Domek letniskowy – zgłoszenie, pozwolenie, legalizacja

Powoli zbliżają się wakacje, okres wyjazdów i odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli nadchodzące lato chcielibyśmy spędzić we własnym domku letniskowym, to najwyższy czas, aby zabrać się do działania. Przy...

Powoli zbliżają się wakacje, okres wyjazdów i odpoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli nadchodzące lato chcielibyśmy spędzić we własnym domku letniskowym, to najwyższy czas, aby zabrać się do działania. Przy sprzyjających okolicznościach może się udać.

Postawienie prostego drewnianego domku letniskowego nie trwa długo, więcej czasu mogą zabrać formalności niezbędne do tego, aby budowa została przeprowadzona zgodnie z prawem. Budynek rekreacji indywidualnej nie jest przeznaczony do stałego zamieszkiwania, nie obejmują go więc tak wyśrubowane przepisy, jakie obowiązują domy całoroczne. Nie musi być wyposażony w instalację ogrzewania, posiadać dobrej izolacji termicznej czy ciepłej wody w kranach. Obowiązują go natomiast takie same przepisy, jeśli chodzi o zachowanie odległości od granic działki i sąsiednich zabudowań.

W przypadku niedużych domków letniskowych nie jest obecnie wymagane pozwolenie na budowę. – Wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 możemy realizować na podstawie zgłoszenia. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to tylko jednego obiektu na każde 500 m2 działki  wyjaśnia ekspert z pracowni projektowej Tooba.pl. – Gdyby miało ich powstać więcej, trzeba ubiegać się o pozwolenie. Podobnie, gdy budynek letniskowy ma mieć charakter całoroczny lub gdy jest przeznaczony do okresowego wypoczynku, ale jego powierzchnia zabudowy przekracza 35 m2 dodaje.

Zdarza się, że domki letniskowe, wskutek zaniedbań, a często też z powodu braku odpowiedniej wiedzy ich właścicieli, zostają uznane za samowole budowlane. Oczywistym przykładem samowoli jest domek, który powstał bez wymaganego zgłoszenia lub pozwolenia. Na tym jednak wachlarz możliwości się nie kończy. Za samowolę zostanie uznany także budynek letniskowy, który powstał wbrew warunkom określonym w pozwoleniu, pomimo sprzeciwu organu budowlanego, a także w sytuacji, gdy w trakcie budowy do projektu zostały wprowadzone znaczne zmiany. Domek zostanie potraktowany jak samowola również wówczas, gdy zacznie być użytkowany bez zawiadomienia o końcu budowy lub gdy będzie wykorzystywany w sposób inny niż określony w zgłoszeniu lub pozwoleniu.

Gdy zaistnieje taka sytuacja, trzeba zadbać o to, żeby budowla została jednak zalegalizowana. Inwestor w tym celu powinien przedstawić zaświadczenie o zgodności obiektu z wytycznymi zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy oraz złożyć dokumenty niezbędne do zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia. Jeśli dokumentacja uzyska pozytywną ocenę, inwestor otrzyma postanowienie o wysokości opłaty legalizacyjnej. Koszt legalizacji wolno stojącego parterowego domku letniskowego przeznaczonego do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy do 35 m2 wynosi obecnie 5 tys. zł.


Więcej artykułów napisanych przy współpracy z Tooba.pl

Willa-One_JW-Construction.jpg   construction-370588_640.jpg   Dzielna-60_Ochnik-Development...jpg

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy