Droga od złotych monet > gotówki > czeków przez karty aż do płatności zegarkiem w terminalu w telefonie

Płatności na przestrzeni wieków miały najróżniejsze formy, ale niemal zawsze były dokonywane za pomocą dóbr będących w postaci fizycznej. Od kilku lat ta tendencja zdecydowanie zaczęła się zmieniać. Poszukiwanie...
Cute smiling businessman is talking on the phone and writing in the notebook while sitting by the table in the office. He is wearing a white shirt. Sun is shining on him.

Płatności na przestrzeni wieków miały najróżniejsze formy, ale niemal zawsze były dokonywane za pomocą dóbr będących w postaci fizycznej. Od kilku lat ta tendencja zdecydowanie zaczęła się zmieniać.

Poszukiwanie idealnego środka płatniczego trwa od bardzo dawna. Przez stulecia w użyciu były najróżniejsze produkty pozwalające płacić ludziom za towary i usługi – wymiana barterowa, metale szlachetne (głównie złoto), pieniądze w postaci monet i banknotów. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat można natomiast zaobserwować ogromny wzrost znaczenia płatności bezgotówkowych, które uchodzą za bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie.

Metale szlachetne pierwszymi środkami płatniczymi

Złoto to rodzaj środka płatniczego, który z powodzeniem zastąpił finalizowanie transakcji opierających się na barterze. Zarówno ten metal szlachetny, jak i srebro dzięki niewielkim rozmiarom i jednocześnie dużej wartości pozwalały na płacenie za nawet bardzo drogie towary. Srebrne i złote monety były bardzo trwałe, jednak z czasem emitenci zaczęli obniżać zawartość kruszcu w produktach, co z kolei otworzyło pewne możliwości fałszerzom i tym samym doprowadziło do utraty zaufania do tego środka płatniczego.

Gotówka – najpopularniejsza forma płatności na świecie

Pierwsze banknoty pojawiły się w Europie w XVII wieku. Dzięki temu, że były one znacznie wygodniejsze w użytkowaniu od monet wybijanych z kruszców, zostały wprowadzone do powszechnej emisji. Banki centralne poszczególnych państw do obecnych czasów mają wyłączne prawo do emitowania pieniędzy papierowych oraz monet. Mimo że są one w dalszym ciągu najbardziej znanymi środkami płatniczymi, to wypłacanie dużych kwot za pośrednictwem banknotów również nie należy już do rozwiązań wygodnych.

Czeki – dokumenty cieszące się uznaniem za oceanem

W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie bardzo popularne są rozliczenia za pośrednictwem czeków. Dokumenty te pozwalają na łatwą realizację płatności bezgotówkowych. Jednak na Starym Kontynencie nie są one zbyt powszechne (z wyjątkiem dwóch państw: Wielkiej Brytanii oraz Francji). Niestety, z uwagi na łatwość dokonywania fałszerstw polskie banki zrezygnowały z wydawania ich do rachunków.

Karty debetowe i urządzenia mobilne

Do bardzo popularnych środków płatniczych zaliczane są obecnie karty debetowe, które pomagają ochraniać zgromadzone na koncie pieniądze. Brak konieczności noszenia dużej gotówki przy sobie to bardzo wygodne rozwiązanie. Za sprawą dokonywania płatności zbliżeniowych i zabezpieczeń, dzięki którym osoby niepowołane nie mają dostępu do kont osób trzecich, jest ono ponadto bezpieczniejsze.

Jednak popularne „plastiki”, podobnie jak płatności gotówkowe, zaczynają być powoli wypierane przez nowoczesne technologie. Dowodem poświadczającym tę teorię są dane Narodowego Banku Polskiego, z których wynika, że liczba bankomatów w Polsce spadła o 1% w pierwszym kwartale 2019 roku, liczba wypłat z tych urządzeń spadła o 6%, a wartość wypłacanych kwot o 7%.

Terminal w telefonie – rewolucja w  płatności bezgotówkowych

Zyskującą coraz większą popularność jest metoda dokonywania płatności mobilnych za pomocą smartfona i smartwatcha – w roku 2018 za pośrednictwem zegarków dokonano 10% tego rodzaju transakcji, gdzie w roku wcześniejszym nie było ich w ogóle w zestawieniu (źródło: https://eizba.pl/wp-content/uploads/2018/12/Platnosci_Cyfrowe_2018.pdf). Jednak prawdziwym innowacyjnym rozwiązaniem i swojego rodzaju rewolucją na rynku transakcji bezgotówkowych jest możliwość przyjmowania płatności zbliżeniowych na urządzenia mobilne. Firma Polskie ePłatności jako pierwsza w Polsce wprowadziła technologię SoftPOS PeP.  SoftPOS to aplikacja, która  zamienia telefon w terminal i pozwala przyjmować płatności bezgotówkowe niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Takie rozwiązanie dedykowane jest szczególnie tym firmom, którym zależy na pełnej mobilności pracy i w większości przyjmującym płatności o wartości nie przekraczającej 50 zł. Co więcej, Polskie ePłatności dołączyły SoftPOS PeP do programu Polska Bezgotówkowa, dzięki czemu można otrzymać do 3 terminali w telefonie za 0zł przez okres 12 miesięcy. W ramach trwającej kampanii Polskie ePłatności oddają w używanie również smartfon.

Gotówka w dalszym ciągu jest bardzo ważnym środkiem płatniczym, jednak najnowsze technologie sprawiają, że zapotrzebowanie wśród klientów na tę formę płatności z roku na rok maleje. Wdrożenie w firmie bezgotówkowych rozliczeń dokonywanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych pokazuje, jak firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy