Polskie firmy coraz chętniej inwestują

Czy wiecie, że tylko 14% firm nie inwestuje w ogóle w swój rozwój? Większość stara się przeznaczać część miesięcznych zysków właśnie na realizację zakupów, dzięki którym firma będzie o...

Czy wiecie, że tylko 14% firm nie inwestuje w ogóle w swój rozwój? Większość stara się przeznaczać część miesięcznych zysków właśnie na realizację zakupów, dzięki którym firma będzie o wiele prężniej działać. Najczęściej dokonywane inwestycje to zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych, nabywanie floty samochodowej oraz gruntów.

Zachęta Unii Europejskiej

To prawda, że spora grupa przedsiębiorców zaczęła inwestować we własny biznes dopiero wtedy, gdy otrzymali możliwość wsparcia budżetowego. Fundusze Unijne bez wątpienia pozwoliły rozwinąć polskim firmom skrzydła. Samo wejście do Unii sprawiło również, że inwestycje stały się niezbędne. To dlatego, że wreszcie swobodnie możliwa jest współpraca z zagranicznymi kontrahentami.

Z drugiej strony niektóre inwestycje stały się koniecznością. Unia Europejska nakłada bowiem na przedsiębiorców pewne ograniczenia i normy, do których muszą stosować się właściciele firm. Inaczej współpraca międzynarodowa nie mogłaby być w ogóle możliwa, a na przedsiębiorcę nałożone zostałyby kary.

Inne źródła wsparcia

Nie każda firma posiada wolne środki w takiej wysokości, by zrealizować intratną inwestycję. Nie zawsze również przedsiębiorca może pozwolić sobie na wydanie wszystkich wolnych środków, bo mogłoby to zaburzyć płynność finansową firmy.

Coraz chętniej wsparcia udziela nie tylko Unia Europejska, ale również banki komercyjne, które działają na terenie Polski. Najczęściej spotykaną formą są preferencyjne kredyty celowe, na przykład kredyt samochodowy. Takie zobowiązanie rozkładane jest na dogodne raty i maksymalnie wydłużony czas obowiązywania umowy kredytowej.

Innowacje jako priorytet

W co inwestują najczęściej polskie firmy? To nowoczesne technologie, które są innowacją na światowym rynku. Wszystko po to, by stać się godnym partnerem biznesowym, który oferuje produkty czy usługi najlepszej jakości. Polaków nie stać dzisiaj na półśrodki. Jeśli już decydują się na rozwój firmy, to robią to w najlepszym tego wymiarze.

Takie inwestycje są niestety najdroższe, ale również na takie są przekazywane środki z Unii Europejskiej. O ile kredyt samochodowy może zostać udzielony na dobrych warunkach przez polski bank, tak już inwestycje warte miliony złotych są zbyt ryzykowne.

Skąd ten postęp?

Wreszcie mamy świadomość konieczności dościgania najlepszych. Wiemy również, że w obliczu ogromnej konkurencji, nie możemy pozostawać w tyle. Polski rynek zalewa wręcz fala zagranicznych produktów. Aby utrzymać się na rynku, należy wprowadzać nowe rozwiązania.

Na szczęście taką świadomość mają już nie tylko polscy przedsiębiorcy, ale i rząd. W ostatnim czasie zrealizowanych zostało mnóstwo kampanii społecznych i wiele programów wsparcia. Na pomoc mogą też liczyć młodzi, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze zawodowe kroki. Tzw. start-upy mogą liczyć na dotacje, pomoc techniczną, szkolenia. Wszystko po to, by polska gospodarka mogła się dalej prężnie rozwijać.

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy