Szukamy oszczędności na budowie

Dom w cenie mieszkania to marzenie wielu inwestorów. Możliwe do zrealizowania, pod warunkiem jednak, że każdy szczegół budynku zostanie dokładnie zaplanowany, a budowa będzie nie mniej uważnie nadzorowana lub...

Dom w cenie mieszkania to marzenie wielu inwestorów. Możliwe do zrealizowania, pod warunkiem jednak, że każdy szczegół budynku zostanie dokładnie zaplanowany, a budowa będzie nie mniej uważnie nadzorowana lub jeszcze lepiej – prowadzona we własnym zakresie.

Abra-TGD685

Projekt Abra TQD-685 (źródło: Tooba.pl)

Inwestorzy, budując dom, w poszukiwaniu oszczędności potrafią sięgnąć po najbardziej oryginalne pomysły. Nie wszystkie są godne polecenia. Początkujący budowlańcy, optymalizując koszty budowy, czasem posuwają się za daleko. Niejedną historię takich eksperymentów można przeczytać na forach internetowych, gdzie inwestorzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Tymczasem, jeśli zależy nam, aby postawić dom jak najniższym kosztem, trzeba o tym zacząć myśleć już na etapie wybierania działki. Tańszy grunt zapewne znajdziemy w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. To jednak pierwsza z oszczędności, która w dalszej perspektywie może okazać się pozorna. Bo o ile na zakup działki położonej z dala od miasta nie wydamy majątku, to później tenże majątek mogą pochłonąć dojazdy do centrum. Chyba, że nasza praca i styl życia nie wymagają dojazdów. Wówczas podobne rozwiązanie może okazać się jak najbardziej trafione. Zanim działka zostanie kupiona, warto też zlecić badania geologiczne, aby w efekcie mieć pewność, że na wybranym terenie dom rzeczywiście będzie mógł powstać. Z kolei jeśli działka nie jest wyposażona w media, to warto sprawdzić, jakie są możliwości ich doprowadzenia i ile będzie to kosztować. Atrakcyjna finansowo działka po doliczeniu tych kosztów może okazać się wcale nie taka tania.

Grunt to projekt

Koszty budowy domu są bezpośrednio związane z kształtem budynku. Ważna jest oczywiście jego powierzchnia, kubatura, ale nie mniej istotna jest forma. – Główna zasada w tym przypadku brzmi: im prościej, tym taniej. Dom o zwartej bryle, bez wykuszy, lukarn, podcieni, balkonów, najlepiej z płaskim dachem to najtańsza w realizacji propozycja – wyjaśnia Przemysław Klein z firmy Tooba.pl oferującej projekty domów. Dom tani w budowie zawiera więc typowe rozwiązania, które nie przysparzają problemów podczas realizacji. – Trzeba jednak pamiętać, że budynek musi spełniać wymagania zawarte w lokalnych przepisach, czyli planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Budowa domu z płaskim dachem nie wszędzie będzie możliwa – dodaje Przemysław Klein.

Pod kątem optymalizacji kosztów budowy warto także przyjrzeć się układowi wnętrz. Każdy dodatkowy element zwiększa budżet inwestycji. Dotyczy to również ścian działowych. Modny obecnie salon z kuchnią będzie więc tańszy w realizacji niż układ, w którym obydwa pomieszczenia zaplanowano osobno. Ostatnio prawie w każdym domu musi być także kominek. Ale jeśli ma on pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, to warto przedyskutować z rodziną możliwość rezygnacji z niego. Będzie taniej, zwłaszcza jeśli kominek wymagał budowy dodatkowego komina.

Po gospodarsku

Za najtańszy sposób budowy domu od lat uchodzi system gospodarczy. Inwestorzy ile mogą, tyle wykonują we własnym zakresie, nierzadko boleśnie ucząc się na błędach. Budowy potrafią ciągnąć się latami, od jednego przypływu środków finansowych do kolejnego. Jedno w tym przypadku jest pewne; realizując budowę systemem gospodarczym, oszczędza się pieniądze, ale nie czas, wszystkiego bowiem trzeba dopilnować we własnym zakresie. Łącznie z zakupami, podczas których również można dążyć do optymalizacji kosztów. Do tych oszczędności budowlanych warto jednak podchodzić z ostrożnością. Niska cena materiałów budowlanych może wiązać się z ich niższą jakością, a skutki takiej optymalizacji mogą okazać się opłakane. Zawsze natomiast warto pytać o rabaty u sprawdzonych, lokalnych producentów.

Abra-TQD-685

Projekt Abra TQD-685 (źródło: Tooba.pl)


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy