Inwestycje w srebro i złoto

Historycznie złoto było jednym z najpopularniejszych narzędzi inwestycyjnych. Inwestorzy stanowią 30–40% ogółu zakupów złota, jubilerzy – 40–50%. W okresach kryzysu inwestorzy zabezpieczający ryzyko zwiększają swoje inwestycje w złoto, podczas...

Historycznie złoto było jednym z najpopularniejszych narzędzi inwestycyjnych. Inwestorzy stanowią 30–40% ogółu zakupów złota, jubilerzy – 40–50%. W okresach kryzysu inwestorzy zabezpieczający ryzyko zwiększają swoje inwestycje w złoto, podczas gdy w czasach stabilności rośnie popyt na biżuterię, co zachęca jubilerów do zwiększania produkcji. Połączenie tych czynników sprawia, że popyt na złoto jest stabilny i zrównoważony, co zwiększa rolę metalu szlachetnego jako narzędzia do zachowania kapitału.

Inwestycja w złoto

Inwestowanie w srebrne monety i sztabki złota może odbywać się bezpośrednio lub za pomocą popularnych portali inwestycyjnych. Rocznie na świecie kupuje się około tysiąca ton złota, co stanowi 60% całkowitej inwestycji w złoto. Osoby fizyczne mogą kupować złoto kruszcowe raczej za pośrednictwem systemu bankowego. Przy zakupie do wartości doliczany jest podatek VAT. Zapłaty podatku VAT można uniknąć, pozostawiając złoto w banku.

Obywatele mogą również korzystać z usługi kupowania / przechowywania złota za granicą, ponieważ ustawodawstwo nie tworzy żadnych ograniczeń dotyczących takich operacji. Najwygodniej jest kupować sztabki w ramach systemu London Bullion Market Association (LBMA) – ceny sztabek ustalane są w wyniku obrotu giełdowego, a za transakcje pobierana jest niewielka prowizja. Kupując sztabkę za granicą, najlepiej zostawić ją w specjalnym magazynie, znajdującym się na liście dostaw LBMA lub w magazynie członka tego stowarzyszenia. Pozwala to zaoszczędzić dużo pieniędzy, ponieważ nie będzie żadnych dodatkowych kosztów związanych z uwierzytelnieniem złota podczas odsprzedaży. Prowizja za zakup złota przez LBMA wynosi od 1 do 1,5% (w przypadku złota o wadze 400 uncji / 12 kg) i do 3% (w przypadku złota o wadze 32 uncji / 1 kg). Koszt przechowywania w magazynie wynosi 0,3-0,5% jego wartości rocznie. Kluczową zaletą wyspecjalizowanych skarbców kruszców nad bankami jest to, że nie przeprowadzają one transakcji finansowych, które mogłyby doprowadzić do bankructwa. Umieszczenie złota w magazynach zapewnia dodatkową wygodę dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala to na ich wykorzystanie jako zabezpieczenia pożyczek na rzecz powiązanych organizacji.

Monety

Główną zaletą zakupu złota kruszcowego jest to, że inwestycje te nie niosą żadnego ryzyka bankowego ani finansowego i są najtańszym instrumentem do inwestowania w metal. Z kolei zakup monet z metali szlachetnych jest drugą najpopularniejszą metodą inwestycyjną – rocznie do produkcji monet inwestycyjnych zużywa się około 300 ton złota i dwa razy więcej srebra. Monety z metali szlachetnych i półszlachetnych można również wykorzystać jako narzędzie inwestycyjne. W tym kontekście najbardziej interesujące są monety o statusie „inwestycji”, ponieważ osoba fizyczna nie płaci podatku VAT przy zakupie. Zaletą inwestowania w monety jest to, że można je przechowywać w dowolnym miejscu i sprzedawać w dowolnym banku, pod warunkiem zachowania integralności opakowania monet. Same monety nie tracą na wartości – jedynie zyskują po upływie czasu.

 

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy