Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii

Wśród Polaków coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, trend ten jest również typowy wśród innych Europejczyków, w szczególności wsród Anglików, Francuzów i Skandynawów. Znaczna cześć...

Wśród Polaków coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, trend ten jest również typowy wśród innych Europejczyków, w szczególności wsród Anglików, Francuzów i Skandynawów.

Znaczna cześć z kupujących traktuje tę transakcję jako formę inwestycji.

Zakup hiszpańskiej nieruchomości w celach inwestycyjnych to interesujący sposób na ulokowanie środków. W skutek obecnej sytuacji i ograniczeniami w swobodzie przemieszczania się w ostatnich miesiącach zauważalny jest spadek ilości transakcji na rynku nieruchomości z udziałem zagranicznych inwestorów. W związku z niższym popytem korekcie uległy ceny nieruchomości.

Poniżej przedstawimy Państwu niektóre elementy, które przemawiają na korzyść takiej inwestycji oraz formalności, których należy dopełnić inwestując w nieruchomość położoną w Hiszpanii. Warto jednak pamiętać, że kupno nieruchomości to poważna decyzja, a niniejszy artykuł ma jedynie charakter poglądowy i nie zastąpi konsultacji z profesjonalnym prawnikiem specjalizującym się w hiszpańskim prawie nieruchomości.

Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii?

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii najczęściej polega na zakupie obiektu w celu jego późniejszego wynajmowania długoterminowo bądź krótkoterminowo, jednak inwestycją może być również zakup w celu odnowienia i sprzedaży nieruchomości. W związku z tym przed podjęciem decyzji warto rozważyć, który model najbardziej odpowiada inwestorowi, aby następnie dostosować chociażby odpowiednią lokalizację. Będzie to miało wpływ nie tylko na budżet, ale również na grono potencjalnych odbiorców oferty. Jednakże hiszpański rynek nieruchomości jest rozmaity i oferuje cały wachlarz nieruchomości, od małych apartamentów po ogromne rezydencje z basenem, dzięki czemu każdy znajdzie idealny obiekt dla siebie.

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii (szczególnie te położone na wybrzeżu) wydaje się być dobrą lokatą chociażby ze względu na możliwość uzyskania dochodu pasywnego w walucie jaką jest euro. Rynek nieruchomości rozwija się dzięki znacznemu przemysłowi turystycznemu – Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, w związku z czym właściciele nieruchomości nie narzekają na brak zainteresowania ofertami wynajmu. Dzięki korzystnym warunkom klimatycznym sezon turystyczny trwa znacznie dłużej niż chociażby w Polsce.

Hiszpański rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów z innych krajów, ale również procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii dla obywateli Polski (oraz pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej) nie jest skomplikowana i nie wymaga posiadania statusu rezydenta ani uzyskania specjalnych pozwoleń.

Ponadto wymagania dotyczące pozyskiwania kredytu hipotecznego nie są bardziej rygorystyczne na tle innych krajów europejskich.

Jak wygląda procedura zakupu nieruchomości?

Zakup nieruchomości wiąże się z pewnymi formalnościami takimi, jak uzyskanie numeru identyfikacji obcokrajowca (N.I.E. – Número de Identidad de Extranjero) czy otwarcie rachunku w hiszpańskim banku. N.I.E. można uzyskać na posterunku policji w Hiszpanii, ale także w Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie, natomiast rachunek bankowy można otworzyć osobiście lub udzielając pełnomocnictwa osobie trzeciej.

Po znalezieniu konkretnej nieruchomości, warto upewnić się, że nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek obciążeń. W tym celu należy zacząć od sprawdzenia dokumentów w rejestrze nieruchomości (Registro de la Propiedad), m.in. skróconego wypisu z hiszpańskich ksiąg wieczystych (nota simple) zawierającego podstawowe informacje na temat nabywanej nieruchomości.

Po dokładnym sprawdzeniu stanu prawnego nieruchomości, można przejść do właściwego procesu kupna, który składa się z trzech głównych etapów: zawarcia umowy przedwstępnej (contrato de arras), sporządzenia aktu notarialnego i wpisu do rejestru nieruchomości.

Warto pamiętać, że z kupnem nieruchomości wiąże się obowiązek płacenia podatków. Obowiązki podatkowe osoby niebędącej rezydentem Hiszpanii polegają na uiszczeniu podatku od nieruchomości (IBI – Impuesto sobre Bienes Inmuebles), podatku dochodowego nierezydentów (IRNR – Impuesto sobre la Renta de los No Residentes) czy podatku od własności (IP – Impuesto sobre Patrimonio). Warto również pamiętać o wyznaczeniu reprezentanta podatkowego (representante fiscal) na miejscu w Hiszpanii.

Decydując się na kupno nieruchomości w Hiszpanii – zwłaszcza, jeśli zakup jest dokonywany w celu inwestycji, a kupujący nie zamieszkuje na stałe w Hiszpanii – warto skontaktować się z profesjonalnym prawnikiem, który dokona wszelkich formalności oraz zadba o interesy Klienta. Proces zakupu nieruchomości zagranicą różni się od tego w Polsce, dlatego warto skorzystać z usług adwokata, który zna hiszpański rynek nieruchomości.

Kategorie
Inwestowanie
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy