Wynajem mieszkania na polskim rynku – porady

Po przyjeździe do innego kraju, pierwszym pomysłem na znalezienie miejsca do życia jest przeszukanie internetu i wynajęcie mieszkania online. Zdarza się jednak, że osoby szukające miejsca na pobyt w...

Po przyjeździe do innego kraju, pierwszym pomysłem na znalezienie miejsca do życia jest przeszukanie internetu i wynajęcie mieszkania online. Zdarza się jednak, że osoby szukające miejsca na pobyt w innym kraju, będąc jeszcze za granicą, płacą za mieszkanie, które może nawet nie istnieć. Dla osób przyjeżdżających do obcego kraju ważne jest, aby wiedzieć, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i jakich rzeczy należy unikać, aby nie dać się oszukać.

Aby zweryfikować ofertę mieszkania, należy mieć dobre oko na szczegóły oferty mieszkania. Upewnij się, że wszystkie informacje o apartamencie mają sens. Nie wahaj się zadawać pytań o rachunki, połączenie internetowe i ewentualne szkody. Można również poprosić o dodatkowe zdjęcia apartamentu, jeśli wynajmujący odmówi ich dostarczenia, nie należy się już z taką osobą kontaktować. Skorzystaj z Google Maps, aby sprawdzić, czy lokalizacja apartamentu rzeczywiście istnieje.

Przed wynajęciem mieszkania należy przede wszystkim poznać średnie ceny rynkowe za interesujące nas mieszkanie. Jeśli znajdziesz mieszkanie kosztujące połowę ceny, nie podniecaj się zbytnio, gdyż może to być czysty przekręt.

Niektórzy właściciele lub użytkownicy Facebooka oferujący zakwaterowanie proszą o dodatkową opłatę, jeśli chcielibyście Państwo najpierw zobaczyć mieszkanie. Nie należy uiszczać żadnych opłat z góry, jeśli jeszcze nie widzieliście apartamentu. W Polsce nie jest to regułą i masz prawo oglądać mieszkanie bez żadnych dodatkowych opłat.

Zwykły okres wynajmu w Polsce wynosi dwanaście miesięcy. Dlatego upewnij się, że będziesz przebywać w mieszkaniu przez taki okres czasu; zazwyczaj nie ma możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Kaucja za mieszkanie w Polsce jest zazwyczaj równa jednomiesięcznemu czynszowi.

Poszukującym mieszkania na wynajem proponujemy korzystanie z agregatora ofert sąsiedzki.pl: https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/mieszkania/mazowieckie/warszawa,bgy?status=1

Zbiera on dane z największych Polskich portali i wyświetla w uporządkowany sposób co pozwoli ci oszczędzić nawet 1 godzinę dziennie.

Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy wynegocjować każdy szczegół związany z mieszkaniem. Na przykład utrzymanie nieruchomości powinno należeć do obowiązków wynajmującego. Niemniej jednak przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę na ukryte klauzule, które mogą przerzucić ciężar na właściciela.

Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania. Każdy pokój i róg powinien być dokładnie zbadany. Staraj się zauważyć wszelkie uszkodzenia, powiadomić wynajmującego i poprosić o ich naprawę. W przeciwnym razie, opuszczając mieszkanie, możesz zostać za nie obciążony kosztami, nawet jeśli były one już tam przed Twoim przyjazdem. Poszukaj mieszkania, które jest wygodne i odpowiednie dla Ciebie. Upewnij się, że mieszkanie jest dobrze utrzymane; jeśli nie ma pralki lub mikrofalówki, będziesz musiał sam je kupić.

Jeśli już wiesz, że będziesz miał współlokatorów, porozmawiaj z nimi o właścicielu, lokalizacji i samym mieszkaniu. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się więcej o swoim potencjalnym przyszłym domu podczas pobytu w Polsce. Postaraj się zwrócić szczególną uwagę na zachowanie i sposób mówienia wynajmującego. Powinni być grzeczni i spokojni. Unikaj agresywnych i nachalnych właścicieli, którzy chcą tylko wynająć Ci mieszkanie na najdłuższy możliwy okres czasu.

Nie zapominaj o dostępie do transportu publicznego i sprawdź, czy połączenie pozwala na szybkie dojazdy do pracy lub na uczelnię.

Jeśli masz zwierzę domowe i planujesz zabrać je do mieszkania, powinieneś zapytać właściciela przed podpisaniem umowy najmu. Ostatnia, ale nie mniej ważna sprawa! Upewnij się, że rozumiesz wszystkie części umowy; jeśli nie, to lepiej poproś o jej angielską wersję.

Czy jesteś studentem rozważającym przeprowadzkę do Polski?

Przeczytaj więcej o kosztach nauki w Polsce.

Informacje, które powinny być zawarte w umowie:

  • Dane osobowe wynajmującego i najemcy
  • Czas trwania najmu i okres wypowiedzenia umowy najmu (w Polsce jest to zazwyczaj trzy miesiące)
  • Terminy płatności
  • Sposób płatności (Zaleca się płatność przelewem bankowym w celu uzyskania oficjalnego potwierdzenia płatności.
  • Koszt wynajmu i mediów (media nie zawsze są wliczone w koszt wynajmu)
  • Kwota kaucji i forma jej zwrotu (powinna być zwrócona w dniu zakończenia najmu lub potraktowana jako zapłata czynszu za ostatni miesiąc)

Więcej wskazówek:

Twoim głównym obowiązkiem jako najemcy jest terminowe płacenie czynszu i rachunków.

Przed wyborem miejsca zamieszkania lepiej jest najpierw przeczytać o dzielnicach miasta, ponieważ mogą się one znacznie różnić pod względem bezpieczeństwa, ceny i dostępu do różnych obiektów.

Oblicz, na jaki rodzaj mieszkania możesz sobie pozwolić. Nie wynajmuj mieszkania, na które Cię ledwo stać. Pamiętaj, że koszty utrzymania to nie tylko czynsz i rachunki, ale także jedzenie, transport i inne.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy