Czas na nową pracę – czy czas na zmianę kariery?

Zanim odejdziesz z pracy – lub zrezygnujesz z całej kariery – zadaj sobie te pięć pytań. Po kilku latach – a nawet dziesięciu czy dwóch – w danej dziedzinie,...

Zanim odejdziesz z pracy – lub zrezygnujesz z całej kariery – zadaj sobie te pięć pytań.

Po kilku latach – a nawet dziesięciu czy dwóch – w danej dziedzinie, możesz poczuć, że jesteś gotowy na coś nowego. Możesz nawet zaangażować trenera kariery, który pomoże Ci dowiedzieć się, co chcesz robić dalej. Czy powinieneś dążyć do zmian w karierze? A może czas na zmianę pracy?

Zadanie sobie kilku pytań może pomóc w ocenie obecnej sytuacji:

 • Gdybym mógł wykonywać tę pracę w innym środowisku, czy cieszyłbym się tym?
 • Jeśli jutro powiedziano by mi, że nie mogę już pracować w swojej dziedzinie, jak bym się czuł?
 • Czy wiem, jaki byłby mój idealny awans?
 • Co jest z moją pracą, która sprawia, że jestem nieszczęśliwy?
 • Czy środowisko pracy, którego pragnę, istnieje?

Gdybym mógł wykonywać tę pracę w innym środowisku, czy cieszyłbym się tym?

Poświęć czas, aby zauważyć, czy zastanawiasz się nad zmianą kariery, ponieważ praca, którą wykonujesz, jest niezadowalająca – czy też z powodu miejsca, w którym ją wykonujesz.

Jeśli jest jasne, że to ludzie, miejsce bądź rzeczy – a nie faktyczna praca, to może nadszedł czas na zmianę pracy, niekoniecznie na zmianę kariery.

Gdyby jutro powiedziano mi, że nie mogę już pracować w swojej dziedzinie, jak bym się czuł?

To pytanie dociera do korzeni tego, co cię pasjonuje. Czy czujesz głęboki związek z tym, co robisz, czy jesteś gotowy do oderwania się?

Jeśli kiedyś byłeś podekscytowany, a teraz czujesz tylko strach, nudę lub coś gorszego, może nadszedł czas, aby porozmawiać z kimś o odkrywaniu nowych możliwości.

Czy wiem, jaki byłby mój „idealny awans”?

Zrobić opis pracy, który sprawi, że będziesz się rozwijać. Jak by to wyglądało? Czy nowy opis skupia się na twoich umiejętnościach i talentach, które są obecnie niedostatecznie wykorzystywane?

Ustalenie twoich przyszłych celów może pomóc ci zobaczyć, czy jesteś na właściwej drodze. Wyjaśni Ci, czy zmiana pracy może przynieść Ci satysfakcję, czy też zmiana pracy zawodowej jest w Twojej przyszłości.

Co jest z moją pracą, która czyni mnie nieszczęśliwą?

Czy potrafisz wskazać rzeczy, które spędzają sen z powiek, czy też jest to  poczucie bezsilności?

Może być tak, że kochasz karierę i dziedzinę, w której się znajdujesz, ale nie kochasz roli, jaką odgrywasz w swojej firmie. Zmiana pracy jest w porządku.

Czy środowisko pracy, którego pragnę, istnieje?

Kiedy już zauważysz, co chcesz zmienić, musisz zadać sobie pytanie, czy ta sytuacja jest możliwa do znalezienia gdzie indziej.

Dowiedz się więcej o kulturze, korzyściach w danym miejscu pracy i o satysfakcji pracowników. Wiedza o tym, jak będzie wyglądać praca na nowym stanowisku, to coś więcej niż tylko zrozumienie opisu stanowiska. To również wiedza o tym, jak dobrze wpisujesz się w kulturę firmy i na odwrót.

Zacznij na mocnych nogach

Bycie szczerym wobec siebie w kwestii tego, co naprawdę daje ci satysfakcję z pracy, znacznie ułatwi ci zorientowanie się, jakie będą twoje kolejne kroki.

Kiedy jesteś gotów zmienić swoją karierę lub zmienić pracę, zaktualizuj swoje CV tak, aby koncentrowało się na umiejętnościach, które są najważniejsze dla nowej pracy (lub zmiany pracy), którą wykonujesz.

Więcej poradników odnośnie zmiany pracy znajdziecie pod adresem http://rekrutacjakrakow.pl/

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy

 • Jak fiskalizować kasę fiskalną?

  Gdy chcesz przejść z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny, konieczne jest dokonanie fiskalizacji kasy – dotyczy to każdego przedsiębiorcy, rejestrującego w ten sposób sprzedaż. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka pytań...
 • Dynamiczne tempo zmian technologicznych to duże wyzwanie dla firm

  Cyfrowa transformacja biznesu jest już koniecznością. Jej tempo w trakcie pandemii jest jednak tak szybkie, że część firm weszła w stan tzw. impasu cyfrowego i przestała się rozwijać ze względu na bariery technologiczne...
 • 8 rodzajów wizytówek

  1) Wizytówki handlowe : Ludzie z branży handlowej zazwyczaj noszą własne karty. Jeśli zajmujesz się tworzeniem plastikowych wizytówek, zazwyczaj są one dostarczane do Twojej konkurencji, dostawców finansistów lub usługodawców....
 • Zwolnienie pracodawcy z opłacenia nieopłaconych składek ZUS

  Czy przedsiębiorca, który do końca marca br. podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ był jednocześnie pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, mógł skorzystać ze zwolnienia z opłacania nieopłaconych składek...