Podpisz aneks spreadowy i spłacaj kredyt taniej dzięki internetowemu kantorowi

Przez wiele lat kredyt walutowy, szczególnie we frankach szwajcarskich, był utożsamiany z niską ratą. Obecne wahania kursu całkowicie zmieniły wysokość rat. Warto więc zastanowić się czy możesz w jakiś...

Przez wiele lat kredyt walutowy, szczególnie we frankach szwajcarskich, był utożsamiany z niską ratą. Obecne wahania kursu całkowicie zmieniły wysokość rat. Warto więc zastanowić się czy możesz w jakiś sposób zaoszczędzić na comiesięcznych transakcjach wymiany waluty.

Dodatkowe koszty kredytu

Spread walutowy to jeden z kosztów dodatkowych przy kredytach walutowych. Ponosi go kredytobiorca, a jest on dodatkową formą zarobku dla banku. Jeśli klient zaciąga w banku kredyt walutowy, wówczas bank wypłaca mu kredyt po kursie kupna, czyli niższym. Raty kredytu spłacasz już po kursie sprzedaży, czyli wyższym, ponosząc koszty spreadu danego banku. Od sierpnia 2011 roku, gdy w życie weszła ustawa antyspreadowa, klienci banków mają możliwość spłacania rat kredytu walutowego bezpośrednio w walucie kredytu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Obecnie bank nie może obarczać klienta walutowego kosztami sporządzenia aneksu do umowy, czy prowadzenia rachunku walutowego. Co więcej, do niedawna klienci byli zmuszani do kupowania walut w tym banku, w którym zaciągnęli kredyt. Dzisiaj możesz nabyć walutę w kantorze albo w innym banku, w którym kurs sprzedaży będzie najniższy.

Czy wszystkie banki mają taki sam spread?

Każdy bank stosuje inny spread w obrębie danej waluty. Im mniejszy spread walutowy stosuje dany bank, tym niższe koszty ponosi kredytobiorca. Jest jednak tańsza opcja. Internetowy kantor, umożliwia bezpieczną, tanią oraz szybką wymianę walut za pośrednictwem bankowości internetowej. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wymieniać waluty po najlepszym kursie. Bez względu na wielkość obrotów, rodzaj prowadzonej działalności, kantor internetowy dopasowuje się do potrzeb klienta i oferuje najniższy spread. Różnice są spore, warto sprawdzić to na symulacji kosztów na przykład w Internetowykantor.pl.

O jakie koszta chodzi?

Spread nie ma równej stawki. W kantorze online wynosi ok. 3 grosze, w banku to ok. 25-27 groszy, a kantorze stacjonarnym 15-18 groszy. Kilka lat temu, w sprzyjających okolicznościach rynkowych, Polacy zaciągnęli prawie 750 tysięcy kredytów walutowych. Teraz z niepokojem obserwują kursy walut i rosnące raty. Od 5 lat mają taką możliwość, aby tę ratę zmniejszyć, ponieważ walutę na spłatę rat kredytowych można kupić w dowolnym miejscu. Dla kredytu w wysokości około 400 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, to będzie oszczędność w granicach 40-50 zł miesięcznie. Wielu Polaków (ponad 2/3 kredytobiorców) nie korzysta z tej możliwości, ponieważ myślą w kategorii jednego miesiąca. Chodzi jednak o zyski, które narastają przez lata, bo kredyt hipoteczny zaciągamy zwykle na 20-30 lat. A 50 zł miesięcznie przemnożone przez 12 miesięcy i potem jeszcze przez kilkadziesiąt lat, daje naprawdę poważne oszczędności.

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy