Rynek nieruchomości w Trójmieście – jak kształtują się ceny?

W całej Polsce rosną ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Najdrożej jest już tradycyjnie w Warszawie, ale za nieruchomości trzeba zapłacić dużo również w...

W całej Polsce rosną ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Najdrożej jest już tradycyjnie w Warszawie, ale za nieruchomości trzeba zapłacić dużo również w Trójmieście.

Eksperci wskazują, że wysokie ceny sprzedaży mieszkań wynikają z tego, że powstają tu luksusowe apartamentowce, a ponadto inwestorzy kupują mieszkania z myślą o ich późniejszym wynajmowaniu.

Średnie ceny w Trójmieście

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że średnia cena nieruchomości w Gdańsku i Gdyni rośnie dynamicznie. Dobra sytuacja gospodarcza w kraju, niewielka podaż mieszkań i rosnący popyt powodują, że rynek nieruchomości jest poprawnie stymulowany. Na rynku pierwotnym w Gdańsku średnio w I kwartale 2019 roku cena ofertowa za mkw mieszkania wynosiła 8267 zł, a cena transakcyjna – 8262 zł. W relacji kwartał do kwartału ceny transakcyjne najbardziej wzrosły na rynku pierwotnym w Gdańsku. Jeszcze w I kwartale 2018 roku wynosiły one około 7255 zł za mkw.

W Gdyni wzrost cen jest większy niż w Gdańsku. Od III kwartału 2017 roku nieustannie rosną ceny na rynku pierwotnym. W ciągu dwóch ostatnich lat wzrost ten wyniósł ponad 30 proc. – ceny wzrosły z poziomu około 7 tys. zł za mkw do 9 tys. zł za mkw.

Sopot jest miastem o szczególnym charakterze. Ceny są tam dosyć wysokie, zwłaszcza w porównaniu ze znacznie większymi ośrodkami miejskimi w Polsce. Niejednokrotnie za kawalerkę w Sopocie trzeba już zapłacić więcej niż za mieszkanie o takiej samej powierzchni znajdujące się w Warszawie.

Nowe inwestycje w Trójmieście

Dobra koniunktura gospodarcza powoduje, że w Gdyni, Gdańsku i Sopocie stale rozbudowują się osiedla mieszkalne. Deweloperzy w Gdańsku są bardzo aktywni w sektorze apartamentowym. Inwestycje tego rodzaju powstają nie tylko w Śródmieściu, ale również na Przymorzu, we Wrzeszczu, Oliwie oraz w Orłowie. Hossa – deweloper w Gdańsku – oferuje na przykład mieszkania na Jesiennych Bulwarach w dzielnicy Gdańsk Jesień przy ul. Krzysztofa Komedy. Poza tym ten deweloper w Gdańsku rozbudowuje swój Centralpark w dzielnicy Piecki-Migowo i Garnizon Lofty&Apartamenty we Wrzeszczu.

Warto jest przyjrzeć się i innym inwestycjom mieszkaniowym, które aktualnie realizowane są w Trójmieście. Niejeden deweloper w Gdańsku czy w Gdyni ma w tzw. przedsprzedaży lokale mieszkalne w niskiej cenie. Są to mieszkania, które dopiero powstają i można je zobaczyć na wizualizacji.

Rynek pierwotny pozwala na pozyskanie zupełnie nowego mieszkania do własnej aranżacji, na nowym osiedlu, które zbudowane jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Nie jeden deweloper w Gdańsku ma przekonanie, że wiele z tych mieszkań czy apartamentów kupionych zostanie przez inwestorów, którzy później będą je oferować na wynajem, np. dla turystów. Nie inaczej jest w Sopocie, który jest miastem nawet o większym potencjale turystycznym niż Gdańsk czy Gdynia. Dlatego też zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem jest tam większe.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy

 • Jak działa agregat absorpcyjny

  W porównaniu do systemów kompresji pary, które do działania wykorzystują energię mechaniczną, klimatyzacja absorpcyjna jest napędzana energią cieplną. Wykorzystuje proces chemiczny do zmiany pary o niskiej temperaturze i niskim...
 • Ocieplanie budynku – najlepsze rozwiązania

  Wykonanie izolacji termicznej to jedna z podstawowych prac wykończeniowych w każdym budynku. Jest to niezbędne do tego, aby obiekt w ogóle nadawał się do użytkowania. W tak chłodnym klimacie,...
 • Rusza przebudowa ulicy Sygnałowej

  Z początkiem września rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa jednej z ulic na granicy wrocławskich osiedli Jagodna i Brochowa. Choć nie należy do głównych arterii miasta jest kluczowym elementem miejskiej...
 • Trwa budowa Osiedla Scandi na Jagodnie

  Osiedle Scandi to flagowa inwestycja Grupy Deweloperskiej Scandi Home powstająca na Jagodnie przy ulicy Sygnałowej. Oddanie pierwszych domów przyszłym mieszkańcom planowane jest na III kwartał 2020 roku, a całemu...