Hale magazynowe – nowoczesne i praktyczne rozwiązanie

Rozpoczynając działalność produkcyjną, wielu inwestorów staje w obliczu problemu przechowywania i składowania gotowego wyrobu, oraz surowców i półproduktów, które w przyszłości posłużą do produkcji. Chcąc uniknąć wysokich kosztów wynajmu...

Rozpoczynając działalność produkcyjną, wielu inwestorów staje w obliczu problemu przechowywania i składowania gotowego wyrobu, oraz surowców i półproduktów, które w przyszłości posłużą do produkcji. Chcąc uniknąć wysokich kosztów wynajmu powierzchni do składowania najlepszym rozwiązaniem jest budowa własnej nowoczesnej hali magazynowej!

Najważniejszymi czynnikami determinującymi wybór odpowiednich rozwiązań technicznych dla hali jest ilość oraz rodzaj składowanego surowca lub produktu, ilość potrzebnej przestrzeni oraz to czy magazynowanie jest potrzebne na stałe czy na krótszy okres czasu.

Jeżeli miejsce do magazynowania potrzebne jest tymczasowo, wówczas należy rozważyć wybór hali namiotowej. Jej plusem są stosunkowo krótki czas montażu oraz niski koszt budowy. Halę taką szybko możemy zdemontować i w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. Do słabych stron hal namiotowych należy głównie niska ochrona składowanych materiałów przed czynnikami atmosferycznymi. W takiej hali trudno jest również wydzielić i urządzić zaplecze socjalno – biurowe.

Jeżeli myślimy o inwestycji na lata, wówczas właściwym wyborem będzie hala w konstrukcji stalowej lub żelbetowej. Ta pierwsza składa się z nośnego szkieletu wykonanego z kształtowników stalowych oraz obudowy wykonanej najczęściej z płyt warstwowych lub systemu składającego się z blachy trapezowej zewnętrznej, termoizolacji oraz blachy trapezowej wewnętrznej. Halę taką można dostosować indywidualnie do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Do mocnych stron hal w konstrukcji stalowej należy przede wszystkim trwałość budynku przy jednocześnie niewielkich nakładach finansowych oraz możliwość dowolnego kształtowania budynku i krótki czas budowy. Hale takie mają również swoje nieliczne słabe strony. Jeżeli ilość i rodzaj przechowywanych materiałów wymagają znacznej odporności ogniowej budynku, przez wymagane zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji, stanie się ona mniej ekonomiczna w budowie i należy rozważyć wybór hali w konstrukcji żelbetowej lub mieszanej. Hale takie charakteryzują się tym, że zamiast szkieletu wykonanego z kształtowników stalowych, jest on wykonany ze słupów i rygli żelbetowych. Czasami, w konstrukcji mieszanej konstrukcję dachu stanowią kształtowniki stalowe. Przegrody ścienne mogą być wykonane jako ściany murowane, coraz częściej jednak wykonuje się je z płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w hali do składowania materiałów, można zastosować nowoczesny system regałów, które pozwalają na nawet kilkukrotne zwiększenie powierzchni magazynowania. Regały takie najczęściej wykonane są z kształtowników stalowych i stanowią odrębną, samonośną konstrukcję. Przy znacznych obciążeniach regałów należy pamiętać, aby w hali wykonana została posadzka o odpowiedniej wytrzymałości, która bezpiecznie przeniesie obciążenia od regałów na grunt.

Kolejnym zagadnieniem, które należy rozważyć przy planowaniu przyszłej powierzchni magazynowej jest komunikacja oraz transport potrzebny w hali. Właściwą komunikację zapewni odpowiednio dobrany system bram oraz ramp przeładunkowych. W zależności od potrzeb można zastosować tradycyjne bramy segmentowe z napędem ręcznym lub mechanicznym a jeśli wymagane jest częste otwieranie i zamykanie bramy najlepszym rozwiązaniem będzie brama szybkobieżna, która ograniczy straty ciepła spowodowane częstym otwieraniem.

Jeżeli rozważają Państwo budowę nowoczesnej hali magazynowej, zachęcamy do kontaktu konsultantami MCM Project!

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

wynajem hal namiotowych

Podobne wpisy