5 cyklicznych wydarzeń, które powinien śledzić każdy inwestor

Inwestowanie to gra, której zasady zmieniają się bardzo często i bardzo szybko. Dlatego też aby stać się wytrawnym graczem, wciąż trzeba trzymać rękę na pulsie i śledzić branżowe wydarzenia....

Inwestowanie to gra, której zasady zmieniają się bardzo często i bardzo szybko. Dlatego też aby stać się wytrawnym graczem, wciąż trzeba trzymać rękę na pulsie i śledzić branżowe wydarzenia. Wówczas można, przynajmniej częściowo, ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Jakie wydarzenia koniecznie powinieneś wpisać do swojego kalendarza?

Jednym z najważniejszych dla inwestora wskaźników jest poziom stóp procentowych. To od niego zależy wiele decyzji inwestycyjnych. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na wydarzenia, podczas których są ogłaszane informacje na temat poziomu stóp procentowych. Razem ze specjalistami z TMS Brokers przyjrzyjmy się posiedzeniom najważniejszych globalnych instytucji, które wpływają na całą gospodarkę.

1.      Posiedzenia i decyzje FED

Decyzje FED w sprawie stóp procentowych, projekcje makroekonomiczne oraz konferencja prasowa, podczas której są przekazywane informacje z posiedzeń FED – to obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto chce wiedzieć, w co inwestować. Choć decyzje te są podejmowane za oceanem, to ich konsekwencje odczuwamy także na rodzimym rynku.

Zobacz poradnik TMS i dowiedz się, w co inwestować >

Posiedzenia FED są zaplanowane na cały rok z góry. Dlatego też już teraz warto wpisać odpowiednie daty do kalendarza i uzależniać swoje decyzje inwestycyjne od efektów prezentowanych podczas konferencji prasowych FED. Na ostatnim posiedzeniu, które miało miejsce 20.03.2019 r., nie zostały wprowadzone wcześniejsze zapowiedzi o podwyżce stóp procentowych. Z deklaracji przedstawicieli FED wynikało wręcz, że w 2019 roku żadna z dwóch planowanych podwyżek stóp funduszy federalnych nie zostanie zrealizowana.

Jednak aby mieć pewność, że rzeczywiście tak się stanie, warto śledzić decyzje FED. W najbliższym półroczu posiedzenia zaplanowane są w terminach 30.04–1.05 oraz 18–19.06, kiedy to zostaną zaprezentowane prognozy ekonomiczne. Następnie odbędą się jeszcze cztery posiedzenia: 30–31.07, 17–18.09, 29–30.10 oraz 10–11.12 br.

2.      Decyzje ECB – stopy procentowe w Europie

Osoby inwestujące w krajach należących do Unii Europejskiej, które obejmuje polityka gospodarcza i pieniężna UE, nie powinny przechodzić obojętnie obok decyzji Europejskiego Banku Centralnego (ECB). ECB swoimi decyzjami dotyczącymi poziomu stóp procentowych w strefie euro wpływa na podaż pieniądza i inflację w krajach Unii. Zarządza również rezerwami walutowymi, zapewniając równowagę kursów wymiany, czy też monitoruje trendy cenowe i ocenia związane z nimi ryzyko. Decyzje czy makroekonomiczne projekcje tej instytucji to dla inwestorów w naszym regionie ogromna baza informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Wystarczy zwrócić uwagę na reakcje rynku po środowej konferencji ECB. Choć 10.04 br. stopy procentowe w UE nie uległy zmianie, to jednak kluczowe dla gospodarki były słowa prezesa EBC Mario Draghiego. Podczas konferencji prasowej przyznał on, że bilans ryzyk dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro jest raczej negatywny. Poskutkowało to natychmiastowym spadkiem euro względem dolara o ok. 0,2%. Wniosek z takich zawirowań na rynku jest jeden – niewątpliwie warto śledzić konferencje prasowe po posiedzeniach EBC.

3.      Projekcje Banku Japonii (BoJ) – po Ameryce i Europie czas na Azję

Najważniejsze projekcje makroekonomiczne z perspektywy Azji prezentuje Bank Japonii (BoJ). Podczas styczniowej konferencji prasowej stopy procentowe nie zostały zmienione, zaś prognozy inflacyjne obniżono. 26.03 br. podsumowanie kolejnego kwartału również nie wniosło wielu zmian do światowej gospodarki. Jak będzie przy okazji kolejnych posiedzeń i podsumowań kwartalnych? Warto poznać informacje z tego regionu już w czerwcu, a także śledzić pozostałe wydarzenia z kalendarza BoJ na 2019 rok.

4.      OPEC – informacje na temat rynku ropy naftowej

Cykliczne spotkanie krajów OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) to kolejne ważne wydarzenie w Twoim kalendarzu. W tym roku miało ono miejsce w dniach 17–18.04.2019 r. Rynek ropy naftowej to obszar, który dla każdego inwestora jest istotnym elementem gospodarki. Czy jednak kraje OPEC nadal mają odpowiednią siłę i pozycję, która pozwoli okiełznać zapędy cenowe głównego producenta ropy i jednego z członków tej organizacji – Arabii Saudyjskiej? Czy warto inwestować w ropę i jak wyglądają tendencje rynkowe związane z tym surowcem? Odpowiedzi warto szukać w wiadomościach dla traderów związanych właśnie ze spotkaniem OPEC. Dzięki nim sprawdzisz nie tylko, jak będą mogły kształtować się notowania ropy, ale też jaki będą one miały wpływ na cały rynek dla inwestorów.

5.       Jackson Hole – wieloletnia tradycja debat w Wyoming

Pod koniec sierpnia br. odbędzie się coroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole. Warto towarzyszyć im na odległość podczas tego wydarzenia. To właśnie tam, rok w rok od ponad 40 lat, debatuje się nad współczesną polityką pieniężną oraz międzynarodową sytuacją gospodarczą. Słowa, które padną podczas tej konferencji, i prognozy zaprezentowane przez elitę finansjery będą miały ogromny wpływ na to, co nas będzie czekać w kolejnej części roku. Być może zostaną wówczas ustalone zupełnie nowe zasady gry, które powinieneś szybko poznać!

Jeśli interesuje Cię inwestowanie pieniędzy na różnych instrumentach finansowych, zajrzyj na stronę TMS. To profesjonalny Dom Maklerski, który umożliwia inwestowanie m.in. w kontrakty na waluty, kryptowaluty, akcje, surowce i indeksy.

Kategorie
Biznes
Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

*

*

Podobne wpisy

 • Tłumaczenia dla firm i osób prywatnych

  Tłumaczenia mogą dotyczyć nie tylko specjalistycznych dokumentów z zakresu medycyny czy specyfikacji maszyn, ale bardzo często pozwalają na rozwinięcie swojej własnej działalności. Kompleksowa oferta pozwala na obsługę nie tylko...
 • Własna firma – jak wybrać odpowiedniego usługodawcę outsourcingowego?

  Na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rośnie popularność outsourcingu zarówno na świecie, jak i w Polsce. W związku z powyższym, powstaje coraz więcej firm outsourcingowych. Ponadto z roku na rok...
 • System ERP w 2020 i za kilka lat

  Zainteresowanie systemami ERP w Polsce systematycznie rośnie, szczególnie tymi dostępnymi w chmurze. Przedsiębiorcy zaczynają doceniać korzyści wynikające z zatasowania nowoczesnego oprogramowania chmurowego do zarządzania firmą. Zobacz, jak wygląda rynek...
 • Branża futrzarska w coraz większym kryzysie

  73 proc. Polaków chce zamknięcia ferm futrzarskich – wynika z badania opinii publicznej dokonanego przez Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Branża znajduje się w ogromnym kryzysie. Jej wartość stale spada. Światowe...