Dlaczego warto kupić zupełnie nowe mieszkanie?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, a może zupełnie nowego od dewelopera? Takie pytanie zadaje sobie wiele młodych par, które nie mają jeszcze własnego lokum. Co przemawia za tym, aby...

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, a może zupełnie nowego od dewelopera? Takie pytanie zadaje sobie wiele młodych par, które nie mają jeszcze własnego lokum. Co przemawia za tym, aby nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego? Poniżej omówienie najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić swoją uwagę.

1. Niższe koszty transakcyjne

Bez względu na to, czy jest to mieszkanie z rynku pierwotnego w Warszawie, Łodzi, lub Poznaniu, nabywającego lokal nie obejmuje 2 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych. Jest on z niego zwolniony, ponieważ w kwocie, jaką płaci deweloperowi, umieszczono podatek Vat. Sytuacja wygląda inaczej przy zakupie mieszkania, które miało już prywatnego właściciela.

2. Uregulowana sytuacja prawna

Bardzo ważnym zabezpieczeniem dla kupujących mieszkanie z pierwszej ręki jest Ustawa Deweloperska, a dokładnie Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. To gwarancja tego, że mieszkanie ma uregulowaną sytuację prawną, ponieważ wprowadza obowiązek sporządzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego.

Ponadto na deweloperze ciąży obowiązek zapoznania nabywcy ze szczegółowymi kwestiami dotyczącymi jego sytuacji prawno-finansowej. Przedstawia on dodatkowo prospekt informacyjny zawierający najistotniejsze dane dotyczące konkretnej inwestycji. Dzięki temu cała transakcja jest o wiele bardziej przejrzysta.

3. Zadbana infrastruktura osiedlowa

Zazwyczaj mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie, jak i w innych większych miastach mieszczą się w nowoczesnych budynkach. Deweloperzy dbają o to, aby była tam odpowiednia ilość dróg wewnętrznych, chodników oraz miejsc parkingowych. Z czym nie zawsze można się spotkać na starszych osiedlach.

Ponadto budujący nowe nieruchomości respektują potrzeby osób niepełnosprawnych, młodych rodziców, a także to, aby znajdowały się tam tereny zielone.

4. Oszczędności i niższe opłaty za media

Lepsza izolacja cieplna ścian budynków to kolejny atut nowych mieszkań, ponieważ ma ona duży wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jego koszt jest zwykle niższy niż np. w starych kamienicach. Ponadto mieszkanie zakupione bezpośrednio od dewelopera nie jest związane ze składkami na tzw. fundusz remontowy. A to prowadzi do kolejnych oszczędności.

5. Ciekawe aranżacje lokali mieszkalnych

Ci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, mają zazwyczaj większą możliwość wyboru lokalu dopasowanego do własnych preferencji. Jest tak dlatego, ponieważ podaż mieszkań deweloperskich kształtuje się na wyższym poziomie niż lokali z rynku wtórnego.

Oferta nowopowstałych tzw. czterech kątów jest bardzo szeroka. Zarówno pod względem sposobu aranżacji poszczególnych przestrzeni, jak i rozkładu pomieszczeń. Oprócz tego mieszkania takie posiadają najczęściej duże okna, które zapewniają doskonały dopływ światła.

Ponadto nabywający mieszkanie w nowym budynku mają możliwość zadecydowania, na którym piętrze zamieszkają oraz jaka będzie ekspozycja ich okien względem stron świata.

6. Sąsiedzi tacy… jak my!

Lokalizacja i standard mieszkania to jeszcze nie wszystko. Bardzo duży wpływ na komfort naszego życia mają także inni mieszkający na tym samym osiedlu. Kupując nowe mieszkanie mamy duże szanse, że za ścianą zamieszka ktoś w podobnym wieku i o zbliżonym guście .

7. Wysoka estetyka

Na komfort mieszkania wpływ ma ponadto standard klatek schodowych, które dziś pełnią nie tylko funkcję komunikacyjną – tu liczy się także estetyka ich wykończenia. Chodzi tu o dominującą kolorystykę, rodzaj wykorzystanych materiałów, czy też typ oświetlenia. Zdecydowanie przyjemniej wraca się do mieszkania, do którego prowadzą dobrze zaprojektowane i dopracowane w szczególe korytarze.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy