Szablony malarskie na ściany – jak ożywić mieszkanie?

Mówi się, że ściany mają uszy. O ile nie chcielibyśmy, aby sąsiedzi spijali z naszych ust każde słowo, o tyle nie musimy ukrywać przed nimi aranżacji ścian. Teraz możemy...

Mówi się, że ściany mają uszy. O ile nie chcielibyśmy, aby sąsiedzi spijali z naszych ust każde słowo, o tyle nie musimy ukrywać przed nimi aranżacji ścian. Teraz możemy sprawić, żeby stały się jeszcze bardziej praktyczne – nie tylko „ciekawskie”, ale też ciekawe. Wszystko dzięki szablonom malarskim.

Dom. Na przestrzeni epok budowle wznoszone przez człowieka zmieniały się razem z nim. Od jaskiń, przez szałasy i ziemianki, egipskie domy, piramidy i świątynie oraz miejskie domostwa i kamienice, aż po współczesne, nowoczesne bloki. Jednak jaka by ta przestrzeń nie była, człowiek często ozdabiał jego ściany bliskimi sobie malowidłami. Czy było to polowanie na mamuta, czy ukłon w stronę boga Ra lub Horusa, wierna kopia „Damy z łasiczką” włożona w ramę czy przejaw sztuki nowoczesnej. Obraz nie tylko wyrażał właściciela domu, ale też dekorował wnętrze. Obecnie obrazy wychodzą z ram i rozlewają się bezpośrednio na ścianach – stają się niekonwencjonalne, dzięki czemu przestają być jedynie ozdobą, a zaczynają być częścią całego pomieszczenia.

Zostań malarzem w swoim domu

Nie trzeba być złotą rączką ani mistrzem malarstwa po Akademii Sztuk Pięknych, żeby stworzyć obraz, który – wydawać by się mogło – wychodzi ze ściany. Nie tylko dla sztuki ta sztuka. Ale po to, by ożywić ściany niemal dosłownie. Przestają one jedynie podtrzymywać sufit, oddzielać pokój od pokoju i wprowadzać oczekiwany klimat za pomocą koloru. Zaczynają za to jeszcze bardziej personalizować nasz dom, angażować się w wystrój pomieszczenia czy nawet motywować domowników przed każdym dniem za sprawą jakiejś zgrabnej sentencji. Żadna sztuka. Wystarczy farba emulsyjna, pędzel lub wałek oraz szablon i przede wszystkim pomysł. Voilà!

Szablon malarski – jak zrobić samemu?

Jeśli nie mamy konkretnego pomysłu na wzór, który chcielibyśmy namalować na ścianie, możemy udać się do sklepu i wybrać jeden z zaproponowanych. Jednak, jeżeli wpadliśmy na ciekawe rozwiązanie, a zdecydowanie nie mamy dwóch lewych rąk do malowania, taki szablon z łatwością możemy stworzyć sami w domu. Na kartonie lub grubej folii samoprzylepnej malujemy nasz wzór i wycinamy go nożyczkami lub nożykiem – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Salon – miejsce spotkań

Zajrzyjmy do salonu. Obok kuchni jest on miejscem, w którym rodzina najczęściej spotyka się w komplecie. Familijny charakter tego pomieszczenia można zaznaczyć również na ścianach – wybieramy odpowiedni szablon, przykładamy do ściany i za jego pomocą malujemy drzewo z rozłożystymi gałęziami, a na każdej z nich przypinamy zdjęcie naszego krewnego. Rodzina rośnie na naszych oczach. Analogicznie możemy zaaranżować niewielkie półki z książkami. W salonie sprawdzą się zresztą wszystkie motywy roślinne – na przykład dmuchawce na wietrze czy inne kwiaty.

Smaczne motywy kuchenne

Do kuchni przyciąga nas zwykle aromatyczny zapach. Albo głód. W każdym razie, nie jemy tylko ustami, ale też oczami, dlatego dekoracje mogą nie tylko stać na półkach, ale same ściany również mogą nimi być. Im więcej smakowitych bodźców, tym jedzenie wyda nam się pyszniejsze. Bardzo popularne są motywy przedstawiające filiżankę kawy, która o poranku pobudza już od pierwszego zerknięcia na nią spod opadających i ciężkich powiek. Świetnie sprawdzają się też drobne wzory – uśmiechnięte twarze lub jedzenie, ale też sentencje, a szczególnie zasady domu zapisane na ścianie, czyli spis wartości i reguł, które lubimy i powinien je szanować każdy domownik. W ten sposób poranną porą każdy lokator skonsumuje nie tylko śniadanie, ale też pozytywny przekaz.

Bajkowy świat w pokoju dziecka

Przekroczenie progu pokoju dziecka jest jak wskoczenie do króliczej nory. Może z tą różnicą, że żadna królowa nie zetnie nam tam głowy. Prawdopodobnie. Wyobraźnia najmłodszych nie ma granic. Nasza czasem miewa, ale to nie znaczy, że w pewnym wieku kreatywność zanika. Co więcej, zostaje uzbrojona w nowe narzędzia i umiejętności, więc łatwiej ją wykorzystać, na przykład tworząc krainę dziecięcych marzeń. Ze ścian mogą spoglądać postacie z bajek, zwierzęta czy wszelkie wzory związane z zainteresowaniami pociech. W pokoju najmłodszych dzieci sprawdzą się gwiazdki nad łóżkiem czy misie. Wokół kontaktu można namalować chmurę lub balon, sprawiając wrażenie jakby kontakt leciał w powietrzu.

Łazienka na łonie natury

Tutaj również można popłynąć. Jeżeli w naszej łazience na jednej ze ścian nie zostały położone kafelki, możemy ozdobić ją tematycznymi wzorami. W charakter pomieszczenia naturalnie wkomponują się w sposób naturalny…naturalne motywy – krople wody, rośliny, motyle, ryby. Ożywią one łazienkę, a jednocześnie pięknie udekorują wnętrze.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy