Dla kogo ulga na dzieci?

Składając jedno zeznanie podatkowe małżonkowie mogą odliczyć od podatku ulgę na wspólne dzieci oraz na dzieci z poprzednich związków. Ulga prorodzinna należy do największych odliczeń w rocznych zeznaniach podatkowych,...

Składając jedno zeznanie podatkowe małżonkowie mogą odliczyć od podatku ulgę na wspólne dzieci oraz na dzieci z poprzednich związków.

Ulga prorodzinna należy do największych odliczeń w rocznych zeznaniach podatkowych, ponieważ:

– można ją odliczyć od podatku,

– kwota odliczenia jest wysoka,

– wielkość rozliczenia zależy od liczby posiadanych dzieci.

Z ulgi na dziecko skorzystać mogą trzy grupy podatników:

– osoby wykonujące władzę rodzicielską w danym roku podatkowym,

– osoby, które są opiekunami prawnymi dziecka, które z nimi przebywało,

– osoby, będące rodzicami zastępczymi, na bazie orzeczenia sądu.

Z ulgi na dziecko może też skorzystać małżonek, który nie jest biologicznym rodzicem dziecka. Taka możliwość zawarta jest w ustawie o PIT, która mówi o tym, że małżonkowie mogą odliczyć ulgę przedmiotową od ich wspólnego podatku. Oznacza to, że we wspólnym zeznaniu PIT wskazana może zostać całkowita kwota z tytułu wychowywania dzieci wspólnych lub dzieci z poprzedniego związku żony lub męża, jeżeli podatek został wyliczony na imię obojga małżonków. Odliczenie podatku na imię obojga małżonków umożliwia również skorzystanie z odliczenia ulgi prorodzinnej w przypadku, gdy małżonek, który jest biologicznym rodzicem dziecka nie zdobywa dochodów.

Joanna Walerowicz
www.pulsinwestycji.pl

Kategorie
Prawo podatkowe
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy