BHP szkolenia wstępne

Zanim pracodawca dopuści pracownika do pracy, jego obowiązkiem jest zapewnienie mu przeprowadzenia szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, czyli szkolenia BHP. To pierwsze szkolenie, na początku kariery w...
Kursy BHP

Zanim pracodawca dopuści pracownika do pracy, jego obowiązkiem jest zapewnienie mu przeprowadzenia szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, czyli szkolenia BHP. To pierwsze szkolenie, na początku kariery w danej firmie, nazywa się szkoleniem wstępnym, które w odróżnieniu od szkoleń okresowych jest prowadzone jednorazowo. Czym dokładnie jest szkolenie wstępne, na czym polega i kto mu podlega?

Dowiedz się, czy Ciebie też czeka szkolenie wstępne BHP

Wiele osób zastanawia się, czy przed podjęciem pracy będzie musiało przejść przez serię szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Spieszymy z wyjaśnieniami:

szkolenia wstępne są obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych, bez względu na to, co stanowi przedmiot ich pracy

Warto też zaznaczyć, że szkolenia wstępne są obowiązkowe dla:

 • osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (czyli tzw. “śmieciówkach”)
 • praktykantów i stażystów
 • pracowników zatrudnionych do przyuczenia się do danego zawodu

Innymi, często powtarzającymi pytaniami dot. szkoleń BHP są: czy szkolenia BHP są odpłatne oraz czy sami pracodawcy muszą im podlegać. Odpowiedź na pierwsze pytanie powinna uspokoić niektórych: za przeprowadzenie szkolenia BHP w pełni odpowiada pracodawca, a każda sytuacja, w której pracownik ponosi finansową odpowiedzialność za przeprowadzenie szkolenia wstępnego BHP jest złamaniem kodeksu pracy. 

Kursy BHP

W kwestii drugiego pytania odpowiadamy – szkolenie BHP dotyczy wszystkich pracowników, w tym samego pracodawcy, który też musi mieć dostateczną znajomość przepisów i zasad bezpieczeństwa higieny pracy.

Dopuszczenie pracownika do pracy, do której albo nie posiada niezbędnych kwalifikacji albo (i) dostatecznej wiedzy z zakresu BHP jest niezgodne z kodeksem pracy (art. 2373 § 1).

Różnice pomiędzy szkoleniami wstępnymi, a okresowymi

Szkolenia wstępne, jak sama nazwa wskazuje, są przeprowadzane zanim pracownik zostanie dopuszczony do pracy. Przeciwnie szkolenia okresowe – są przeprowadzane cyklicznie w trakcie zatrudnienia.

Celem szkoleń wstępnych jest przede wszystkim zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami BHP oraz tymi wynikającymi z konkretnego stanowiska. Szkolenie wstępne dostarcza nowemu pracownikowi wiedzy i umiejętności potrzebnych do realizowania swoich codziennych zadań w zgodzie z przepisami bezpieczeństwa. Szkolenia okresowe służą natomiast przypomnieniu i utrwaleniu wiedzy z zakresu BHP. Często na szkoleniach okresowych pokazuje się też nowości dotyczące bezpieczeństwa – zarówno te procesowe (procedury, zasady), jak i technologiczne (nowe możliwości bezpieczeństwa wynikające z rozwoju technologii). 

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale szkolenie wstępne składa się z dwóch etapów: instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Instruktaż ogólny pokazuje pracownikowi przepisy z Kodeksy pracy, regulaminu pracy (jeśli występuje w danym przedsiębiorstwie) i z zasad udzielania pierwszej pomocy. Do jego odbycia zobowiązani są nie tylko nowi pracownicy, ale także uczniowie szkół zawodowych, którzy przyuczają się do zawodu, studenci i praktykanci.

Kategorie
BiznesNiezbędnik firmowy
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy

 • Tłumaczenia dla firm i osób prywatnych

  Tłumaczenia mogą dotyczyć nie tylko specjalistycznych dokumentów z zakresu medycyny czy specyfikacji maszyn, ale bardzo często pozwalają na rozwinięcie swojej własnej działalności. Kompleksowa oferta pozwala na obsługę nie tylko...
 • Własna firma – jak wybrać odpowiedniego usługodawcę outsourcingowego?

  Na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rośnie popularność outsourcingu zarówno na świecie, jak i w Polsce. W związku z powyższym, powstaje coraz więcej firm outsourcingowych. Ponadto z roku na rok...
 • System ERP w 2020 i za kilka lat

  Zainteresowanie systemami ERP w Polsce systematycznie rośnie, szczególnie tymi dostępnymi w chmurze. Przedsiębiorcy zaczynają doceniać korzyści wynikające z zatasowania nowoczesnego oprogramowania chmurowego do zarządzania firmą. Zobacz, jak wygląda rynek...
 • Branża futrzarska w coraz większym kryzysie

  73 proc. Polaków chce zamknięcia ferm futrzarskich – wynika z badania opinii publicznej dokonanego przez Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Branża znajduje się w ogromnym kryzysie. Jej wartość stale spada. Światowe...