty okresowo będą niższe. Natomiast oprocentowanie stałe to wyjście bezpieczne – bez ryzyka, ale i bez możliwości obniżenia rat.

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

wynajem hal namiotowych

Podobne wpisy