5 pomysłów na spędzenie czasu, gdy na zewnątrz jest smog

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zapewne jak większość Polaków zostałeś zmuszony do tego, by zastąpić część ze swoich dotychczasowych ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu innymi ciekawymi zajęciami...

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zapewne jak większość Polaków zostałeś zmuszony do tego, by zastąpić część ze swoich dotychczasowych ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu innymi ciekawymi zajęciami w domu. Co prawda, chociaż obecnie możliwe jest już chodzenie do kina czy restauracji, część osób nadal woli się z tego rodzaju wyjściami wstrzymywać. O wiele chętniej podejmują się za to uważanych za bezpieczne wszelkich aktywności fizycznych na powietrzu. I chociaż jest to rozwiązanie bardzo dobre – w końcu ruch to zdrowie! – to szczególnie w przypadku mieszkańców dużych miast problematyczny okazuje się… smog.

Przykładowo w Warszawie normy szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 są często dwu-, a nawet trzykrotnie przekroczone. Sytuacja ta nie dotyczy tylko Warszawy, bo tak naprawdę mieszkańcy wszystkich większych miast w Polsce, wychodząc z domu narażają się na kontakt z tymi trującymi pyłami. Co w takim razie możesz zrobić? Czy istnieją takie zajęcia, które pozwolą ci zarówno nie narażać się na szkodliwy wpływ smogu, jak i zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?

Interesujące zajęcia w domowym zaciszu

Pierwsze rozwiązanie, które nasuwa się na myśl to… pozostanie w czterech ścianach. Masz już jednak dość leżenia na kanapie i oglądania filmów czy czytania książek? Musisz sięgnąć po coś, czego do tej pory jeszcze nie próbowałeś. Przykładowo, jeśli od zawsze byłeś fanem Danny Oceana (seria Ocean’s Eleven), możesz spróbować swoich sił w kasynie online, takim jak EnergyKasyno. Inną alternatywą mogą być zajęcia, których do tej pory raczej unikałeś, bo wydawały ci się nudne, chociażby układanie puzzli, szydełkowanie czy modelarstwo.

Warto także śledzić na bieżąco strony oferujące kursy online. Obecnie wiele instytucji decyduje się na prowadzenie ciekawych, często certyfikowanych kursów. Być może właśnie zaproponowali coś, czego nie było w ich ofercie jeszcze miesiąc temu, a jest idealne dla ciebie?

Może się też zdarzyć, że nie chcesz już realizować kolejnych kursów online lub zajmować się swoim mini ogródkiem na balkonie, a wolałbyś swój czas spędzić w sposób angażujący także twoich znajomych – co wtedy? Cóż, domowa impreza podczas lockdownu, jak i teraz, niekoniecznie może być najlepszym rozwiązaniem, ale… nic straconego. Możesz wspólnie ze znajomymi grać w interaktywne, społecznościowe gry online, oglądać ten sam film czy po prostu czytać książkę, gdy i ty, i twój przyjaciel macie włączone kamerki internetowe.

Pamiętaj tylko, że na cokolwiek się nie zdecydujesz, musisz zachować zdrowy rozsądek. Ważne jest to zwłaszcza w przypadku wspomnianego hazardu online. Jak zauważa jeden z ekspertów, Klara Czerwińska: “Hazard online jako rodzaj rozrywki może sprawić, że twoja adrenalina sprawi ci przyjemność, i będziesz mieć niesamowite wrażenia, musisz jednak być ostrożny!”.

Aktywności na zewnątrz

Czy by uchronić się przed smogiem, pożyteczne zajęcia mogą mieć miejsce tylko w domu? Niekoniecznie!

Oczywiście, wszelka aktywność na świeżym powietrzu, jak jazda na rowerze, rolkach czy po prostu spacery, są zagrożeniem, zwłaszcza jeśli robisz to w jednym z miejskich parków. Z pomocą przyjdą ci jednak produkty, po które mieszkańcy miast z największym problemem ze smogiem sięgają coraz chętniej – maski antysmogowe.

Alternatywą może być też… wyjazd z miasta. Czasami warto poświęcić nieco więcej czasu, by gdzieś dotrzeć, ale mieć dzięki temu pewność, że jakość powietrza jest tam o wiele lepsza. Jest to też dobry sposób, by odwiedzić miejsca w najbliższej okolicy, w które do tej pory nie zdarzyło ci się jeszcze wybrać. W końcu wiele osób w nieskończoność odkłada wizyty w pobliskich parkach krajobrazowych czy nad najbliższym jeziorem, na rzecz bardziej oddalonych miejsc, mając świadomość, że te nieco bliższe lokalizacje są tak naprawdę osiągalne w każdej chwili. Może więc to ten moment, w którym powinieneś lepiej zapoznać się ze swoją najbliższą okolicą?

Jeśli obawiasz się, że w miejscu, do którego planujesz się wybrać, jakość powietrza także nie jest najlepsza, wystarczy to sprawdzić. Zawsze warto zaglądać na strony takie jak ta Inspektoratu Ochrony Środowiska, na której publikowane są dane z pomiarów. To też dobry sposób, by sprawdzić czy przykładowo w danym dniu o wybranej godzinie dobrym pomysłem jest wybranie się do jednego z miejskich parków. W końcu czasami nie ma dla ciebie różnicy, o której pójdziesz biegać, a przesunięcie planowanego wyjścia z domu o kilka godzin może okazać się o wiele “zdrowszą decyzją”.

Podsumowanie

Smog może być sporym utrudnieniem dla mieszkańców miast, którzy chcą w aktywny sposób spędzić czas wolny. Oczywiście, co jest też niejako wskazane w związku z panującą pandemią, mogą oni znaleźć dla siebie ciekawe zajęcia w domu. Jednakże, dzięki maskom antysmogowym czy monitorowaniu pomiarów, możliwa jest także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu bez narażania się na wdychanie trujących substancji.

Kategorie
Wiadomości
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy