Jak wybrać generalnego wykonawcę dla obiektu przemysłowego?

Odpowiedź na pytanie „Jak wybrać generalnego wykonawcę dla obiektu przemysłowego?” to pytanie, na które istnieje prosta odpowiedź, czyli trzeba wybrać generalnego wykonawcę, który już nie raz budował hale i...

Odpowiedź na pytanie „Jak wybrać generalnego wykonawcę dla obiektu przemysłowego?” to pytanie, na które istnieje prosta odpowiedź, czyli trzeba wybrać generalnego wykonawcę, który już nie raz budował hale i doskonale zna rynek lokalny. Dlatego też wie, od kogo może pozyskać stalowe belki i inne prefabrykaty przyśpieszające budowę i to w sposób znaczny.

Jak wielu podwykonawców powinien brać wykonawca generalny?

Zasadniczo to generalny wykonawca może wziąć do pracy wielu podwykonawców, a sam zajmować się tylko tą sferą organizacyjną, bo generalnego wykonawcę interesuje tylko to, by zmieścić się w budżecie na dany projekt i w terminie. Właśnie ze względu na finanse wielu generalnych wykonawców podpisywało niezbyt korzystne umowy z podwykonawcami, czyli bardzo często to właśnie podwykonawcy musieli się martwić o to, by wiele poprawek wykonać gratis na życzenie inwestora, a generalny wykonawca inkasował tylko swoją dolę i zapominał o problemie.

Na chwilę obecną te relacje nie są aż tak szorstkie, bo ewentualny podwykonawca poznaje opinię wykonawcy generalnego jeszcze przed podpisaniem umowy i właśnie dlatego te nieścisłości w umowach są wychwytywanymi, zanim się pojawią. Natomiast nieuczciwi generalni wykonawcy w czasach obecnych muszą zmienić podejście, bo nie znajdą podwykonawcy, który chciałby z nimi współpracować znacznie dłużej.

Generalny wykonawca i sfera organizacyjna.

Przyjęło się, że to właśnie generalny wykonawca inwestycji budowlanych powinien załatwiać prefabrykaty na budowę hali przemysłowej, czyli te dźwigary spawane z belek stalowych i inne prefabrykaty wykonane z żelbetu. W rzeczywistości znaczną ilością tego typu spraw może zająć się podwykonawca, bo generalny wykonawca i często brany przez niego podwykonawca mają różne kontakty biznesowe, choć pewne jest to, że generalny wykonawca ma kapitał, czyli dysponuje znacznymi środkami pieniężnymi, z których może pokryć koszt powiązany z opóźnieniem pracy przy hali magazynowej lub produkcyjnej. Natomiast podwykonawca może się nawet zająć całą sferą organizacyjną.

Bywają też sytuacje, w których przypadku wykonawca generalny nie ma podwykonawcy, czyli ma i kapitał i firmę z wyspecjalizowanym personelem, w której ma fachowców od logistyki załatwiających i prefabrykaty i najważniejsze materiały potrzebne do wybudowanie sporego obiektu przemysłowego w krótkim czasie.

Czy generalny wykonawca może budować więcej niż jedną halę produkcyjną?

Generalni wykonawcy mają firmy i wielu pracowników, czyli ekspertów od logistyki, pracowników i jednocześnie nawet kilku podwykonawców. Dlatego generalny wykonawca może zajmować się budową dwóch lub trzech hal magazynowych i do tego prowadzić budowę osiedla domków jednorodzinnych. Ze względu na to, że tymi sprawami zajmuje się wielu ekspertów od logistyki i inni pracownicy generalnego wykonawcy. On sam może stawać do kolejnych przetargów, po to by jego firma miała nadal pewny przychód i by on sam nie musiał zwalniać pracowników, których ceni ze względu na to, że szybko nawiązują kontakty i równie szybko ściągają ciężki sprzęt na działkę budowlaną, na której w najbliższym czasie ma stanąć kolejna hala magazynowa.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy