Jakie ocieplanie poddasza wykonać?

Niezależnie od tego czy przygotowuje się poddasze użytkowe, czy nie warto pamiętać, że jego ocieplenie ma bardzo duże znaczenie dla izolacji termicznego całego budynku. Specjaliści szacują, że przez poddasze...

Niezależnie od tego czy przygotowuje się poddasze użytkowe, czy nie warto pamiętać, że jego ocieplenie ma bardzo duże znaczenie dla izolacji termicznego całego budynku. Specjaliści szacują, że przez poddasze uciekać może między 10 a 25 % całej energii cieplnej. Dlatego właśnie zastosowanie odpowiednich materiałów jest tak bardzo ważne, by ten czynnik ograniczyć do minimum. Jeśli to się uda można oczekiwać, że komfort użytkowania pomieszczeń będzie wyższy i uda się również ograniczyć istotnie wydatki jakie należy przeznaczyć na ogrzewanie budynku. Będziemy więc chcieli przedstawić jakie są najbardziej popularne materiały termoizolacyjne, sprawdzimy jakie są ich parametry i podpowiemy co warto będzie wybrać.

Jaki materiał do ocieplania poddasza?

W trakcie wykonania izolacji poddasza materiał służący do ocieplania będzie pojawiał sie między przestrzeniami więźby dachowej. Izolacja musi być idealnie szczelna, by nie powstawały na tej powierzchni mostki termiczne. Dlatego właśnie tym najlepszym rozwiązaniem w przypadku poddasza będzie zastosowanie materiałów, które są elastyczne, ponieważ dzięki nim będzie można dopasować sie odpowiednio do nierówności i szczelin jakie znajdują się na poddaszu. Wydaje się, że w związku z tymi uwarunkowaniami warto będzie zastosować albo wełnę mineralną albo postawić na piankę poliuretanową.

„Pianka poliuretanowa – piana PUR to bezproblemowe rozwiązanie w montażu oraz użytkownaiu. Jest ekonomiczna oraz bardzo trwała. Obecnie wykorzystywana nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej” (źródło: izosolux.pl).

Wełna mineralna

Zastosowanie na poddaszu wełny mineralnej daje wysoki poziom izolacji termicznej, jednocześnie jest to również dobra opcja w zakresie izolacji akustycznej. Wełna jest powszechnie wybierana w przypadku ocieplenia poddasza użytkowego. Wybierana jest najczęściej wełna o średniej twardości, ale wysokiej sprężystości. Dobrze będzie ją można wpasować w szczeliny i miejsca, które są trudno dostępne. Zaletą wełny mineralnej będzie to, ze jest niepalna i chroni przed pożarem.

Styropian

Styropian jest tym materiałem, który do ocieplenia poddasza wykorzystywany jest rzadziej. Materiał ten będzie dobrym izolatorem termicznym, ale tworzy słabą izolację akustyczną. Dodatkowo również łatwo sie pali i dlatego nie zabezpieczy więźby przed pożarem. Do ocieplenia poddasza niekiedy wykorzystuje się styropian sprężysty, który ma niski współczynnik przeikania ciepła. Styropian ma nacięcia i dzięki temu lepiej będzie można go dopasować do szczelin.

Pianka poliuretanowa

Pianka w formie natryskowej to nowa propozycja jaka pojawiła się na rynku w zakresie izolacji. W przypadku ocieplania poddasza bardzo dobrze sie sprawdza, ponieważ nakładana jest przez natrysk z zastosowaniem specjalnych pistoletów ciśnieniowych. Piana po nałożeniu zaczyna się rozprężać i będzie powiększać swoją objętość. Dzięki temu w przypadku poddasza sprawdzi się świetnie, ponieważ wpasuje się idealnie w każdą szczelinę. Doskonałym wyborem będzie między innymi do poddaszy o szczególnie skomplikowanym kształcie więźby. Izolacja natryskowa z pianki poliuretanowej charakteryzuje się również dobrym wytłumieniem akustycznym i stanowi barierę dla wilgoci, nie pozwoli na rozwój bakterii i grzybów. Minusem w przypadku pianki będzie to, że obecnie jest to izolacja najdroższa na rynku.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy