Jak korzystnie sprzedać złoto?

Złoto to jedno z najstarszych i najbezpieczniejszych dóbr inwestycyjnych. Chociaż jego ceny cały czas się zmieniają, to nawet w średnim okresie czasu można liczyć na trwałe i pewne wzrosty....

Złoto to jedno z najstarszych i najbezpieczniejszych dóbr inwestycyjnych. Chociaż jego ceny cały czas się zmieniają, to nawet w średnim okresie czasu można liczyć na trwałe i pewne wzrosty. Dlatego często także dzisiaj inwestujemy nasze oszczędności właśnie w złoto. Sęk w tym, że złoto nie jest towarem codziennym i obrót nim jest w pewnym sensie utrudniony. Jest ono oczywiście niemal idealnie płynne, co jednak nie oznacza, że na rynku nie pojawia się wyraźna nierównowaga pomiędzy stroną popytową i podażową. Innymi słowy, nie zawsze sprzedaż złota dokonywana przez osobę fizyczna jest dla niej tak korzystna, jak by mogła być.

Co zrobić, by zawsze zarobić najwięcej?

Lombardy    Zdecydowanie najwięcej pod względem ilościowym transakcji na złocie odbywa się w lombardach. Lombardy nie są jednak placówkami, gdzie złoto byłoby towarem podstawowym. Jest jednym z wielu elementów, którymi lombardy obracają i daje się to odczuć na różnych płaszczyznach, w tym także na cenie. Ceny złota w lombardach są stosunkowo niskie i nie jest to element wyzysku czy nieuczciwości ze strony lombardów, a raczej efekt sposobu ich działania. W lombardach zastawiamy bowiem rzeczy i otrzymujemy za nie pieniądze, które są de facto pożyczką. Jeśli oddamy pieniądze w określonym czasie, zastaw wraca do nas. Jeśli nie, lombard wystawia rzecz na sprzedaż i zarabia na jego przekazaniu kolejnemu właścicielowi. Są to wszystko dodatkowe komplikacje transakcji, elementy powodujące powstanie różnych czynników ryzyka oraz wydłużające czas pomiędzy uzyskanie przedmiotu ze złota i odzyskaniem przez lombard gotówki, co siłą rzeczy przekłada się na gorsze stawki dla sprzedających złoto. Jubiler    U jubilera złoto najczęściej sprzedajemy jako element wykorzystywany do produkcji biżuterii, kiedy zamawiamy konkretny przedmiot.

Złoto przekazujemy poniekąd w rozliczeniu, dzięki czemu jubiler kupuje mniej surowca u swoich dostawców i koszt wykonania przedmiotu jest niższy. Jeśli jubiler potrzebuje złota, może je od nas też po prostu kić. W ten sposób czasami pozbywamy się kolczyka nie do pary czy uszkodzonego pierścionka, którego nie ma sensu naprawiać. Ten wyjątkowo detaliczny charakter sprzedaży złota powoduje, że jego ceny nie są za wysokie, a jubilerzy zazwyczaj nie są skłonni do kupowania zbyt dużej ilości kruszców. Jest to zazwyczaj lepsza opcja od lombardów, ale poniekąd co najwyżej uzupełnienie opcji, jaką powinniśmy zawsze stosować.

Wyspecjalizowane sklepy skupujące złoto

Najlepiej będzie, jeśli kupna i sprzedaży złota dokonywać będziemy w wyspecjalizowanych punktach. Dzięki nim dostaniemy cenę bardzo zbliżoną do rynkowej. Złota jest tam dużo, obrót jest znaczny, więc jest to dla nas miejsce idealne. Jedynym problemem jest stosunkowo trudna dostępność takich punktów, ponieważ lokalizują się tylko w co większych miastach. Często zajmują sie też innymi spokrewnionymi dziedzinami, na przykład numizmatyką czy filatelistyką, ale to mniej istotne.

Warto jest też odpowiednio się zabezpieczyć, by realnie sprzedać złoto w najlepszej cenie. Co to oznacza? Jeśli interesuje nas realnie inwestycja w złoto, powinniśmy stawiać raczej na złoto inwestycyjne, na przykład sztabki i monety uznanych mennic, które odpowiednio oznaczają swój bulion. Dzięki temu otrzymamy wyższe kwoty za tę samą ilość złota, chociaż należy pamiętać, że wartość kolekcjonerska takich produkowanych masowo przedmiotów będzie niewielka jeszcze za życia naszych wnuków. Na ten element raczej liczyć nie należy i jest to zwykłe nieporozumienie.

Jeśli masz w domu zbędne złoto w dowolnej postaci koniecznie odwiedź salon Mennicy Krakowskiej, gdzie w prosty sposób pozbędziesz się problemu i  zyskasz dodatkowe pieniądze. Więcej na  https://mennica-krakowska.pl/content/6-skup >>

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy