Rynek nieruchomości w Trójmieście – jak kształtują się ceny?

W całej Polsce rosną ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Najdrożej jest już tradycyjnie w Warszawie, ale za nieruchomości trzeba zapłacić dużo również w...

W całej Polsce rosną ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Najdrożej jest już tradycyjnie w Warszawie, ale za nieruchomości trzeba zapłacić dużo również w Trójmieście.

Eksperci wskazują, że wysokie ceny sprzedaży mieszkań wynikają z tego, że powstają tu luksusowe apartamentowce, a ponadto inwestorzy kupują mieszkania z myślą o ich późniejszym wynajmowaniu.

Średnie ceny w Trójmieście

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że średnia cena nieruchomości w Gdańsku i Gdyni rośnie dynamicznie. Dobra sytuacja gospodarcza w kraju, niewielka podaż mieszkań i rosnący popyt powodują, że rynek nieruchomości jest poprawnie stymulowany. Na rynku pierwotnym w Gdańsku średnio w I kwartale 2019 roku cena ofertowa za mkw mieszkania wynosiła 8267 zł, a cena transakcyjna – 8262 zł. W relacji kwartał do kwartału ceny transakcyjne najbardziej wzrosły na rynku pierwotnym w Gdańsku. Jeszcze w I kwartale 2018 roku wynosiły one około 7255 zł za mkw.

W Gdyni wzrost cen jest większy niż w Gdańsku. Od III kwartału 2017 roku nieustannie rosną ceny na rynku pierwotnym. W ciągu dwóch ostatnich lat wzrost ten wyniósł ponad 30 proc. – ceny wzrosły z poziomu około 7 tys. zł za mkw do 9 tys. zł za mkw.

Sopot jest miastem o szczególnym charakterze. Ceny są tam dosyć wysokie, zwłaszcza w porównaniu ze znacznie większymi ośrodkami miejskimi w Polsce. Niejednokrotnie za kawalerkę w Sopocie trzeba już zapłacić więcej niż za mieszkanie o takiej samej powierzchni znajdujące się w Warszawie.

Nowe inwestycje w Trójmieście

Dobra koniunktura gospodarcza powoduje, że w Gdyni, Gdańsku i Sopocie stale rozbudowują się osiedla mieszkalne. Deweloperzy w Gdańsku są bardzo aktywni w sektorze apartamentowym. Inwestycje tego rodzaju powstają nie tylko w Śródmieściu, ale również na Przymorzu, we Wrzeszczu, Oliwie oraz w Orłowie. Hossa – deweloper w Gdańsku – oferuje na przykład mieszkania na Jesiennych Bulwarach w dzielnicy Gdańsk Jesień przy ul. Krzysztofa Komedy. Poza tym ten deweloper w Gdańsku rozbudowuje swój Centralpark w dzielnicy Piecki-Migowo i Garnizon Lofty&Apartamenty we Wrzeszczu.

Warto jest przyjrzeć się i innym inwestycjom mieszkaniowym, które aktualnie realizowane są w Trójmieście. Niejeden deweloper w Gdańsku czy w Gdyni ma w tzw. przedsprzedaży lokale mieszkalne w niskiej cenie. Są to mieszkania, które dopiero powstają i można je zobaczyć na wizualizacji.

Rynek pierwotny pozwala na pozyskanie zupełnie nowego mieszkania do własnej aranżacji, na nowym osiedlu, które zbudowane jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Nie jeden deweloper w Gdańsku ma przekonanie, że wiele z tych mieszkań czy apartamentów kupionych zostanie przez inwestorów, którzy później będą je oferować na wynajem, np. dla turystów. Nie inaczej jest w Sopocie, który jest miastem nawet o większym potencjale turystycznym niż Gdańsk czy Gdynia. Dlatego też zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem jest tam większe.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy