Jak działa agregat absorpcyjny

W porównaniu do systemów kompresji pary, które do działania wykorzystują energię mechaniczną, klimatyzacja absorpcyjna jest napędzana energią cieplną. Wykorzystuje proces chemiczny do zmiany pary o niskiej temperaturze i niskim...

W porównaniu do systemów kompresji pary, które do działania wykorzystują energię mechaniczną, klimatyzacja absorpcyjna jest napędzana energią cieplną. Wykorzystuje proces chemiczny do zmiany pary o niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu w parę o wysokim ciśnieniu.

Jak to działa?

Najczęściej stosowanym czynnikiem chłodniczym w tym systemie jest woda i amoniak lub bromek litu. Źródłem ciepła, które można zastosować, jest para, gaz ziemny, skroplona ropa naftowa, nafta, woda podgrzewana energią słoneczną, woda geotermalna lub ogrzewanie oporowe wykorzystujące energię elektryczną.

Zastosowany parownik i skraplacz są podobne do układu sprężania. Jednak kompresor jest zastępowany przez generator, pompę i absorber. Źródło ciepła spowoduje gotowanie pary czynnika chłodniczego w roztworze bromku litu i wzrost ciśnienia. Jeśli chodzi o to, jak działa agregat absorpcyjny, to para pod wysokim ciśnieniem powoduje wyższą temperaturę skraplania. Kondensacja pary zachodzi przy wyższej temperaturze i ciśnieniu w porównaniu do temperatury otoczenia.

Ponieważ temperatura skraplania jest wyższa niż temperatura otoczenia, ciepło jest przenoszone ze skraplacza do otoczenia, a zatem usuwane. Ciecz znajdująca się w stanie wysokiego ciśnienia jest zmuszana do przejścia przez zawór, w którym spada jego ciśnienie.

Ten spadek ciśnienia powoduje również spadek temperatury wrzenia. Następnie przepuszcza się go przez parownik, gdzie gotuje się w niższej temperaturze i ciśnieniu. Ciecz pochłania ciepło z klimatyzowanego powietrza. W ten sposób powietrze jest chłodzone i odprowadzane do pomieszczenia.

Odprowadzanie pary wodnej

Para jest następnie kierowana do absorbera, gdzie staje się ciekłym roztworem bromku litu. To rozwiązanie jest następnie pompowane z powrotem przez pompę do generatora. Bromek litu, zwany również absorbentem, jest oddzielany od wody za pomocą ciepła. Para wodna dostaje się do skraplacza, a bromek litu trafia do absorbera. Jest to powtarzane przez cały czas, zapewniając chłodzenie pomieszczenia.

Zalety klimatyzacji absorpcyjnej

Zastosowanie systemu absorpcji rośnie, ponieważ generuje ona niższe koszty operacyjne. Jest również mniej szkodliwa dla warstwy ozonowej, ponieważ nie stosuje się tu gazów cieplarnianych. W miejscach, gdzie nie ma prądu, system działa dobrze na gaz ziemny lub energię słoneczną. Jest również cichy, ponieważ podczas procesu chłodzenia nie stosuje się żadnej kompresji mechanicznej. Agregatory absorpcyjne są szczególnie chętnie wykorzystywane w tych branżach, gdzie dostępna jest szczególnie duża ilość energii cieplnej. Jest to oczywiście przemysł oraz energociepłownictwo. Jednak coraz częściej są one też stosowane w budynkach biurowych. Zwłaszcza kiedy właściciele tych budynków chcą uzyskać specjalistyczne certyfikaty LEEDS lub BREEAM. Rośnie też świadomość właścicieli nieruchomości. Systemy te są bowiem ekologiczne i cechują się bardzo wysoką efektywnością energetyczną. Ich zastosowanie pozwala nam zaoszczędzić nawet do 30% włożonej energii.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy