Idealna opiekunka osób starszych – jaka powinna być?

Wśród ofert pracy, jakie pojawiają się dla Polaków poza granicami kraju, głównie za naszą zachodnią granicą, często można spotkać się z ogłoszeniami dotyczącymi poszukiwania opiekunów seniorów. To dobrze płatna...

Wśród ofert pracy, jakie pojawiają się dla Polaków poza granicami kraju, głównie za naszą zachodnią granicą, często można spotkać się z ogłoszeniami dotyczącymi poszukiwania opiekunów seniorów. To dobrze płatna praca, ale nie dla każdego. Jakie cechy decydują o tym, że ktoś będzie dobrą opiekunką osób starszych w Niemczech?

Znajomość języka obcego

Jeśli wyjeżdża się do pracy za granicę, gdzie celem wyjazdu jest praca z ludźmi, to konieczne jest poznanie choć w podstawowym zakresie języka obcego. Chyba że wiadomo, że opiekunka osób starszych w Niemczech będzie opiekowała się seniorem czy osobą niepełnosprawną mówiącą po polsku. Wówczas rzecz jasna nie ma konieczności poznania języka niemieckiego.

Niemniej zdarza się to bardzo rzadko, a najczęściej opiekunki i opiekunowie są zatrudniani w charakterze asystentów seniorów mówiących tylko po niemiecku. Niemożliwe jest na dłuższą metę porozumiewanie się na migi, dlatego warto by było, aby przed planowanym wyjazdem i podjęciem pracy jako opiekun osoby starszej w Niemczech pójść na kurs języka obcego. Z czasem rzecz jasna, na miejscu można nauczyć się komunikatywnego posługiwania się niemieckim.

Znajomość języka jest potrzebna nie tylko po to, by móc zrozumieć polecenia seniora czy jego rodziny i przeczytać np. zalecenia pielęgniarskie co do podawania lekarstw podopiecznemu, ale także do dogadania się w sklepach i punktach usługowych. Bardzo często w zakres pracy opiekuna wchodzi też dokonywanie codziennych sprawunków dla seniora czy osoby niepełnosprawnej i załatwianie wielu różnych spraw, co wymusza konieczność posługiwania się językiem niemieckim.

Empatia i cierpliwość

Zdecydowanie najlepiej na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech sprawdzają się osoby, które wykazują się empatią i zrozumieniem dla drugiej osoby. Potrafią nieść pomoc innym, rozumiejąc, co przechodzą. Szacunek do drugiej osoby i chęć wspierania jej na każdym kroku sprawiają, że taka osoba doskonale nadaje się do pracy w charakterze opiekunki osób starszych. Niemcy czy inny kraj będzie dla niej odpowiednim miejscem do podjęcia się wykonywania takich obowiązków zawodowych.

Poza tym opiekunka powinna być cierpliwa, ponieważ seniorom czasem ciężko jest zrozumieć niektóre kwestie. Mogą zachowywać się opryskliwie, albo wręcz wrogo, co wynikać może z ich stanu zdrowia oraz konieczności pozostawania w pozycji leżącej. Trzeba to zrozumieć i po prostu zaakceptować taki stan rzeczy. Elastyczność w dostosowaniu się do takich warunków pracy także ma znaczenie na stanowisku opiekunki seniora.

Komunikatywność i operatywność

W pracy z ludźmi liczy się to, czy jest się sympatycznym i komunikatywnym. Opiekując się osobą starszą, chorą, niejednokrotnie leżącą, trzeba umieć do niej dotrzeć. Wówczas się przydaje nie tylko znajomość języka, ale i umiejętność rozmowy z taką osobą. Na co dzień właśnie konwersacja pozwala na podnoszenie na duchu seniorów. W wielu przypadkach wymagać będą oni pomocy przy codziennych czynnościach, ale i zapełnienia im czasu, który spędzają z przymusu w domu. Operatywność i pomysłowość to kolejne cechy idealnej opiekunki dla seniora w Niemczech.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy