Nowe rozwiązania w chłodnictwie przemysłowym

W zamierzchłych czasach ludzie próbowali już poszukiwać sposobów na chłodzenie żywności. Kopali doły w lodzi i śniegu, a następnie umieszczali w nich to, co przeznaczone było do jedzenia. Tym...

W zamierzchłych czasach ludzie próbowali już poszukiwać sposobów na chłodzenie żywności. Kopali doły w lodzi i śniegu, a następnie umieszczali w nich to, co przeznaczone było do jedzenia. Tym samym przedłużali trwałość produktów żywnościowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że tak właśnie wyglądały pierwsze systemy chłodnicze. Dzisiaj mówimy już o chłodnictwie przemysłowym, które intensywnie się rozwija. Na jakie nowoczesne rozwiązania stawia dzisiaj?

Naturalne czynniki chłodnicze

Jeśli chodzi o nowe rozwiązania w chłodnictwie przemysłowym, to na uwagę zasługuje między innymi stosowanie naturalnych czynników chłodniczych. Zalicza się do nich dwutlenek węgla, propan oraz amoniak. Wymusza to zmianę, jeśli chodzi o stosowane rury. Przyjmuje się, że w niedalekiej przyszłości powszechne będą rury charakteryzujące się możliwie jak najmniejszą średnicą. Już dzisiaj wiele firm proponuje parowniki, w których średnica rur wynosi nie szesnaście, a dwanaście milimetrów. Zmniejsza to również wewnętrzną objętość rur. Również w skraplaczach mniejsza objętość rur będzie standardem.

Jeśli chodzi o parowniki w systemach amoniakalnych, to przyszłością wydają się być te z aluminiowymi rurami. Z pewnością zdecydowanie częściej będzie stosowane bezpośrednie odparowanie, które powoli będzie wypierać układ pompowy. Dlaczego? Aluminium to materiał mający szereg cennych właściwości. Przede wszystkim charakteryzuje się znacznie lepszym przewodnictwem cieplnym niż popularna stal nierdzewna. Do tego dochodzi również mniejsza waga, co jest ogromnym atutem. Bezpośrednie odparowanie zmniejsza niezbędna ilość amoniaku. Takie rozwiązania proponują już niektóre firmy, które chętnie współpracują z firmami z Europy, ale również innych zakątków świata.

Zastosowanie CO2

Za przyszłość chłodnictwa przemysłowego uważa się również zastosowanie dwutlenku węgla. Rozwiązanie to jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż stosowanie freonu, który obecnie wykorzystywany jest powszechnie. Na szczęście coraz więcej firm wybiera dużo bardziej ekologiczne rozwiązania, które z czasem wejdą na pewno do powszechnego użytku.

Co z systemami freonowymi?

Obecnie powszechnie stosowane są systemy freonowe. Tymczasem można przypuszczać, że w nowych rozwiązań w chłodnictwie przemysłowym będą one stosowane coraz rzadziej. Obecnie przyszłości upatruje się we wspomnianych wcześniej systemach bazujących na naturalnych czynnikach chłodzących. Jednocześnie podkreśla się, że poszukiwanie sposobów na obejście nowych regulacji i propozycji jest bez sensu. Zamiast uparcie stać w miejscu, należy zadbać o to, aby wypracować nowe, bezpieczne dla środowiska naturalnego rozwiązania. Na szczęście firm, które się na to decydują pojawia się coraz więcej.Nowe rozwiązania w chłodnictwie przemysłowym bez wątpienia będą się pojawiać. Z pewnością duży nacisk kładziony będzie na rozwiązania ekologiczne, które nie będą tak mocno obciążały środowiska naturalnego jak te stosowane obecnie. Nasza świadomość dotycząca bowiem tego, że o naturę trzeba się zatroszczyć jest coraz większa.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy