Wszystko o zasiłku przedemerytalnym

Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które mają bogate doświadczenie zawodowe i niespodziewanie tracą pracę. Jednak, żeby skorzystać z pomocy, wstępnie trzeba przygotować i złożyć odpowiedni dokument w oddziale ZUS....

Zasiłek przedemerytalny przyznawany jest osobom, które mają bogate doświadczenie zawodowe i niespodziewanie tracą pracę. Jednak, żeby skorzystać z pomocy, wstępnie trzeba przygotować i złożyć odpowiedni dokument w oddziale ZUS. Jakie ograniczenia ciążą na zasiłku przedemerytalnym?

Na początek warto wyjaśnić, że zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które utraciły etat z przyczyn upadłościowych lub likwidacyjnych i jednocześnie ukończyły minimum 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i posiadają odpowiednio 20 i 25 lat pracy. O świadczenie mogą starać się również pracownicy, którzy stracili stanowisko z ze względy na wewnętrzne problemy firmy oraz posiadają 55 lat i 30 lat stażu zawodowego (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat pracy (mężczyźni).

Świadczenie przedemerytalne należy się także osobom, które prowadziły swoją działalność gospodarczą powyżej dwóch lat lub znajdują się na liście osób bezrobotnych w miejscowym urzędzie pracy. Oprócz tego panie muszą ukończyć 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).

Świadczenie wydawane jest w ramach pisma pozostawionego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy bezrobotny pozyskał prawo do innych zasiłków powinien wybrać tylko jedną opcję.

red. Justyna Błahut
pulsinwestycji.pl

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy