Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź z kosztorysem

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Wiąże się z niemałymi wydatkami i najczęściej – z koniecznością ubiegania się o kredyt. Kosztorys inwestorski jest pomocny podczas załatwiania formalności w banku, przydaje...

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Wiąże się z niemałymi wydatkami i najczęściej – z koniecznością ubiegania się o kredyt. Kosztorys inwestorski jest pomocny podczas załatwiania formalności w banku, przydaje się także później – w trakcie realizacji kolejnych etapów budowy.

Profesjonalnie przygotowany kosztorys to kolejny punkt na liście wydatków związanych z budową domu. Dla inwestorów zamówienie tego dokumentu nie zawsze stanowi oczywistą decyzję. Tymczasem kosztorys przydaje się nie tylko podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Przede wszystkim pozwala na możliwie najdokładniejsze zorientowanie się, w jakich granicach zamknie się budżet całego przedsięwzięcia. Ułatwia weryfikację ofert wykonawców, prowadzenie negocjacji, wybór rozwiązań materiałowych. Jest dobrym punktem odniesienia i narzędziem, które umożliwia kontrolę realizacji kolejnych etapów budowy i związanych z nimi kosztów. Pomaga podczas weryfikowania ewentualnych zmian wprowadzanych na placu budowy; obliczenia ich wpływu na koszty i czas realizacji inwestycji.

Kosztorys jest przygotowany w przystępny dla laików sposób; bez trudności mogą z niego korzystać osoby niezwiązane z branżą budowlaną. W kosztorysie są uwzględniane wszystkie etapy prac – do momentu powstania gotowego do użytkowania domu. Składa się z kilku części: przedmiaru robót, kosztorysu uproszczonego, kosztorysu szczegółowego, zestawienia robocizny (czas pracy fachowców z wyceną), materiałów (z cenami poszczególnych produktów) oraz sprzętu (czas pracy maszyn wraz z ceną za ich wynajem). Przedmiar robót zawiera opis wszystkich robót budowlanych bez podawania ich wyceny. Ta część przydaje się podczas opracowywania ofert potencjalnych wykonawców. Kosztorys uproszczony to z kolei skrócona część dokumentu, w której określa się koszty poszczególnych prac, bez uwzględnienia materiałów, czasu pracy oraz kosztów sprzętu.

Wśród projektów gotowych można znaleźć oferty, które są objęte specjalną promocją. Do każdego z tych projektów profesjonalny kosztorys inwestorski jest dodawany bezpłatnie. To interesująca opcja dla inwestorów, których przed zamówieniem kosztorysu powstrzymuje dodatkowy koszt, jaki trzeba w związku z tym ponieść. Kosztorys inwestorski, przygotowany przez specjalistów posiadających bardzo dobrą orientację w branży, z pewnością pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas planowania przedsięwzięcia i ułatwi realizację projektu.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy