Czym się kierować wybierając mieszkanie? Oto porady eksperta!

Decyzja o zakupie mieszkania to jedna z najważniejszych, jakie musimy podjąć w życiu. Nie może być spontaniczna, podejmowana pod wpływem impulsu, ale przemyślana. W końcu mieszkanie to często zakup...

Decyzja o zakupie mieszkania to jedna z najważniejszych, jakie musimy podjąć w życiu. Nie może być spontaniczna, podejmowana pod wpływem impulsu, ale przemyślana. W końcu mieszkanie to często zakup na całe życie. Zrzeszeni eksperci z serwisu KtoryEkspert.pl podpowiadają, czym kierować się, kupując własne „M”.

Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Szczególnie udany był ubiegły rok, ale i w 2017 dynamika nie spada. Tylko w I kwartale 2016 roku do użytku oddano 40 587 mieszkań. To o 8,5% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W budownictwie indywidualnym oddano więcej mieszkań (+1705), a tych przeznaczonych na sprzedaż było o 1640 więcej. Z kolei w I kwartale 2017 roku wydano 60 732 pozwolenia na budowę mieszkań.

– Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest bardzo aktywny. Popyt na mieszkania jest bardzo wysoki, a deweloperzy musza za nim nadążyć. Panuje jednak równowaga na rynku nieruchomości. Przekłada się ona na stabilizację cen, szczególnie w Warszawie, ale i innych większych miastach. Zjawisko to dotyczy to zarówno nowych mieszkań, jak i tych z rynku wtórnego – zauważa Paweł Kubowicz, Starszy Doradca ds. Nieruchomości Home Broker. – Teraz mamy najlepszy czas na podejmowanie decyzji o zakupie mieszkania. Wiele osób się na to decyduje, o czym świadczy wysoka wartość nowo udzielanych kredytów na mieszkania – dodaje Kubowicz.

Przed podpisaniem umowy należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto cztery najważniejsze:

1. Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania

– Lokalizacja jest tym czynnikiem, który ma największy wpływ na wartość nieruchomości – zwraca uwagę Piotr Tomaszewski, Ekspert Finansowy Open Finance. – Jednak to, gdzie znajduje się dane mieszkanie, powinno być analizowane nie tylko pod kątem finansowym. To powinno być miejsce, w którym po prostu chcemy mieszkać – podkreśla Piotr Tomaszewski.

Duzy wpływ na wybór danego mieszkania ma jego okolica, której powinniśmy się uważnie przyjrzeć. Ważne jest to czego szukamy – jeśli interesuje spokojna i cicha lokalizacja, mieszkanie przy ruchliwej ulicy nie wchodzi w grę. Znaczenie ma też infrastruktura, a szczególnie sieć komunikacji miejskiej w okolicy. Musimy zorientować się czy dojazd do pracy, szkoły czy centrum będzie możliwy i ile potrwa.

Rodzice powinni zrobić rozeznanie dotyczące szkół i przedszkoli w okolicy. Ważne również, by w pobliżu znajdowały się sklepu, punkty usługowe, jak banki lub po prostu bankomaty. Coraz częściej też znaczenie odgrywa dostępność do terenów rekreacyjnych, infrastruktura rowerowa czy parki.

Rodzaj budynku, w jakim znajduje się mieszkanie też jest bardzo ważny. Zazwyczaj lokale na parterze czy najwyższych piętrach są tańsze niż pozostałe i to nawet o 12%. Popyt na te mieszkania jest mniejszy, w dużej mierze ze względu na niedogodności, z jakimi musieliby się zmagać mieszkańcy. Coraz częściej jednak w nowoczesnym budownictwie są one niwelowane. Jest to więc kwestia indywidualnej wygody. Kupując mieszkanie na parterze lub wyższym piętrze możemy zaoszczędzić, a w przypadku zakupu mieszkania każda oszczędność może mieć znaczenie. Wybierając mieszkanie możemy kierować się również jego usytuowaniem. Wiele osób wybiera te od strony południowej ze względu na ich najlepsze nasłonecznienie.

2. Wielkość mieszkania

Potrzeby rodziny odgrywają ważną rolę przy decyzji o zakupie mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim wielkości mieszkania, która dobieramy do wielkości rodziny. Kupowanie za małego lub za dużego mieszkania nie ma sensu, chyba, że planujemy powiększenie rodziny.  Wówczas powinniśmy to uwzględnić w metrażu mieszkania. Doskonale sprawdzą się takie lokale, w których bez dużych nakładów finansowych  będziemy mogli zmienić nieco jego układ lub funkcję niektórych pomieszczeń.

– Do niedawna największym zainteresowaniem cieszyły się kawalerki. Dziś to mieszkania dwupokojowe wiodą prym. Musza być kompaktowe, czyli więcej pomieszczeń na mniejszym metrażu – mówi Paweł Kubowicz z Home Broker.

Nie wolno zapominać również o dodatkowych powierzchniach w mieszkaniu, jak: balkon, piwnica, komórka lokatorska, garaż czy miejsce parkingowe. Wszystko to wpływa komfort mieszkania w danym miejscu.

3. Mieszkanie nowe czy używane?

To jedno z najważniejszych pytań, jakie należy sobie postawić. Większość Polaków ma w tej kwestii określone preferencje. Z badania Kantar TNS wynika, że 55% z nas chcąc kupić mieszkanie, rozważa te z rynku pierwotnego. Z kolei 12% bierze pod uwagę mieszkanie z rynku wtórnego. Bez zdania pozostaje 9% Polaków.

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się w Warszawie. Tu mieszkania deweloperskiego szuka tylko 21% rozważających zakup własnego lokum. Prawie połowa (47%) rozważa zakup mieszkania z rynku wtórnego. Nie ma wątpliwości, że jest to związane z dużo wyższymi cenami nieruchomości w stolicy niż w innym miastach Polski. Nowe mieszkania przyciągają przede wszystkim „nowością”. Aż 38% decyduje się na mieszkanie deweloperskie, bo wszystko jest w nim nowe. Dla 35% znaczenie ma stan budynku i to, że nie wymaga remontu. A 1/3 zachwala to, że samemu można zaaranżować wnętrza.

Tak naprawdę jednak najważniejszą rolę przy wyborze mieszkania pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym ma stan naszego portfela. Mieszkania z „drugiej ręki” są po prostu tańsze niż nowe mieszkania w podobnej lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego niemal zawsze wymagają remontu i nie zawsze oferują zmodernizowane instalacje. W nowych mieszkaniach wykorzystywana jest najnowsza technologia, która gwarantuje wysokiej jakości izolację cieplną. Zazwyczaj w nowym budownictwie występuje szereg udogodnień dla mieszkańców w postaci: podziemnych parkingów, monitoringu, wind, przestronnych tarasów.

Przyszły lokator może również zdecydować w jakim stanie odbierze mieszkanie.- stan deweloperski z samodzielnym wykończeniem czy „pod klucz”. Lokale z rynku pierwotnego też mają wiele zalet. Jedną z nich jest na pewno prestiżowa lokalizacja w centrum, gdzie zwykle nie powstają mieszkania deweloperskie. I tak wracamy do pierwszego punktu dotyczącego znaczenia lokalizacji przy wyborze mieszkania.

4. Sposób finansowania

Polacy kupują każdego miesiąca cztery tysiące mieszkań za gotówkę – podaje raport Narodowego Banku Polskiego. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku wydaliśmy na ten cel 4,4 mld złotych. To ogromna zmiana, biorąc pod uwagę, że jeszcze 5 lat temu roczny wydatek sięgał 6,1 mld złotych w przypadku mieszkań kupowanych za gotówkę. Co ważne, do kupowania mieszkań zachęcają również niskie stopy oprocentowania w bankach. Polacy wolą spożytkować pieniądze niż trzymać je na kontach.

– Pomimo rosnącego trendu kupowania mieszkań za gotówkę, nadal najpopularniejszą formą finansowania jest kredyt hipoteczny. Według danych Związku Banków Polskich w I kwartale 2017 roku nastąpił nawet znaczny wzrost akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym. Polacy zaciągnęli o 20% więcej kredytów hipotecznych w porównaniu do IV kwartału 2016 roku – mówi Piotr Tomaszewski, Ekspert Finansowy Open Finance. – Warto jednak pamiętać, że coraz trudniej otrzymać kredyt z niskim wkładem. Od początku 2017 roku trzeba dysponować wkładem 20% wartości nieruchomości. To oznacza, że przy mieszkaniu, które kosztuje na przykład 300 tys. zł, trzeba mieć własne 60 tys. zł, aby resztę pożyczyć od banku – podkreśla Tomaszewski.

Nie wszyscy jednak mają w zanadrzu tak duże oszczędności. Ich stan też należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania. Z kolei zakup wspierany kredytem, bez dużego wkładu własnego będzie zdecydowanie wyższy, a to przełoży się wysokość miesięcznych rat. Duże znaczenie ma zdolność kredytowa. Zakup mieszkania na kredyt oznacza gotowość do zadłużenia się nawet na kilkadziesiąt lat. Dlatego warto rozważyć zakup nieco tańszego mieszkania z rynku wtórnego. Powinniśmy jednak zabezpieczyć środki na jego wyremontowanie.

Zakup mieszkania to niełatwa decyzja. Przy jej podejmowaniu musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, w tym własną sytuację finansową oraz potrzeby naszej rodziny. W tej sprawie należy bardzo ostrożnie stawiać kroki i dokładnie przemyśleć każdy z nich. Tylko rozsądny zakup pozwoli w pełni cieszyć nowym mieszkaniem w atmosferze stabilności domowego budżetu.

Kategorie
Nieruchomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy