Sprzęt medyczny – kupno,leasing, pożyczka czy najem?

Wyposażenie gabinetu izakup sprzętu medycznego jest jednym z głównych wydatków w praktyce lekarskiej. Co więcej, zarządzanie całym wyposażeniem znacząco wpływa na przepływ gotówki. Jednym z największych pytań dla wielu...

Wyposażenie gabinetu izakup sprzętu medycznego jest jednym z głównych wydatków w praktyce lekarskiej. Co więcej, zarządzanie całym wyposażeniem znacząco wpływa na przepływ gotówki. Jednym z największych pytań dla wielu lekarzy wszystkich specjalności jest: czy zacisnąć zęby i zdecydować się na zakup sprzętu medycznego czy też go wydzierżawić. Odpowiedź na to pytanie jest różna w zależności od specjalizacji lekarza i innych względów takich, jak: przepływy pieniężne, częstotliwość użytkowania sprzętu i bieżący koszt pożyczania pieniędzy.

hospital operating

Leasing – dla kogo?

Leasing jest formą finansowania wykorzystywaną zarówno przez duże sieci medyczne, rodzinne przychodnie, jak i niewielkie praktyki prywatne. Co więcej, z tej opcji mogą skorzystać także lekarze kontraktowi. Istnieje możliwość leasingu sprzętu medycznego, diagnostycznego oraz sprzętu dla kosmetologów, stomatologów lub techników dentystycznych. Także wyposażenie laboratoriów i klinik weterynaryjnych może być finansowane w ten sposób. Leasing dla lekarzy polecany jest przede wszystkim w przypadku lekarzy którzy mogą sobie odliczyć podatek VAT lub z przyczyn księgowych, chcąc osiągnąć wyższą tarczę podatkową. Alternatywnym rozwiązaniem jest pożyczka dla lekarzy, która jest neutralna podatkowo, co pozwala na finansowanie pełnej wartości brutto kupowanego sprzętu.

Zalety leasingu i pożyczki: dostępność i elastyczność

Wiele firm czy organizacji, które mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu bankowego, zazwyczaj jest w stanie wziąć sprzęt w leasing z względną łatwością. To dlatego, że firmy leasingowe zapewniają bezpieczeństwo samego urządzenia. Ponadto firmy leasingowe oceniają potencjalnych klientów na podstawie przepływu środków pieniężnych. Wiedząc, że lekarze mają tendencję do stabilnych i pewnych przychodów, firmy leasingowe oferują rozbudowane opcje finansowania sprzętu medycznego, laboratoryjnego i diagnostycznego.

Elastyczność jest przydatna i pomocna dla lekarzy na kilka sposobów. Na przykład, w przypadku najmu sprzętu, finansowanie to nie pojawia się  jako zobowiązania długoterminowe, na bilansie praktyki.

Z punktu widzenia księgowego, opłaty leasingowe pojawiają się tylko jako bieżące koszty operacyjne, co pozwala leasingobiorcy wykazywać mniej długu. Ponadto, ponieważ leasingodawcy muszą utrzymać sprzęt, korzystają z amortyzacji i innych podatkowych korzyści związanych z posiadaniem tego sprzętu. W celu zachowania konkurencyjności i atrakcyjności, oszczędności te przechodzą na klientów, co powoduje pobieranie niższych opłat leasingowych.

Leasing operacyjny, pożyczka czy najem?

Wybór formy finansowania powinien być przede wszystkim uzależniony od potrzeb danej praktyki lekarskiej i możliwości odliczenia podatku VAT.
Leasing operacyjny powinni wybierać lekarze którzy, w ramach prowadzonej działalności mogą odliczyć podatek VAT lub z przyczyn podatkowych, chcą zminimalizować swój podatek dochodowy.
Na pożyczkę powinni zdecydować się lekarze nie będący płatnikami podatku VAT. Pożyczka pozwoli im sfinansować zakup sprzętu w pełnej wartości brutto.
Najem natomiast dedykowany jest przedsiębiorcom i lekarzom, którzy ponad wszystko cenią sobie wygodę i możliwość częstej zmiany sprzętu i urządzeń medycznych. Niższe raty, brak konieczności odkupu sprzętu po okresie najmu, pozabilansowy charakter transakcji, stała rata, to główne zalety tej formy finansowania.

Poszukując finansowania dla własnej praktyki warto zapoznać się z ofertą leasebroker.pl. Firma ta zapewnia leasing, pożyczki i najem dla lekarzy różnych specjalizacji, w tym także dla: stomatologów , techników dentystycznych, lekarzy weterynarii czy kosmetologów. O taką formę finansowania mogą ubiegać się zarówno lekarze prowadzący prywatną praktykę, jak również lekarze kontaktowi. Leasebroker.pl współpracuje z największymi firmami leasingowymi. Dzięki temu jest w stanie przygotować atrakcyjna ofertę leasingu sprzętu medycznego i diagnostycznego, a także wyposażenia laboratorium czy salonów kosmetycznych. Urządzenia mogą być zarówno nowe, jak i używane. Finansowanie może odbywać się w formie pożyczki, leasingu operacyjnego bądź finansowego w okresie od 1 roku do 8 lat.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy