Problem ze spłatą kredytu hipotecznego – jak sobie z tym poradzić?

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na wiele lat i jest to poważne zobowiązanie finansowe. W życiu mogą zdarzyć się takie sytuacje, w których stracimy zdolność do spłaty rat. Powodów może...

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na wiele lat i jest to poważne zobowiązanie finansowe. W życiu mogą zdarzyć się takie sytuacje, w których stracimy zdolność do spłaty rat. Powodów może być wiele – poważna choroba, utrata pracy, wypadek, i wiele innych sytuacji, przez które tracimy zdolność do spłaty kredytu hipotecznego. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak sobie poradzić w takiej sytuacji.

Sposobów na wyjście z kryzysowej sytuacji jest kilka, dlatego nie warto uciekać przed problemem i unikać kontaku z bankiem. Takie zachowanie tylko pogorszy całą sprawę.

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Od 19 lutego 2016r. do 31 grudnia 2018 r. osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać kredyt mieszkaniowy mogą wystąpić do swojego banku o udzielenie pomocy w spłacie kredytu. Pomoc ma zostać udzielona w ramach programu Fundusz wsparcia kredytobiorców. Wsparcie wypłacane jest przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w wysokości rat kapitałowo-odsetkowych kredytu hipotecznego, ale nie więcej niż 1500 zł miesięcznie. W przypadku kiedy rata wynosi więcej niż 1500 zł, np. 2000 zł to kredytobiorca musi pokryć daną różnicę ze swojego portfela. Zwrot wsparcia przez kredytobiorcę następuje po upływie dwóch lat katencji przez 8 kolejnych rat w równych, nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy otrzymaliśmy masymalną kwotę wsparcia (27000 zł) rata wyniesie 281,25 zł.

Wakacje kredytowe

Mianem wakacji kredytowych określania jest możliwość ominięcia jednej lub kilku rat kredytu hipotecznego. Warto pamiętać o tym, że jest to jedynie zawieszenie spłaty miesięcznego zobowiązania. Należy przez to rozumieć, że kredytobiorca będzie musiał spłacić zobowiązanie w późniejszym terminie. To świetna propozycja dla ludzi, którzy potrzebują odpoczynku od kredytu hipotecznego. W tym okresie mają oni szansę na znalezienie lepszej pracy, lub dojście do zdrowia, aby móc dalej pracować i spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny. Niestety nie wszystkie instytucje dają taką możliwość. Należy więc skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się czy mamy możliwość wzięcia wakacji kredytowych.

Obniżenie raty

W sytuacji kiedy nasza pensja zmalała i nie jesteśmy w stanie spłacać rat możemy złożyć wniosek do banku o obniżenie comiesięcznych rat. Taki zabieg skutkował będzie wydłużeniem okresu kredytowania. Aby było to możliwe konieczne będzie podpisanie odpowiedniego aneksu do umowy.

Sprzedaż majątku

W sytuacji kryzysowej możemy sprzedać samochód lub inną własność. Jest to oczywiście bardzo trudna decyzja, ale może okazać się jedynym sposobem na wyjście z kryzysowej sytuacji. Niespłacanie zadłużenia wiąże się z narastającymi odsetkami karnymi, więc warto rozważyć tę opcję, aby wyjść z opresji.

Podsumowanie

Życie jest pełne niespodzianek, niestety często również tych przykrych. Dlatego w sytuacji, kiedy tracimy możliwość do spłaty kredytu hipotecznego nie można chować głowy w piach. Jest kilka sposobów, aby uniknąć problemów. Najlepiej jest się zwrócić z prośbą o pomoc do swojego banku. Specjaliści podpowiedzą nam co zrobić w danej sytuacji.

 Poszukujesz kredytu na wymarzone mieszkanie? Sprawdź:  https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/.  

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy