Obsługa finansowa firmy w chmurze

Rozwiązania chmurowe wywierają coraz mocniejsze piętno na współczesnym biznesie. O ile jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym narzędziem cloud computingu była korespondencja elektroniczna, to dzisiaj firmy mają już do dyspozycji...

Rozwiązania chmurowe wywierają coraz mocniejsze piętno na współczesnym biznesie. O ile jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym narzędziem cloud computingu była korespondencja elektroniczna, to dzisiaj firmy mają już do dyspozycji szereg narzędzi ułatwiających codzienne zarządzanie biznesem.

Coraz więcej narzędzi informatycznych jest dostępnych w chmurze. Korzyści ze stosowania cloud computingu są dostrzegalne niemal natychmiast po wdrożeniu tego rodzaju rozwiązań. W każdej chwili mamy dostęp do wybranych zasobów bądź aplikacji. Dzięki temu nasza firma może elastycznie dostosowywać się do szybko zmieniającego się rynku. Posiadając mobilny dostęp np. do danych klienta, handlowiec może załatwić wszystkie formalności w siedzibie kontrahenta (np. złożyć zamówienie czy wystawić fakturę). Dzięki temu obie strony oszczędzają czas, który wcześniej trzeba było poświęcić choćby na pocztową korespondencję. Korzystanie z rozwiązań chmurowych to redukcja kosztów, wydajniejsze korzystanie z narzędzi informatycznych oraz podniesienie efektywności prowadzonego biznesu.

Chmura to nie tylko e-mail

Jeszcze w 2013 r. badania firmy Ipsos MORI dowodziły, że już wówczas 65% polskich firm wiązało duże nadzieje z cloud computingiem. Trzy lata temu przedsiębiorstwa najczęściej wykorzystywały chmurę w dość prosty sposób – do obsługi firmowej poczty e-mail (ponad 80 proc. firm), ale także w zarządzaniu obiegiem dokumentów (46%), archiwizacji danych (42 proc.). Jednak już nawet tamto badanie pokazywało, że polskie firmy z sektora MŚP coraz częściej sięgały po chmurowe narzędzia i aplikacje biurowe. Wówczas ok. 20% firm deklarowało zwiększenie nakładów na wdrożenie rozwiązań chmurowych.

Z kolei badania przeprowadzone przez IBM i opublikowane na początku 2015 r. wykazały, że duża część firm w Polsce wiąże ogromne nadzieje z rozwiązaniami cloud computing, aczkolwiek podchodzą nieco ostrożnie. Badanie wykazało, że aktywnie z rozwiązań chmurowych korzystało niemal 42% firm. Nieco mniej niż połowa ankietowanych przyznało jednak, że brakuje im pomysłu lub planu na wdrożenie chmury w swojej firmie. 1 na 10 firm była zdania, że cloud computing to kolejna bańka technologiczna, nadmiernie rozdmuchana przez działy marketingu.

Faktury, obieg e-dokumentów i zarządzanie firmą w chmurze

Rozwiązania chmurowe to coś więcej niż tylko dostęp do firmowej poczty. Udowadniają to chociażby, popularne wśród polskich firm, programy do zarządzania firmą (jak Comarch ERP). Obsługują bowiem archiwizację e-dokumentów, czy archiwizację i wysyłanie e-faktur (jak internetowy serwis międzyfirmami.pl). Całościowym rozwiązaniem, łączącym wszystkie procesy biznesowe na jednej platformie jest np. Idea Cloud (od zarządzania całą firmą, poprzez obsługę firmowych finansów, wystawianie faktur, czy dostęp do finansowania, np. Kredyt Fair dla firm).

Co niezwykle istotne, skłonność do korzystania z rozwiązań chmurowych jest w niewielkim stopniu skorelowana z wielkością firmy lub branżą, w której działa. O wiele bardziej ważne jest podejście ze strony działów IT oraz kierownictwa jednostki. Innymi słowy – im bardziej management wierzy, że nowoczesne rozwiązania chmurowe są w stanie pozytywnie wpłynąć na procesy biznesowe, tym większa skłonność zakupu tego rodzaju rozwiązań. Według danych firmy badawczej IDC, do końca tego roku firmowe działy bezpośrednio związane z biznesem, aż w 80% przypadków, będą bezpośrednio zaangażowane w procesy informatyczne. Oznacza to, że narzędzia IT będą mieć coraz większy wpływ na sposoby prowadzenia przedsiębiorstw. Rynek chmury obliczeniowej w Polsce w 2019 r. ma osiągnąć wartość 450 mld dolarów, czyli ok. 11% całego rynku usług IT. Obecnie wskaźnik ten znajduje się na poziomie 4%. Widać więc wyraźnie, że rola rozwiązań typu cloud computing będzie systematycznie i wyraźnie wzrastała.

Zwiększające się zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi wynika także z możliwości zapewnienia wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Decydując się na przechowywanie danych w chmurze lub wykonywanie procesów biznesowych, firmy nie muszą ponosić nakładów na zabezpieczenia, monitoring czy aktualizacje oprogramowania desktopowego. Wystarczy wspomnieć, że rocznie na światowych lotniskach ginie lub jest kradzionych 800 tys. komputerów przenośnych. Jeżeli gubią je managerowie w czasie podróży służbowych, trzeba się liczyć z utratą ważnych, firmowych danych przechowywanych na tych urządzeniach. W przypadku korzystania z procesów w chmurze, utrata czy awaria komputera nie stanowi problemu, ponieważ wszelkie dane czy efekty naszej pracy nie zostaną utracone.

Rozwiązania chmurowe będą rozwijane coraz szybciej i dynamiczniej, oferując jeszcze większą gamę użytecznych narzędzi do rozwoju firmy. Już teraz przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z rozbudowanych i wygodnych systemów, za pomocą których mogą zarządzać swoją firmą w o wiele bardziej innowacyjny i nowoczesny sposób.

Kategorie
BiznesNiezbędnik firmowy
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy

 • Tłumaczenia dla firm i osób prywatnych

  Tłumaczenia mogą dotyczyć nie tylko specjalistycznych dokumentów z zakresu medycyny czy specyfikacji maszyn, ale bardzo często pozwalają na rozwinięcie swojej własnej działalności. Kompleksowa oferta pozwala na obsługę nie tylko...
 • Własna firma – jak wybrać odpowiedniego usługodawcę outsourcingowego?

  Na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rośnie popularność outsourcingu zarówno na świecie, jak i w Polsce. W związku z powyższym, powstaje coraz więcej firm outsourcingowych. Ponadto z roku na rok...
 • System ERP w 2020 i za kilka lat

  Zainteresowanie systemami ERP w Polsce systematycznie rośnie, szczególnie tymi dostępnymi w chmurze. Przedsiębiorcy zaczynają doceniać korzyści wynikające z zatasowania nowoczesnego oprogramowania chmurowego do zarządzania firmą. Zobacz, jak wygląda rynek...
 • Branża futrzarska w coraz większym kryzysie

  73 proc. Polaków chce zamknięcia ferm futrzarskich – wynika z badania opinii publicznej dokonanego przez Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Branża znajduje się w ogromnym kryzysie. Jej wartość stale spada. Światowe...