Jak nie stracić na kursie wymiany walut?

Konieczność wymiany waluty spotyka niemal każdego, kto wyjeżdża za granicę w celach prywatnych lub zarobkowych, ale też tych, którzy nie opuszczają granic, a zaciągają kredyt w walucie innej niż...

Konieczność wymiany waluty spotyka niemal każdego, kto wyjeżdża za granicę w celach prywatnych lub zarobkowych, ale też tych, którzy nie opuszczają granic, a zaciągają kredyt w walucie innej niż PLN. Jak wymieniać waluty, aby nie stracić?

468X60

Dewizy można wymienić na cztery różne sposoby. Dwa z nich są wiążą się z tradycyjną formą dokonywania tego rodzaju czynności i oferują je banki oraz kantory, dwa pozostałe są bardzo niedawno powstałymi alternatywami w postaci kantorów internetowych oraz serwisów społecznościowych, które umożliwiają wymianę walut między użytkownikami Internetu. Rozwiązania internetowe to idealna oferta dla tych osób, które nie mają możliwości odwiedzenia kantoru, czy banku osobiście.

Gdzie korzystnie wymienić waluty? Czym różnią się oferty podmiotów zajmujących się obrotem dewizami?

Banki wydają się być pewną instytucją, przeznaczoną do tego celu. Jednak w kwestii wymiany dewiz mają one istotną wadę, która z pewnością wiąże się z dużymi kosztami funkcjonowania placówek bankowych, czyli wysokie koszty za dokonanie wymiany. Koszty nie są co prawda zawarte w wyodrębnione opłaty za dokonanie czynności, lecz ukryte są w spreadach, czyli różnicą pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna danej waluty. Zatem jeśli chcemy kupić np. 100 Euro kupujemy je po cenie wyższej niż miałoby to miejsce, gdybyśmy chcieli tą samą kwotę bankowi sprzedać. Różnica na 1 Euro pomiędzy kursami kupna i sprzedaży może wynieść nawet ponad 30gr.

Nieco korzystniejszą ofertą dysponują tradycyjne kantory, lecz różnica pomiędzy spreadami bankowymi, a tymi, które obowiązują w kantorach jest nieznaczna. Wyrażone procentowo spready mogą się różnić 1% pomiędzy tymi dwoma podmiotami.

Znacznie bardziej opłacalne jest korzystanie z ekantorów. Spready kantorów internetowych są nieporównywalnie niższe od dwóch pozostałych propozycji. Rozbieżność pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna 1 Euro w ekantor.pl to zaledwie 1,05gr. Taki niskie spready ma większość ekantorów, choć ich wartości są rożne dla różnych podmiotów tej branży. Różnica na wymianie 100 Euro w banku i w ekantorze może sięgać 30zł. Zaletą korzystania z internetowych kantorów jest możliwość obserwowania na bieżąco i przez całą dobę zmieniającego się kursu, korzystania z porównywarek ekantorów, dzięki czemu klient może wybrać, z którego kantoru online skorzysta. To bardzo istotny plus, biorąc pod uwagę fakt, iż odwiedzając bank, czy kantor tradycyjny najczęściej nie powtarzamy tej czynności kilka razy dziennie, czy kilka dni pod rząd, tylko zgadzamy się na kurs aktualnie podany. Również porównanie kursów w różnych bankach, czy kantorach tradycyjnych jest dość karkołomnym zadaniem. Zatem klient jest tu praktycznie zdany na przypadek.

Podobnie korzystne warunki wymiany jak w ekantorach zapewniają serwisy działające w Internecie, które umożliwiają wymianę waluty pomiędzy zarejestrowanymi użytkownikami serwisu. Jak zapewniają prowadzący jeden z takich serwisów, oszczędność w stosunku do wymiany dokonanej w banku lub stacjonarnym kantorze może sięgnąć 6%.

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy