Przesyłki w drodze

Świat już dawno wszedł w erę globalizacji i stał się jedną wielką „globalną wioską”, o czym często można usłyszeć i przeczytać w mediach. W tej „wiosce” współpracują ze sobą...

Świat już dawno wszedł w erę globalizacji i stał się jedną wielką „globalną wioską”, o czym często można usłyszeć i przeczytać w mediach. W tej „wiosce” współpracują ze sobą firmy mające swoje siedziby nierzadko w odległych od siebie miejscach. Towary krążą między nimi za pośrednictwem firm transportowych.

Liderem światowego transportu drogowego jest Europa, zaś w Europie pierwszą pozycję pod względem liczby pojazdów i masy przewożonych towarów zajmuje Polska. Po drogach starego kontynentu jeździ 180 tysięcy samochodów ciężarowych z polską rejestracją. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), rocznie przewożą one około 160 mld ton rozmaitych towarów. Drugie miejsce zajmuje Hiszpania z 60 mld ton, trzecie Niemcy z 45 mld. Jak widać Polska zostawia konkurencję daleko w tyle. Jedną z firm zajmujących się transportem krajowym i międzynarodowym jest Mat Logistic z siedzibą w Gdyni.

Nie tylko transport

Choć transport kojarzy nam się z przewożeniem towarów różnymi środkami lokomocji, to w rzeczywistości firmy przewozowe świadczą dużo szerszy zakres usług, określanych ogólnie mianem spedycji. Nazywa się tak działalność polegającą na organizowaniu transportu i koordynowaniu przewozu towarów na każdym jego etapie. Do zakresu działalności firm spedycyjnych wchodzą zarówno usługi transportowe, jak i cały szereg czynności związany z zaopatrzeniem i dystrybucją towarów. Firmy spedycyjne zajmują się więc całym procesem transportu towaru od dostawcy do odbiorcy, od znalezienia przewoźnika, przez załatwienie wszelkich formalności, aż po przygotowanie wymaganej dokumentacji. Spedytor przygotowuje towar do przewozu, zajmuje się jego ubezpieczeniem oraz załatwia formalności celne, jeśli w grę wchodzi transport poza granice Polski. Firmy transportowe mogą świadczyć nawet takie usługi, jak rozkładanie dostarczonego towaru na półkach. W razie potrzeby skompletują również zamówienie składające się z przesyłek od różnych firm, a nawet przeniosą towar do nowych opakowań.

Transport nie polega już tylko na przewozie towaru z jednego miejsca w drugie. Warto więc poszukać firmy, która załatwi za ciebie wszelkie formalności związane z wysyłką.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

wynajem hal namiotowych

Podobne wpisy