Jak dobrze zarządzać swoim czasem, aby mieć go na wszystko?

Brak czasu to choroba XXI wieku. To współczesny problem bardzo wielu osób. Żyjemy niezwykle intensywnie, chcemy osiągać wiele w pracy i w życiu prywatnym. Często gonimy także za pieniędzmi,...

Brak czasu to choroba XXI wieku. To współczesny problem bardzo wielu osób. Żyjemy niezwykle intensywnie, chcemy osiągać wiele w pracy i w życiu prywatnym. Często gonimy także za pieniędzmi, które mają być wydane na przyjemności ale niestety później okazuje się, że w ogóle nie mamy czasu na urlop albo nie mamy kiedy korzystać ze zgromadzonych dóbr. Jak znaleźć w tym wszystkim równowagę i zadowolenie życiowe?

Zastanówmy się, dlaczego brakuje nam czasu?

Jest wiele osób, które pracują dużo, ciągle się spieszą i nieustannie mają długą listę zadań, na które nie znajdują czasu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo dużo. Wiele osób cierpi z powodu rozproszenia. Od efektywnej pracy odrywają ich laptopy i smartfony. Inni rozpraszają się w ten sposób, że próbują robić kilka zadań jednocześnie albo szybko porzucają w trakcie jedno zadanie bo spontanicznie przypomina im się, że powinni zrobić kolejne. Wreszcie bardzo ważnym problemem jest nieumiejętność określania priorytetów. Wiele osób traci energię na zadania, które w ogóle nie popychają ich do przodu. Jak na przykład oglądanie seriali, przeglądanie Facebooka, Instagrama czy granie w popularne w Polsce kasyno Lucky Bird. Oczywiście, nie zabraniamy rozrywki, ale warto przewartościować swój czas, aby najpierw zająć się priorytetowymi sprawami. Kolejny błąd to przepracowanie. W swoim planie dnia należy uwzględniać godziny najwyższej efektywności i wtedy wykorzystywać swój potencjał. Na nic zda się wielogodzinna praca w sytuacji, gdy nie ma czasu na odpoczynek, regenerację czy urlop.

Naucz się właściwie określać priorytety

Efektywna praca to taka w której najpierw wykonujemy zadania priorytetowe. Nie jest łatwo je określić. Mówiąc najprościej są to takie zadania, które popychają nas do przodu, przybliżają do realizacji najważniejszych celów. Podział zadań jest na to sposobem, w myśl którego najpierw wykonujemy zadania ważne i pilne, później ważne i niepilne, następnie nieważne a pilne i na samym końcu niepilne i nieważne. Cała trudność polega na tym, aby właściwie ocenić dane zadanie. Zadania z pierwszej ćwiartki czyli pilne i ważne to z reguły sytuacje kryzysowe i należy je jak najszybciej zrobić samemu. W ćwiartce ważne ale niepilne zwykle znajduje się rozwój osobisty, dbanie o zdrowie, trzeba więc takie zadania zaplanować i wykonać. Ćwiartka trzecia czyli sprawy nieważne a pilne to zwykłe telefony, maile spotkania i warto to delegować do wykonania komuś innemu. Z kolei ćwiartka ostatnia czyli sprawy niepilne i nieważne takie jak: oglądanie seriali, social media czy wszelkiego rodzaju rozrywki.

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy