Rozwój parków maszynowych – historia druku solwentowego

Na czym polega technika druku solwentowego, dlaczego powstała, jakie są rodzaje solwentu oraz czym wyróżniają się parki maszynowe we współczesnych drukarniach – o tym przeczytacie w poniższym artykule. Druk...

Na czym polega technika druku solwentowego, dlaczego powstała, jakie są rodzaje solwentu oraz czym wyróżniają się parki maszynowe we współczesnych drukarniach – o tym przeczytacie w poniższym artykule.

Druk solwentowy to technika druku, która wykorzystuje plotery atramentowe, w których atramenty na bazie wody zastąpione są pigmentowymi atramentami solwentowymi, na bazie rozpuszczalników organicznych. Dzięki zastosowaniu tych ostatnich druk ten można stosować do wszystkich podłoży z zawartością PVC, a zwłaszcza do tych nieprzyczepnych dla tuszy wodnych. Ten rodzaj druku wykorzystuje się przede wszystkim do wydruków wielkoformatowych, które mają być odporne na czynniki zewnętrzne, głównie atmosferyczne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe.

Technika druku solwentowego powstała jako alternatywa dla tradycyjnie wcześniej wykorzystywanego druku sitowego, zwanego sitodrukiem bądź serigrafią. W druku sitowym formą drukową jest szablon nałożony na siatkę tkaną, metalową albo z włókien syntetycznych. Odbitki powstają na skutek przetłaczania farby przez matrycę. Obecnie solwent jest najbardziej rozpowszechnioną metodą wykonywania nadruku na różnych powierzchniach (np. siatka, baner, flaga, folia, papier, blockout, backlit itp.).

Technika druku solwentowego ewoluowała i dziś wyróżnia się trzy rodzaje solwentu, tj. twardy solwent, mild solwent i ekosolwent (od najtrwalszego, ale i najbardziej toksycznego do najmniej trwałego, ale nieszkodliwego). Rozwój tej metody był możliwy dzięki ciągłemu unowocześnianiu parków maszynowych w drukarniach. Historia druku solwentowego to właściwie historia drukarskich parków maszynowych.

Rodzaje druku solwentowego

Druk solwentowy ma szerokie zastosowanie, ponieważ większość wydruków wielkoformatowych wykonywana jest tą metodą. Dostępne są także inne metody druku, jednak wciąż najpopularniejszą jest druk solwentowy. Łódź i inne większe miasta oferują naprawdę szeroki wybór firm świadczących tego typu usługi. Jego największymi zaletami są duża trwałość (do kilku lat w przypadku twardego solwentu)i brak konieczności laminowania. Do wad zaliczają się toksyczność i mniejsza precyzja niż w przypadku atramentów wodnych. Mniejsza dokładność wydruków nie ma jednak większego znaczenia, gdyż ogląda się je z daleka, więc szczegóły i tak nie są widoczne.

Wyróżnia się trzy rodzaje solwentu ze względu na zawartość rozpuszczalnika w bazie farby. Są to: twardy solwent, mild solwent i ekosolwent. Dwa pierwsze rodzaje zawierają toksyczne rozpuszczalniki, choć ten drugi znacznie mniej. Z kolei ekosolwent jest nieszkodliwy, gdyż nie zawiera, jak pozostałe dwa rodzaje, cykloheksanolu. Jego skład jest oparty na kwasie mlekowym. Oczywiście brak szkodliwości dla zdrowia i środowiska powoduje, że atrament ekosolwentowy jest mniej trwały i mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Ekosolwent oraz również ekologiczny druk lateksowy są jednak znacznie droższe niż twardy i mild solwent. Trwałość wydruku w technice twardego solwentu to 3-7 lat, mild solwentu od 2 lat, a ekosolwentu mniej niż 2 lata. Można wydłużyć trwałość ekologicznego solwentu poprzez zalaminowanie płynne albo za pomocą folii. Wydruki wykonane różnymi rodzajami solwentu mają też różną jakość, tj. twardy solwent – 360 dpi, mild solwent – 720 dpi, a ekosolwent – powyżej 1000 dpi.

Nowoczesne parki maszynowe

Na jakość wydruków solwentowych oraz możliwości drukowania niewątpliwie wpływa to, jak wyposażony jest dany park maszynowy drukarni. Ciągły rozwój w tej dziedzinie powoduje, że technologia druku jest coraz lepsza, a możliwości nowoczesnego sprzętu są niemal nieograniczone. Drukarnie, które chcą się liczyć na rynku drukarskim muszą inwestować w coraz bardziej zaawansowane technologicznie maszyny. W dzisiejszych czasach nowoczesny sprzęt to podstawa takiej działalności. Oczywiście ważne są nie tylko maszyny drukarskie, czyli plotery, ale także wykwalifikowana kadra. Inwestycja w najnowocześniejszy sprzęt i pracowników zwiększa wydajność, daje możliwość rozszerzenia oferty usług, skraca termin realizacji zleceń i gwarantuje jeszcze lepszą jakość wydruków.

Posiadanie innowacyjnego parku maszynowego pozwala na druk o szerokości 3,2 m. Jednoczesna możliwość zgrzewania brytów ze sobą powoduje, że możliwa staje się produkcja elementów o powierzchni liczonej w setkach metrów kwadratowych. Produkcja idzie sprawnie, dzięki czemu drukarnia może zrealizować więcej nawet bardzo złożonych i skomplikowanych zleceń w krótszym czasie. Warto wspomnieć, że drukarnia może skorzystać ze wsparcia Unii Europejskiej, która w ramach konkretnych programów może współfinansować zakup nowoczesnych maszyn.

Proces drukowania nie ogranicza się tylko i wyłącznie do samego druku. Przed przekazaniem materiałów do wydruku przygotowuje się pliki, tj. sprawdza je pod kątem zgodności z konkretnymi wytycznymi (rozdzielczość, poprawność przestrzeni kolorystycznej, spady itp.). Do tego celu wykorzystuje się między innymi nowoczesny system proofingu kolorystycznego skalibrowany z maszynami drukarskimi. Skraca to znacznie proces ustawienia maszyn. Dzięki temu zapewniona jest optymalna reprodukcja barw. Jest to tzw. etap prepress. Kolejny etap to drukowanie, które przebiega szybko i sprawnie, jeśli używa się do niego nowoczesnych maszyn. Po wydrukowaniu materiałów dział postpress (introligatornia) realizuje usługi z zakresu wykończenia druku, czyli m.in.: cięcie, sztancowanie, perforowanie, wykrawanie, falcowanie itd.

Większość drukarni świadczy usługi z zakresu druku solwentowego. Łódź to siedziba wielu drukarni wyposażonych w nowoczesne parki maszynowe. Jedną z nich jest firma Apla sp. z o.o., która specjalizuje się w druku wielkoformatowym, czyli solwentowym. Z jej ofertą i portfolio realizacji można zapoznać się na stronie: http://www.apla.eu/oferta/druk/druk-wielkoformatowy. To znana i ceniona na rynku drukarnia zajmująca się produkcją reklam oraz brandingiem i rebrandingiem. Jej specjalnością są kompleksowe usługi z zakresu zmiany wizerunku marki, wymianą oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego, a także wystroju wnętrz. Firma dysponuje wykwalifikowaną ekipą pracowników, stosuje najlepsze dostępne materiały i technologie oraz nowoczesny sprzęt. Oferowane usługi są kompleksowe, od projektu, przez prototypowanie, sprawy urzędowe, wykonanie prac, produkcję, po montaż i serwis.

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy