Ile należy zapłacić za wykupienie patentu?

Każda firma, która próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele dokumentów należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do...

Każda firma, która próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele dokumentów należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do wynalazku. Ile obecnie kosztuje taka usługa? Gdzie powinna zostać sprawnie przeprowadzona?

W zgodzie z wytycznymi Urzędu Patentowego RP od 6 lat obowiązuje cennik świadczeń związanych z ochroną patentu. Za samo zgłoszenie patentu (wraz z dokumentacją do 20 stron) trzeba wnieść opłatę na poziomie 550 zł. Jeśli odkrywca zdecyduje się przekazać pismo on-line zaoszczędzi 50 zł.

Oczywiście, żeby wynalazek znajdował się pod ochroną prawną trzeba przekazywać ustalone sumy. Najpierw 480 zł, które umożliwia ochronę pomysłu przez pierwsze trzy lata od momentu zgłoszenia.

Później opłata patentowa będzie pobierana raz w roku i proporcjonalnie rosła. W czwartym roku ochrony należy zapłacić 250 zł, a w dwudziestym aż 1550 zł.

Reasumując, po wykupieniu patentu i uregulowaniu pierwszego okresu ochrony wynalazca dostaje prawo patentowe na terenie kraju, wyłączność produkcyjną i inne udogodnienia związane ze stworzeniem wynalazku.

red. Justyna Błahut
pulsinwestycji.pl

Kategorie
Niezbędnik firmowy
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy