Czy oszczędności są ważne?

Obecny rok pokazał wielu osobom, że oszczędności są tym, co może uratować nas w sytuacjach, które są najtrudniejsze do przewidzenia. Do oszczędzania zachęcają nas wszyscy, ale często i tak...

Obecny rok pokazał wielu osobom, że oszczędności są tym, co może uratować nas w sytuacjach, które są najtrudniejsze do przewidzenia. Do oszczędzania zachęcają nas wszyscy, ale często i tak się na to nie decydujemy. Jeśli w tym roku nie odczułeś, jak ważne w naszym życiu są rozsądne oszczędności, po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz rzetelnie oszczędzać i na nich polegać, a także zastanawiać się, w co ewentualnie zainwestować, a czego się wystrzegać.

Brakuje Ci oszczędności – masz problem

Wiele małych firm nie ma zbyt wielu oszczędności. W zasadzie żyją od pierwszego do pierwszego i wydatki kalkulują na podstawie bieżących kosztów. Takie firmy często musiały zamykać się w trakcie wiosennego lockdownu. Koszty, które cały czas ponosimy, na przykład składki na ubezpieczenia czy czynsz za wynajem powierzchni, wisiały nad nami w tamtym okresie, a niewiele osób decydowało się je zmniejszyć na naszą korzyść. Przez to nawet te firmy, które przed pandemią doskonale prosperowały, nie poradziły sobie z nowym, nieznanym wcześniej zagrożeniem. Taki scenariusz można z łatwością przełożyć na inną jednostkę: rodzinę, która działa trochę jak mała firma.

Jeśli mieszkasz sam i masz stałą pracę, mogłeś w ogóle nie odczuć skutków pandemii. Niestety niewiele osób miało aż takie szczęście. Wiele osób straciło pracę albo z niej odeszło, bo szef zaczął wykorzystywać panującą sytuację. Wiele osób musiało też zająć się dziećmi, którym zamknięto szkoły. A bez oszczędności nie mogliby sobie na to pozwolić. Przeżyć nawet miesiąc bez pracy w tym okresie byłoby trudno, gdyby wielu Polaków nie oszczędzało regularnie. Samo utrzymanie mieszkania pochłania olbrzymie koszty, nie mówiąc już o jedzeniu i potrzebach dzieci, a być może nawet rodziców, którzy z nami mieszkają i którymi często trzeba się opiekować.

Oszczędności to podstawa

Oszczędności nie należy gromadzić dopiero wtedy, gdy stanie się coś złego z jednego, poważnego powodu. W czasie kryzysu nie mamy z czego oszczędzać. To właśnie w tym czasie brakuje nam na wszystko środków i sięgamy po oszczędności. Dlatego tak ważne jest gromadzenie ich właśnie w momencie, w którym wszystko idzie po naszej myśli i nie zapowiadają się gwałtowne zmiany. Nie nastawiaj się nigdy, że obecnie Twoje życie jest na stabilnym poziomie i nie szastaj pieniędzmi na lewo i na prawo, poszukując najlepszych kasyn dla polskich graczy czy innych form rozrywki. Oczywiście, nikt nie zabroni Ci wydawać pieniędzy, ale zawsze rób to z głową. Tylko tyle, ile możesz, mając z tyłu głowy myśl, że zawsze warto odłożyć coś do skarpety. Oszczędności przydadzą Ci się zawsze, bo nie wiadomo, co wydarzy się jutro. A jeśli nie Ty, to może ktoś z Twojego najbliższego otoczenia będzie bardzo potrzebował tych pieniędzy w przyszłości.

Kategorie
Finanse
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy