Aparaty stomatologiczne i retainery zębów

Jeśli masz krzywe zęby i/lub źle ustawiony zgryz, istnieje szereg zabiegów, które mogą pomóc w wyprostowaniu zębów, w tym aparaty ortodontyczne i retainery (podtrzymywacze). Wielu stomatologów ogólnych zajmuje się...

Jeśli masz krzywe zęby i/lub źle ustawiony zgryz, istnieje szereg zabiegów, które mogą pomóc w wyprostowaniu zębów, w tym aparaty ortodontyczne i retainery (podtrzymywacze).

Wielu stomatologów ogólnych zajmuje się ustawianiem podstawowym i ortodoncją, ale ortodonci specjalizują się w korygowaniu nierówności zębów.

Wybrany przez Państwa dentysta lub ortodonta zada pytania o Państwa zdrowie, przeprowadzi badanie kliniczne, zrobi cyfrowy skan zębów, zrobi zdjęcia twarzy i zębów oraz zamówi zdjęcia rentgenowskie ust i głowy. Na podstawie analizy zebranych informacji sporządzany jest odpowiedni plan leczenia.

W niektórych przypadkach wystarczy zdejmowany aparat. W innych rzadkich przypadkach (zwłaszcza w przypadku ekstremalnego nadgryzu lub niedogryzu) konieczna może być operacja. W większości przypadków potrzebny będzie jednak aparat ortodontyczny.

Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych są dostępne?

Jeśli aparat ortodontyczny jest rzeczywiście rozwiązaniem dla Ciebie, dentysta lub ortodonta przepisze Ci aparat odpowiedni dla Twoich potrzeb. Aparat może składać się z taśm, drutów i innych stałych lub zdejmowanych aparatów korekcyjnych. Nie każda metoda jest dla wszystkich.

Jak działają aparaty ortodontyczne?

W całości aparat działa poprzez wywieranie ciągłego nacisku przez pewien okres czasu, aby powoli przesuwać zęby w określonym kierunku. W miarę jak zęby się poruszają, kość zmienia kształt w miarę wywierania nacisku.

Aparaty składają się z następujących elementów:

  • Aparaty ortodontyczne to małe kwadraty, które są przyklejane bezpośrednio do przedniej części każdego zęba specjalnym dentystycznym środkiem wiążącym lub są mocowane do opasek ortodontycznych. Wsporniki działają jak uchwyty, trzymając łukowe druty, które poruszają zębami. Istnieje kilka rodzajów zamków, w tym ze stali nierdzewnej oraz ceramiczne lub plastikowe w kolorze zęba, które są często wybierane, ponieważ są mniej oczywiste. Czasami zamki są cementowane z tyłu zębów, aby ukryć je przed wzrokiem.
  • Taśmy ortodontyczne to stal nierdzewna, przezroczyste lub w kolorze zębów materiały, które są cementowane do zębów za pomocą dentystycznych środków wiążących. Owijają się one wokół każdego zęba, stanowiąc kotwicę dla zamków. Opaski przezroczyste lub w kolorze zęba są bardziej atrakcyjną opcją kosmetyczną, ale są droższe niż stal nierdzewna. Nie są one stosowane u wszystkich pacjentów. Niektórzy ludzie mają tylko zamki i nie mają opasek.
  • Opaski dystansowe są separatorami, które mieszczą się między zębami, tworząc niewielką przestrzeń przed założeniem opaski ortodontycznej.
  • Druty łukowe mocowane są do zamków i działają jak prowadnice, które kierują ruchem zębów. Łukowe druty mogą być wykonane z metalu lub być przezroczyste lub w kolorze zębów.
  • Opaski są małymi gumowymi pierścieniami lub drobnymi drutami, które mocują łukowy drut do zamków. Mogą być bezbarwne, metalowe lub kolorowe.
  • Rurka policzkowa na opasce ostatniego zęba pewnie utrzymuje koniec drutu łukowego na miejscu.
  • Niewielkie elastyczne gumki, zwane ligaturami, przytrzymują łukowe druty w zamkach.
  • Na drucikach pomiędzy zamkami można umieścić sprężyny w celu popchnięcia, pociągnięcia, otwarcia lub zamknięcia przestrzeni pomiędzy zębami.
  • Dwie opaski na górnych zębach mogą mieć na sobie rurki nakrycia głowy, które utrzymują łuk czołowy nakrycia głowy na miejscu.
  • Elastyczne lub gumowe opaski mocowane są na hakach zamków i są noszone pomiędzy górnymi i dolnymi zębami na różne sposoby. Naciskają one, aby przesunąć zęby górne w stosunku do dolnych, co pozwala na idealne dopasowanie poszczególnych zębów.

 

Nowsze „mini-aparaty”, które są znacznie mniejsze niż tradycyjne aparaty, mogą być opcją dla niektórych. Istnieje inna metoda prostowania zębów, która wykorzystuje wyjmowane plastikowe retainery, które mogą działać również wtedy, gdy stłoczenie zębów nie jest zbyt duże. Ortodonta omawia z pacjentem różne rodzaje aparatów ortodontycznych i określi, które z nich mogą być najlepszym rozwiązaniem w Państwa sytuacji.

Jak długo będę musiał nosić aparat na zęby?

Czas potrzebny na założenie aparatu różni się w zależności od osoby, w zależności od powagi problemu; ilości dostępnego miejsca; odległości, jaką muszą pokonać zęby; stanu zdrowia zębów, dziąseł i kości podporowych; oraz tego, jak dokładnie pacjent postępuje zgodnie z instrukcjami. Przeciętnie jednak, po założeniu aparatu pozostają one zazwyczaj na miejscu przez rok do trzech lat. Po zdjęciu aparatu większość pacjentów będzie musiała nosić retainer cały czas przez pierwsze sześć miesięcy, potem tylko podczas snu przez wiele lat.

Jak często będę potrzebował wizyty u ortodonty podczas leczenia?

Twój ortodonta będzie chciał się z Tobą widywać mniej więcej co miesiąc, aby upewnić się, że aparat ortodontyczny wywiera stały nacisk na zęby. Aby stworzyć większe naprężenie i ucisk na zęby, ortodonta dokona regulacji drutów, sprężyn lub gumek w aparacie. W niektórych przypadkach sam aparat nie wystarczy do wyprostowania zębów lub przesunięcia szczęki. W takich sytuacjach konieczne może być noszenie aparatu zewnętrznego, np. nakrycia głowy, w domu wieczorem lub przez całą noc.

Czy aparaty ortodontyczne będą bolały?

Niektóre z ustawień, jakie ortodonta może dokonać w aparacie ortodontycznym, mogą powodować ból lub dyskomfort w jamie ustnej. W razie potrzeby leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Jeśli zawsze odczuwasz dużo bólu po ustawieniu aparatu, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem ortodontą; być może będzie on w stanie wprowadzić nieco inne zmiany.

Czy wiek wpływa na sukces aparatów ortodontycznych?

Proces mechanicznego przemieszczania zębów z aparatem jest taki sam w każdym wieku. Tak więc korzyści z leczenia ortodontycznego są dostępne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, którzy chcą poprawić swój wygląd i zgryz. Główne różnice pomiędzy leczeniem u dorosłych i u dzieci polegają na tym, że pewne korekty u dorosłych mogą wymagać więcej niż tylko aparatu, a leczenie może trwać dłużej, ponieważ kości dorosłych już nie rosną.

Czy mogę dalej uprawiać sport nosząc aparat na zęby?

Jeśli masz aparat ortodontyczny, możesz nadal uczestniczyć w dowolnym sporcie, który wybierzesz. Podczas uprawiania sportów, w których istnieje możliwość uderzenia w usta, należy nosić specjalnie zaprojektowany ochraniacz na zęby. Ochraniacz ten, wykonany z trwałego tworzywa sztucznego, jest zaprojektowany tak, aby wygodnie leżał nad twoimi aparatami i chronił tkanki miękkie wewnątrz jamy ustnej.

Jakiej opieki mogę się spodziewać po zdjęciu aparatu?

Po zdjęciu aparatu, zęby zostaną dokładnie oczyszczone. Twój ortodonta może zechcieć wykonać kolejny zestaw zdjęć rentgenowskich i wycisków zgryzowych, aby sprawdzić, jak dobrze aparat ortodontyczny wyprostował Twoje zęby i sprawdzić, czy wyrosły np. zęby mądrości. Jeżeli zęby mądrości zaczynają pojawiać się po zdjęciu aparatu, Twój dentysta lub ortodonta może zalecić wyciągnięcie zębów mądrości, aby zapobiec przesuwaniu się nowo wyprostowanych zębów.

Twój dentysta lub ortodonta będzie wymagał noszenia retainera (podtrzymywacza). Retainer jest elementem wykonanym na potrzeby pacjenta, zdejmowanym lub stałym, który pomaga zębom utrzymać nową pozycję po zdjęciu aparatu. Podtrzymywacze mogą być również stosowane w leczeniu drobnych problemów ortodontycznych. Stosowanie retainera jest bardzo ważną częścią pielęgnacji aparatów ortodontycznych. Retainery, które są zazwyczaj wykonane z gumy lub przezroczystego tworzywa sztucznego i metalowych drutów, które pokrywają zewnętrzną powierzchnię zębów, muszą być noszone przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie zazwyczaj tylko podczas snu. Ramy czasowe noszenia retainera różnią się w zależności od pacjenta. Powodem, dla którego retainer jest potrzebny, jest fakt, że nawet jeśli aparat ortodontyczny z powodzeniem wyprostował zęby, nie są one całkowicie osadzone w nowej pozycji, dopóki kości, dziąsła i mięśnie nie dostosują się do zmiany. Również po dłuższym okresie czasu zęby mają tendencję do przesuwania się.

Więcej o aparacie ortodontycznym dowiecie się na http://gardent.pl/

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy