Jak fiskalizować kasę fiskalną?

Gdy chcesz przejść z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny, konieczne jest dokonanie fiskalizacji kasy – dotyczy to każdego przedsiębiorcy, rejestrującego w ten sposób sprzedaż. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka pytań...

Gdy chcesz przejść z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny, konieczne jest dokonanie fiskalizacji kasy – dotyczy to każdego przedsiębiorcy, rejestrującego w ten sposób sprzedaż. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka pytań i prostych odpowiedzi, dzięki którym dowiesz się, co to jest i kiedy należy przeprowadzić fiskalizację kasy.

Co to jest fiskalizacja kasy?

Fiskalizacja kasy to szereg czynności mających na celu odpowiednie zaprogramowanie kasy, przejście z trybu szkoleniowego, treningowego na tryb fiskalny. W skrócie polega to na zsynchronizowaniu modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy. W ramach tego procesu wykonuje się takie czynności jak:

  • zapis w pamięci fiskalnej informacji dotyczących fiskalizacji (daty oraz czasu);

  • zapoczątkowanie pracy pamięci fiskalnej;

  • wystawienie raportu fiskalnego z fiskalizacji.

W przypadku, gdy dotyczy to kas online, możliwe jest dokonanie pierwszego połączenia z Centralnym Repozytorium Kas, a także odebranie od niego numeru ewidencyjnego, który nanoszony jest na urządzenie.

Fiskalizacja kasy fiskalnej jest szczegółowo omówiona na mojafiskalna.pl/fiskalizacja, dlatego, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przebiega krok po kroku, zapoznaj się z tymi informacjami.

Kiedy należy przeprowadzić fiskalizację kasy?

Fiskalizacja jest czynnością jednorazową, którą należy przeprowadzić przed rozpoczęciem rejestrowania sprzedaży. Gdy kupujesz kasę fiskalną, najpierw działa ona w tzw. trybie szkoleniowym (treningowym). Wtedy można ją skonfigurować, a wszystkie osoby, które będą z niej korzystać, mogą nauczyć się obsługi. Nie trzeba martwić się o to, że ewentualny błąd będzie skutkować długimi wyjaśnieniami w Urzędzie Skarbowym. Gdy kasa będzie już gotowa do pracy, konieczna jest fiskalizacja, aby rejestracja obrotu odbywała się zgodnie z przepisami.

Kto wykonuje fiskalizację kasy?

Fiskalizację kasy może przeprowadzić wyłącznie serwisant, który posiada do tego uprawnienia nadane mu przez producenta urządzenia – musi mieć stosowny identyfikator, który to potwierdza. Najczęściej jest to serwisant pracujący w firmie, w której zakupiony został sprzęt, aczkolwiek warto wiedzieć, że wtedy to on automatycznie przejmie obsługę serwisową nad kasą. Jeśli będziesz chciał zmienić serwis, należy o to zawnioskować do producenta, a po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

Jak przebiega fiskalizacja kasy?

Gdy postanowisz przejść z trybu szkoleniowego na fiskalny, musisz umówić się z serwisantem w swojej lub w jego siedzibie. Serwisant przeprowadzi szereg czynności, opisanych powyżej, a także prześle raport z fiskalizacji do Centralnego Repozytorium Kas. Do jego zadań należy także zgłoszenie podatnika, wraz ze wszystkimi danymi, do Urzędu Skarbowego. Po uruchomieniu trybu fiskalnego i dopełnieniu wszelkich formalności możliwe jest rozpoczęcie sprzedaży na kasie.

Ile kosztuje fiskalizacja kasy?

W zależności od serwisu fiskalizacja kasy może kosztować od 50 do 100-150 zł. Ostateczny koszt zależy w głównej mierze od tego, czy sam zgłosisz się do siedziby serwisanta, czy zamówisz wykonanie tej usługi u siebie. Jest to jednorazowy koszt, fiskalizacji nie powtarza się w trakcie użytkowania urządzenia.

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy