Kantor internetowy – warto?

Kantory internetowe działają na polskim rynku już od 2009 roku, jednak dopiero od niedawna zyskują na popularności. Powoli wypierają zarówno kantory stacjonarne, jak i banki, w których również można...

Kantory internetowe działają na polskim rynku już od 2009 roku, jednak dopiero od niedawna zyskują na popularności. Powoli wypierają zarówno kantory stacjonarne, jak i banki, w których również można dokonać kupna i sprzedaży walut. Na czym polega fenomen internetowych kantorów? Skąd taka ich duża popularność i, co najważniejsze, czy to się w ogóle opłaca?

Kantor internetowy – dla kogo?

Z kantoru internetowego może oczywiście korzystać każdy, nawet indywidualny klient, jednak ich oferta kierowana jest szczególnie dla pewnej, specyficznej grupy odbiorców. Do korzystania z usług kantorów internetowych zachęca się przede wszystkim osoby, które pracują za granicą i/lub zarabiają w obcej walucie, biznesmenów prowadzących międzynarodowe interesy, wymagające międzywalutowych transakcji oraz osoby, które posiadają i spłacają kredyty w obcej walucie. To właśnie dla nich zysk związany z wymianą walut online jest największy, gdyż obracają oni największą liczbą pieniędzy. Korzystanie z kantorów online pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilku tysięcy złotych w porównaniu z ofertami zwykłych kantorów czy banków. Jak to się dzieje i skąd wynika tak duża różnica?

Wszystko zależy od wysokości spreadu

Na początek należy jednak odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie – czym ów spread jest. Spread jest to różnica między ceną kupna i sprzedaży waluty. W bankach różnica ta osiąga nawet 10%, a w tradycyjnym stacjonarnym kantorze około 3%. Kantory internetowe natomiast oferują spready na poziomie 0,5-2%, a niektóre instytucje dla nowych klientów nie narzucają go w ogóle. Sprawia to, że dokonując dużej transakcji, jakich zapewne dokonujesz, prowadząc firmę, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych! Co ciekawe, w przypadku regularnych lub dużych wymian możesz negocjować ceny kursów. Warto także wspomnieć o tym, o ile bezpieczniejsze jest dokonywanie wymian online. Przede wszystkim całkowicie minimalizuje się ryzyko napadu rabunkowego, na który jesteś narażony, przechadzając się po mieście z walizką czy portfelem pełnym pieniędzy. Dodatkowo unikasz oszustw, których czasem dokonuje się w stacjonarnych kantorach, podczas liczenia szczególnie większych sum pieniędzy. Ponadto nie ma konieczności jechania przez całe miasto, stania w kolejach i powrotu, bowiem każdej transakcji możesz dokonać w każdym miejscu, w którym jest połączenie internetowe, w każdym czasie, nawet w okresach świątecznych. Dodatkowo prawie wszystkie transakcje realizowane są w przeciąg 15 minut!

Z czego wynikają tak duże różnice?

Zapewne zastanawiasz się, skąd wynikają tak duże różnice w wysokościach spreadu. Przecież kantory internetowe też są instytucjami, które muszą zatrudniać ludzi i zarabiać na siebie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że gdy przychodzimy do banku, to przychodzimy do instytucji, która poszczycić się może pięknym budynkiem i nienagannym wystrojem. Śród pracowników znajduje się nie tylko kilkoro bankierów, ale także cała grupa ochroniarzy. Wszystko przecież kosztuje i płacimy za to właśnie my – klienci. W kantorze stacjonarnym natomiast może nie ma aż takich zasobów ludzkich, jednak wszelkie systemy zabezpieczeń też kosztują. Jeden z liderów rynku wymiany walut online – kantor internetowy Fritz Exchange jest instytucją w pełni zautomatyzowaną, a więc liczba zatrudnionych pracowników jest minimalna. Aby przekonać się o wszystkich zaletach kantorów online, zarejestruj się już dzisiaj i sprawdź ile Ty i Twoja firma możecie zaoszczędzić!

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy