Jak wygląda profesjonalna rozmowa kwalifikacyjna?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które szuka kandydatów na wskazane stanowisko, przeprowadza rozmowę rekrutacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od umownych oczekiwań przełożonego. Wiele zadań i testów powtarza się prawie...

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które szuka kandydatów na wskazane stanowisko, przeprowadza rozmowę rekrutacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od umownych oczekiwań przełożonego. Wiele zadań i testów powtarza się prawie zawsze. Czego powinien oczekiwać kandydat? W jaki sposób przygotować się do konfrontacji?

Na początek należy powiedzieć, że przedmiotem każdej rozmowy jest wstępna weryfikacja. Zwykle bada się zgodność dokumentów aplikacyjnych z rzeczywistością i ocenia osobowość i umiejętności porozumiewawcze.

Niezwykle często przełożony zadaje pytania o wykształcenie, ukończone kursy, dotychczasowe miejsca pracy, przyczyny wysłania kandydatury akurat tutaj, ambicje i plany zawodowe, możliwość pracy na konkretnym stanowisku. Poza faktami z przeszłości kandydata sprawdza się sposób odpowiedzi na pytania, pewność siebie, reakcje na stres, funkcjonowanie w grupie, dobre i złe strony oraz spryt i logikę.

Podsumowując, rekrutacja określa czy kandydat powinien objąć etat w przedsiębiorstwie oraz kto odnajdzie się na nim najszybciej. Często o wyborze decyduje pierwsze wrażenie, a nie posiadane umiejętności i wykształcenie.

red. Justyna Błahut
pulsinwestycji.pl

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy