Telewizja w sieci – czy to możliwe?

Telewizja się zmienia i co do tego nie ma wątpliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu pewnie mało kto wyobrażał sobie, że będzie możliwość oglądania telewizji inaczej niż na ekranach telewizora....

Telewizja się zmienia i co do tego nie ma wątpliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu pewnie mało kto wyobrażał sobie, że będzie możliwość oglądania telewizji inaczej niż na ekranach telewizora. Obecnie mamy w domach Smart TV, telewizję na tabletach, smartfonach, laptopach. Oglądanie telewizji w sieci staje się codziennością. Jak pokazują badania z możliwości takiej korzysta coraz więcej ludzi na całym świecie. Rośnie również rynek telewizji internetowe w Polsce. Warto więc przyjrzeć się temu, co pod tym właśnie hasłem się kryje.

Telewizja w sieci – rosnące możliwości

Jeśli chodzi o oglądanie telewizji w sieci to mamy wiele różnych możliwości. Można właściwie mówić o dwóch formach, które są najbardziej popularne. W grę wchodzi albo oglądanie telewizji przez internet zgodnie z obowiązującym programem, a wiec oglądamy przez telefon, komputer, tablet to samo, co moglibyśmy zobaczyć na telewizorze z podłączoną anteną albo telewizją kablową. Natomiast druga opcja to tak zwana forma VOD – wideo na życzenie. W tym zakresie widz ma możliwość sięgnąć do telewizyjnych zasobów, które gromadzone są w specjalnie stworzonych serwisach. I tak widz sam, indywidualnie decyduje o tym co i kiedy chce oglądać. Niezależnie więc od pory dnia można wygodnie wrócić do opuszczonego odcina serialu czy ulubionych filmów.

Telewizja przez internet zgodnie z programem TV

Telewizja przez internet w formie dostępnej jako transmisja kanałów, które znamy z ekranów telewizora jest dostępna w ramach strumienia transmisji na żywo organizowanej przez specjalne przygotowane w tym zakresie serwisy. W tym przypadku dostępna jest lista kanałów telewizyjnych i widz wybiera spośród nich ten kanał jaki w danej sytuacji chce oglądać. W większości takich serwisów mechanizm funkcjonowania jest podobny. Mianowicie te kanały, które znamy z tak zwanej telewizji naziemnej dostępne są bez żadnych dodatkowych opłat. Natomiast obok tego przygotowywane są również specjalne oferty, w ramach których gromadzone są dodatkowe kanały premium i za dostęp do tych kanałów widz musi zapłacić. Niektóre z takich serwisów oferujących telewizję przez internet zgodnie z programem TV proponują również konta premium, po wykupieniu których oglądający zapewnia sobie dostęp do kanałów bez żadnych ograniczeń niezależnie od tego jak wiele osób jednocześnie będzie korzystać ze strumieni na żywo.

Telewizja na życzenie

Jeśli chodzi o telewizję na życzenie to format, w którym widz w dowolnej chwili może sięgnąć po te materiały, na które będzie miał ochotę. Tutaj jednak można mówić o dwóch rozwiązaniach. Istnieją serwisy, które gromadzą materiały z różnych telewizji, oraz serwisy, które tworzone są bezpośrednio przez konkretne stacje telewizyjne i w związku z tym w tych serwisach sięgnąć można po programy, które pokazywane są w czasie antenowym w danej telewizji albo telewizji satelickiej. I tak swoje serwisy ma np telewizja Polska w postaci TVP VOD, Polsat w ramach serwisu Ipla a także TVN, który oferuje swoje programy w serwisie TVN Player.

Artykuł zewnętrzny, twojatv.net

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy