Robotnik a szkolenie okresowe BHP

Co do zasady, okresowe szkolenie BHP dla pracownika robotniczego jest ważne nie dłużej niż 3 lata. Warto jednak zaznaczyć, że są od tej reguły wyjątki. Jeśli dane stanowisko kwalifikuje...

Co do zasady, okresowe szkolenie BHP dla pracownika robotniczego jest ważne nie dłużej niż 3 lata. Warto jednak zaznaczyć, że są od tej reguły wyjątki.

Jeśli dane stanowisko kwalifikuje się do zawodów o wysokim stopniu ryzyka wypadku, wówczas szkolenie BHP może być obowiązkowo przeprowadzane nawet raz do roku. Pierwsze szkolenie okresowe BHP dla takiego pracownika nie powinny odbyć się później niż rok po zatrudnieniu.

Pracownicy na takim szkoleniu muszą zaktualizować wiedzę z następujących zakresów:

-przepisy i zasady BHP związane z wykonywaną pracą
-zagrożenia wynikające z wykonywania danej pracy oraz sposoby ochrony przed nimi i zapobiegania im
-postępowanie w sytuacjach niebezpiecznych

Jak w szczególe wygląda takie szkolenie? Składa się ono z 4 fundamentalnych części:

Przepisy prawne BHP, uwzględniające przepisy dotyczące wykonywanego zawodu (źródła prawa z zakresu ochrony pracy, prawa i obowiązki pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony kobiet i nieletnich)

Niebezpieczeństwa związane z groźnymi czynnikami mającymi miejsce w pracy i sposoby usuwania lub ograniczania ich oddziaływania na zespół

Reguły zachowania w momencie wypadku na terenie zakładu i w czasie pracy oraz w innych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu (wypadek na wysokości, awaria energetyczna, pożar). Zaliczają się tu także zasady udzielania pierwszej pomocy.

Okoliczności i powody typowych dla danych zawodów i miejsc pracy wypadków.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z https://controlbhp.pl/

Kategorie
BiznesNiezbędnik firmowy
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy