Oklejanie samochodów – wyjątkowe auta potrzebują wyjątkowej ochrony lakieru

Super sportowe samochody czy luksusowe limuzyny to niewątpliwie auta wyjątkowe, nie tylko z powodu ceny. Tego rodzaju pojazdy wymagają nie tylko specjalistycznej obsługi serwisowej, ale także wyjątkowej ochrony lakieru....
ochrona lakieru

Super sportowe samochody czy luksusowe limuzyny to niewątpliwie auta wyjątkowe, nie tylko z powodu ceny. Tego rodzaju pojazdy wymagają nie tylko specjalistycznej obsługi serwisowej, ale także wyjątkowej ochrony lakieru. Jednym ze skuteczniejszych sposobów zabezpieczenia nadwozia przed działaniem różnego rodzaju negatywnych czynników, jest oklejenie auta specjalną przeźroczystą folią. Przed czym chroni folia i jakie zapewnia korzyści – na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w tekście.

Car wrapping – ochrona lakieru

Car wrapping to oklejanie samochodów specjalną folią w celu nie tylko zmiany koloru nadwozia, ale także ochrony lakieru. Obok zabiegów natryskiwania specjalnej powłoki ceramicznej na lakier to jeden ze skuteczniejszych sposobów dostępnych aktualnie na rynku. Do zabezpieczania nadwozia przed działaniem różnego typu czynników, mających niekorzystny wpływ na stan powłoki lakierniczej, wykorzystuje się specjalną przeźroczystą folię, która nie ma wpływu na estetykę auta. Folia jest praktycznie niewidoczna dla ludzkiego oka. Ponadto, co w przypadku aut o nietuzinkowym kolorze karoserii rzecz bardzo istotna, folia nie zniekształca koloru lakieru, a wręcz przeciwnie wyciąga i nasyca jego barwę. Stosowane folie w celu ochrony lakieru łatwo poddają się obróbce termicznej, dzięki czemu jest możliwość idealnego oklejenia każdego elementu nadwozia, wszystkich przetłoczeń, załamań czy zaokrągleń. Właściciele wyjątkowych aut przywiązują także dużą wagę do utrzymania czystości. To nie są zwykłe środki transportu z punktu A do B, to perły motoryzacji, dlatego muszą nieustannie błyszczeć. Warto podkreślić, że samochody zabezpieczone folią ochronną można myć w tradycyjny sposób i pielęgnować woskiem. Poza tym folia odpycha wodę – nadaje efekt hydrofobowy.

ochrona lakieru

Błyszczący lakier– marzenie każdego kierowcy

Choć teoretycznie można okleić folią ochronną każde auto, to w praktyce na ten zabieg najczęściej decydują się właściciele drogich aut, nie tylko sportowych super samochodów czy reprezentacyjnych limuzyn, ale także klasyków, tych młodszych i starszych. Tego rodzaju pojazdy to kosztowne „cacka”, które wymagają wyjątkowej opieki, nie tylko z powodu ceny. Zastosowane w nich skomplikowane rozwiązania konstrukcyjne, innowacje techniczne czy zabiegi designerskie zgodne z aktualnymi trendami we wzornictwie przemysłowym czynią te auta wyjątkowymi i każą je w ten sam sposób traktować. Na ich właścicielach spoczywa niejako moralny obowiązek, aby te artefakty przemysłu motoryzacyjnego utrzymać w idealnym stanie technicznym i wizualnym jak najdłużej. Najbardziej narażonym na trudy codziennego użytkowania elementem jest oczywiście lakier samochodu, dlatego wymaga on specjalnej ochrony.

Folia – wyjątkowa ochrona

Oklejenie auta przeźroczystą folią ochronną to obecnie jedna ze skuteczniejszych form ochrony lakieru. Dzięki folii, można zabezpieczyć auto przed:

– zarysowaniami parkingowym, powstającymi najczęściej z powodu własnej nieostrożności podczas parkowania oraz innych użytkowników ruchu, nie tylko mających kłopoty z manewrowaniem na osiedlowych uliczkach, ale także wysiadających i wsiadających do auta w sposób nazbyt nonszalancki bez troski o inne auta, stojące obok.

– odpryskami lakieru, które są najczęściej efektem wyskakujących spod kół innych samochodów kamyczków i ziaren piasku (folia amortyzuje uderzenia kamieni),

– zabrudzeniami naturalnymi wynikającymi nie tylko z kwitnienia drzew i kwiatów, ale także „działalności” różnego rodzaju ptaków i owadów,

– zabrudzeniami chemicznymi, powodowanymi nie tylko groźnymi substancjami wydobywającymi się podczas jazdy z asfaltu, ale także wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami atmosfery.

– wyblaknięciami i przebarwieniami lakieru będącymi najczęściej efektem promieniowania UV.

Korzyści dla właściciela

– komfort psychiczny, choć to korzyść niewymierna, to jednak tzw. święty spokój, że nic nie grozi lakierowi podczas codziennej eksploatacji to dla właścicieli aut wyjątkowych rzecz bezcenna,

– możliwość użytkowania auta przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Właściciele aut wyjątkowych chcieliby się nim cieszyć o każdej porze roku, dzięki folii ochronnej mogą jeździć nawet zimą bez obaw o uszkodzenie lakieru.

– możliwość jeżdżenia po różnego rodzaju drogach.

– wyższa kwota odsprzedaży (folię ochronną można bez uszczerbku dla oryginalnego lakieru po wielu latach użytkowania szybko usunąć i na powrót cieszyć się fabrycznym wyglądem auta). Zabezpieczenie lakieru folią ochronną to najlepszy sposób na zminimalizowanie utraty wartości auta. Dobra kondycja lakieru, generalnie wygląd zewnętrzny auta silnie koreluje z jego wartością. Im lepiej auto się prezentuje, tym wyższa cena. W przypadku drogich pojazdów różnica w cenie między autem porysowanym i poobijanym a takim w nienagannym stanie wizualnym i technicznym może sięgać nawet kilkunastu procent. Przy cenach aut rzędu miliona i więcej to może być kwota nawet kilku dziesięciu tysięcy złotych.

Podsumowanie

Auta wyjątkowe należy traktować wyjątkowo. Aby cieszyć się błyszczącym lakierem jak najdłużej, warto zainwestować w ochronę lakieru. W tym zakresie zabezpieczenie auta folią ochronną to najlepszy i najskuteczniejszy sposób.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z: https://wrap-ninja.com/

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy