Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Dla wielu osób zakup nieruchomości to często decyzja życiowa, dlatego warto się dobrze zastanowić, aby potem nie żałować. Nierzadko wybór w tym zakresie będzie miał dalekosiężne implikacje. Zainwestować w...

Dla wielu osób zakup nieruchomości to często decyzja życiowa, dlatego warto się dobrze zastanowić, aby potem nie żałować. Nierzadko wybór w tym zakresie będzie miał dalekosiężne implikacje. Zainwestować w dom czy kupić lub wynająć mieszkanie, czym kierować się przy wyborze – na te inne pytania staramy się odpowiedzieć w tekście.

Czym kierować się przy wyborze nieruchomości?

Zakup domu czy mieszkania to zawsze wyzwanie, szczególnie w okresie boomu budowlanego, gdzie ceny nieruchomości odnotowują najwyższe od kilku lat wartości. Dla większości osób zakup nieruchomości to chyba najdroższa rzecz, jaką przyjdzie im w życiu sfinalizować, dlatego warto temu przedsięwzięciu poświęcić nieco uwagi i dobrze się zastanowić. Po pierwsze, należy zastanowić się nad lokalizacją. Często mówi się, że w obszarze nieruchomości lokalizacja ma największe znaczenie. Tak jest w istocie, jednak trzeba pamiętać, że dzisiaj mało kto będzie miał szczęście pracować w jednej firmie przez całe życie, dlatego nie warto bezwzględnie kierować się miejscem aktualnego zatrudnienia przy wyborze miejsca zamieszkania. Po drugie, należy sprecyzować swoje potrzeby mieszkaniowe. Warto tutaj także uwzględnić nasze przyszłe plany. Po trzecie, zanim wybierzemy rodzaj nieruchomości, warto przeanalizować własne możliwości finansowe w kontekście ceny domu czy mieszkania oraz przyszłych kosztów utrzymania. Jeśli już zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie i ustalimy budżet, to należy przejść do dokładnej analizy rynku w danej okolicy.

Mieszkanie – kupić czy wynajmować?

Odwieczny dylemat to czy mieszkanie kupić, czy wynająć. Większość ekspertów wskazuje, że jeśli mieszkanie ma być naszym docelowym lokum i nie mamy aspiracji posiadania domu, ale mamy środki lub zdolność kredytową, to korzystniejszą opcją finansowo jest zakup na własność, niezależnie czy na kredyt, czy za gotówkę. Wynajęcie mieszkania to zaś lepsza opcja dla osób, które nie mają aktualnie możliwości środków na zakup (dla nich to konieczność!) lub marzą o własnym domu. Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania na własność, niezależnie od formy finansowania, to pozostaje pytanie, czy nabyć je na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto przejrzeć dostępne mieszkania w interesującej nas okolicy. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Do niewątpliwych zalet zakupu mieszkania od dewelopera należy możliwość indywidualnej aranżacji. Ponadto koszty utrzymania mieszkania nowego, wybudowanego w nowoczesnej technologii będą niższe, niż mieszkania w tzw. wielkiej płycie czy starej kamienicy.

Wymarzony dom

Własny dom to obok zdrowia jedno z najczęściej wymienianych marzeń Polaków. Jeśli już postanowimy, że chcemy mieszkać we własnej nieruchomości, to należy się zastanowić, czy kupić już gotowy dom, czy może chcemy i mamy odwagę zmierzyć się z przedsięwzięciem budowy. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto przejrzeć domy wystawiane na sprzedaż w interesującym nas regionie. W przypadku zakupu gotowego już domu warto przemyśleć wszystkie aspekty, łącznie z kosztami codziennej i długofalowej eksploatacji. W tym zakresie sposób dostarczania energii cieplnej będzie odgrywał największą rolę. W naszej strefie klimatycznej, ogrzewanie domu będzie największym kosztem spośród innych opłat. Jeśli zaś czujemy się na siłach i mamy taką ochotę, to można pokusić się o wybudowanie domu we własnym zakresie. Zanim jednak wbijemy pierwszą łopatę, musimy wybrać miejsce. Warto w tym celu przejrzeć wszystkie wystawione w serwisach aukcyjnych i biurach nieruchomości na sprzedaż działki budowlane. Kolejnym krokiem będzie już wybór projektu domu oraz firmy budowlanej, która nasz wymarzony dom wybuduje.

Podsumowanie

Rynek nieruchomości pełen jest różnego rodzaju zasadzek, dlatego osoby bez większego doświadczenia w tym zakresie powinny być ostrożne lub po prostu skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika. Ten pomoże nam nie tylko sprecyzować własne wyobrażenie o własnym lokum, ale także wybrać najlepszą opcję.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy