Transport kontenerów krok po kroku

Współcześnie transport kontenerowy jest bardzo popularny. Cały proces logistyczny, szczególnie podczas przewożenia towarów drogą morską, może być jednak bardziej skomplikowany niż nam się na początku wydaje. Przed przystąpieniem do...

Współcześnie transport kontenerowy jest bardzo popularny. Cały proces logistyczny, szczególnie podczas przewożenia towarów drogą morską, może być jednak bardziej skomplikowany niż nam się na początku wydaje. Przed przystąpieniem do niego, a nawet jeszcze przed wybraniem odpowiedniej firmy spedycyjnej, dobrze jest rozeznać się w temacie i zapoznać z podstawowymi informacjami dotyczącymi transportu krok po kroku oraz formalności i zadań zarówno spedytora, jak i naszych.

Czym jest transport kontenerowy?

Transport kontenerów, ze względu na ich gabaryty, najczęściej odbywa się drogą morską. Ładunek jest przewożony w dużych metalowych skrzyniach o identycznych rozmiarach i konstrukcji. Ujednolicenie kontenerów pozwala na ich odpowiednie składowanie z jak najlepszym wykorzystaniem miejsca i przy użyciu specjalistycznych maszyn. Dzięki stałym gabarytom kontenerów ich przewóz w docelowe miejsce jest możliwy bez tracenia czasu na przeładowywanie towarów. Przy użyciu kontenerów jest możliwy transport zarówno FCL (z ang. Full Container Load), czyli przesyłka pełnokontenerowa, jak i LCL (z ang. Less than Container Load), czyli przesyłka drobnicowa. W tej pierwszej cały kontener wynajmuje tylko jeden zleceniodawca. Przesyłka drobnicowa jest mniejsza, a towary wchodzące w jej skład są zazwyczaj pakowane w kartonowe pudła – w jednym kontenerze mogą się zmieścić ładunki kilku zleceniodawców. Jedną z firm, zajmujących się frachtem morskim, jest przedsiębiorstwo Net-Cargo, posiadające dodatkowo własną agencję celną, co przyspiesza transport ładunku i radzenie sobie z formalnościami.

Jak wygląda transport kontenerów?

Na początku, jeszcze przed załadowaniem i wysłaniem towaru, należy ustalić ze spedytorem warunki, jakie powinien spełniać transport. Wszystko zależy od rodzaju transportowanego ładunku. To on będzie determinował dobór środków transportu oraz określał rodzaj i zakres usługi. Pierwszy etap bezpośrednio związany z przewozem to wybór armatora. Zajmuje się tym spedytor. Chodzi o wybór osoby bądź przedsiębiorstwa, które zajmie się najdłuższą drogą w całym procesie, czyli transportem wodnym. Ładunek załadowany do kontenera przed umieszczeniem go na statku nie opuści skrzyni aż do miejsca docelowego, dlatego wybranie właściwego kontenera przez armatora determinuje także miejsce podjęcia pod załadunek oraz sposób dalszego transportu. Następnie wynajęty kontener zostaje dostarczony do miejsca, w którym odbędzie się załadunek. Lokalizacją może być zarówno firma zleceniodawcy, jak i inne miejsce, do którego uprzednio trafił towar, czyli terminal kontenerowy. Następnie, po załadowaniu wszystkiego do kontenera, zostaje on przewieziony do terminalu, gdzie będą się również znajdowały inne kontenery przeznaczone do transportu. Następnym krokiem jest przygotowanie przez pracowników terminalu planu załadunku i wykonanie go. Jest on bardzo ważny, z uwagi na jak najbardziej efektywne wykorzystanie całej dostępnej powierzchni. Kiedy już ładunek trafi do miasta docelowego, zostaje następnie przeniesiony na ląd. Jeśli jego odbiór odbywa się w porcie, w tym miejscu kończy się droga towarów. Jeśli jednak nie, należy je zapakować na samochody, najczęściej TIR-y, i przetransportować na miejsce uwzględnione w kontrakcie.

Powodzenie transportu kontenerowego drogą morską zależy od sprawności pracy oraz załadunku i rozładunku kontenerów na statku. Dzięki dobrej współpracy pracowników terminalów kontenerowych zadanie to, które prócz samego transportu jest najbardziej czasochłonne, ma szansę na naprawdę szybkie zakończenie. Powodzenie całej operacji zależy również od firmy spedycyjnej organizującej transport, dlatego dobrze jest postawić na przedsiębiorstwo z doświadczeniem, takie jak Net-Cargo.

Kategorie
BiznesNiezbędnik firmowy
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy